Jaki wymiennik ciepła wybrać i na co zwracać uwagę

Wymienniki ciepła dzielimy na obrotowe, prądowe i krzyżowe w obudowie, z roku na rok są one coraz bardziej popularne i coraz lepiej spełniają swoją funkcję w mieszkaniach oraz różnych biurach i instytucjach publicznych.

Wymiennik obrotowy składa się z nawiniętych na przemian aluminiowej taśmy, która tworzy sieć kanałów umożliwiających przelot powietrza. Wywiewane powietrze akumuluje swoją temperaturę, nagrzewa się i po obrocie wymiennika oddaje ciepło do strefy świeżego powietrza nawiewanego.

Wymienniki ciepła

Zaletami tego typu urządzenia jest przede wszystkim duża sprawność odzysku ciepła, około 80%, a także spory odzysk wilgoci. Na rynku dostępnych jest kilku producentów wymienników umożliwiających projektowanie tego typu wentylacji z różną wydajnością, w zależności od zapotrzebowania granica ta rozpoczyna się od 420 aż do 44 tys metrów sześciennych na godzinę. Wentylacje tego typu stosowane są nieco rzadziej, wiąże się z tym stosunkowo wyższa cena.

Jeśli chodzi o krzyżowy wymiennik ciepła w obudowie, to są one bardzo popularne dzięki atrakcyjnie niskiej cenie. Sprawdź ofertę wymienników producenta Barbor. Urządzenia te często wykonane są z aluminiowych płyt ułożonych naprzemiennie. Powietrze przepływające przez strumień nawiewny i wywiewny nie miesza się ze sobą, gdy temperatury w strumieniach różnią się, to przekazywane jest ciepło poprzez odpowiednią barierę. Sprawność odzysku z tego typu urządzenia wynosi około 60 – 75%. Wentylacje te charakteryzują się dosyć prostą konstrukcją wyposażoną są w odpowiednie filtry kasetowe oczyszczające powietrze przed wszelkimi zanieczyszczeniami.

Kilka słów dotyczących prądowych wymienników ciepła. Urządzenia te stosowane są dosyć często mimo wyższej ceny. Sprawność odzysku ciepła sięga 85%, karbowanie elementów powodujące przepływ burzliwy oraz większa powierzchnia czynna przyczynia się do tak dużej sprawności.

Wymienniki ciepła

Przy wyborze wymienników ciepła zaleca się zwracać uwagę na parametry takie jak:

  • sprawność odzysku ciepła,
  • odzysk wilgoci,
  • wydajność,
  • pobór prądu,
  • dostępność filtrów i ich cena,
  • gabaryty urządzenia,

Warto pamiętać o tych kilku kluczowych wartościach przed zakupem wymiennika ciepła. Odpowiednia wentylacja w mieszkaniu, biurze czy budynku jest bardzo ważna, a trafny wybór pozwoli zaoszczędzić na ogrzewaniu, odzysku wilgotności i filtracji świeżego powietrza.