Czy fotowoltaika jest rozwiązaniem na podwyżki ceny prądu?

Zużycie energii elektrycznej

Zużycie energii elektrycznej w naszych domach jest bardzo duże. Wystarczy spojrzeć na ilość urządzeń, które jej wymagają. Ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych szukamy więc nieustannie sposobów ograniczenie jej zużycia, uniezależnienie się od dostawców energii, czy zwyczajnie oszczędności.

Pierwszym krokiem jest zwykle wymiana żarówek na energooszczędne, następnie zaczynamy zwracać większą uwagę na to, czy sprzęty, które znajdą się w naszym domu, mają wysoką klasę energetyczną. Z całą pewnością takie działania dają pewną poprawę w kwestii zużycia, jednak nie mogą nas ochronić przed rosnącymi cenami energii. Jednak prąd z sieci to nie jedyne rozwiązanie. Obecnie coraz większą popularność zyskują odnawialne źródła energii, a największym uznaniem i zainteresowaniem cieszy się energia słoneczna.

Wyższe opłaty za energię elektryczną – dlaczego płacimy coraz więcej?

Z pewnością już po samych rachunkach większość z nas dostrzega, że ceny energii elektrycznej systematycznie rosną. Podwyżka cen prądu wynika jednak z kilku podstawowych czynników i nie mamy na nie wpływu. Paliwem zasilającym polskie elektrownie jest w większości węgiel. Właśnie z nim związany jest pierwszy element wpływający na podwyżki cen uzyskiwanej z sieci energii. Jest on bowiem coraz droższy, gdyż pojawiają się trudności z jego pozyskiwaniem. Oprócz tego na naszych fakturach za prąd od początku 2021 roku pojawiła się nowa opłata w postaci tzw. opłaty mocowej. W ten sposób mają zostać zebrane niezbędne środki na modernizację i rozbudowę sieci energetycznej. Jej wysokość jest zależna od zużycia prądu w konkretnym gospodarstwie domowym. Pamiętajmy również, że elektrownie węglowe nie są ekologiczne, w związku z tym prawo nakłada na nie dodatkowe opłaty, np. za uprawnienia do emisji dwutlenku węgla do atmosfery, co ma wpływ na ostateczną cenę wytworzonej energii.

Skuteczny sposób na uniezależnienie się od koncernów energetycznych

Jeszcze kilkanaście lat temu fotowoltaika postrzegana była jako fanaberia bogaczy. Trudno się dziwić, bo gdy zaczęły pojawiać się w naszym krajobrazie pierwsze panele słoneczne, to ich ceny były bardzo wysokie, a wydajność z kolei niska. Wówczas musieliśmy długo czekać, aby nasza inwestycja się zwróciła. Dziś sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Przede wszystkim nowoczesne panele fotowoltaiczne nie są już aż tak drogie, a umieszczenie ich odpowiedniej ilości na dachu jest w stanie zaspokoić potrzeby całego gospodarstwa domowego, więc inwestycja zwraca się już w ciągu kilku najbliższych lat. Na temat odnawialnych źródeł energii, również pochodzącej ze słońca krąży wiele mitów. Jednym z nich jest taki, który stwierdza, że nie możemy z niej korzystać w chłodne pory roku czy nocą. Jednak to nie prawda. Oczywiście najlepiej, jeśli panele znajdują się w pełnym słońcu, jednak promieniowanie słoneczne jest obecne nawet przy zachmurzonym niebie, więc produkują one energię również w innych porach roku niż lato. Nocą również możemy korzystać z energii, jednak musimy zdecydować się na jedno z dostępnych rozwiązań technicznych.

Poszukujesz sprawdzonej firmy oferującej fotowoltaikę? Skorzystaj z oferty metalfachtg.com.pl

Jak przechowywać wytworzoną energię i jej nie marnować?

Może się wydawać, że słońce pozwala nam na korzystanie ze swojej energii jedynie, gdy jest wysoko na niebie. Jednak nowoczesne rozwiązania technologiczne, pozwalają nam nie marnować tego, co uda nam się wytworzyć. Pierwszą możliwością jest zamontowanie specjalnych akumulatorów, które będą gromadzić i przechowywać energię, a pozwolą nam na jej wykorzystanie, gdy słońca będzie mniej lub całkowicie zniknie. Druga opcja wymaga, aby nasz dom znajdował się w miejscu, gdzie mamy dostęp do ogólnej sieci energetycznej. W porozumieniu z nią montuje się tzw. licznik dwukierunkowy. W ten sposób nadmiar energii z naszych paneli trafia do sieci, a gdy nam jej zabraknie, czerpiemy z sieci. Ta opcja wymaga, aby raz do roku rozliczyć się z dostawcą energii. Wówczas zliczane jest to, ile do sieci oddaliśmy, a ile pobraliśmy.

Oszczędności – instalacje fotowoltaiczne

Jeśli zdecydujemy się na korzystanie w naszym domu z odnawialnych źródeł energii, a konkretnie właśnie z instalacji fotowoltaicznej, to musimy przygotować się na nieco większy wydatek na początku. Warto bowiem wybrać wysokiej jakości sprzęt, a instalację powierzyć profesjonalistom, aby mieć pewność, że zostanie ona przeprowadzona zgodnie ze sztuką. Jednak taka inwestycja szybko nam się zwróci, bo zupełnie znikną rachunki za prąd. Przy odpowiednio dobranych panelach fotowoltaicznych i ich odpowiednim umiejscowieniu, zyskamy samowystarczalność w tym zakresie i odetniemy się od wysokich rachunków z sieci energetycznej.

Panele słoneczne a ochrona środowiska

Fotowoltaika to również rozwiązanie w pełni ekologiczne. Biorąc pod uwagę rosnąca świadomość społeczną w tym zakresie, jest to rozwiązanie godne uwagi każdego z nas. Nie mamy tu emisji szkodliwych gazów do atmosfery czy procesów spalania. Oczywiście wytwarzanie paneli wiąże się z niewielkimi zanieczyszczeniami, jednak są one niewielkie w porównaniu do skali przemysłu energetycznego. Korzystając z takich rozwiązań – odnawialnych źródeł energii możemy więc również skutecznie chronić nasze miejsce do życia na ziemi.

artykuł sponsorowany