Zmiana dachu na starym domu – jak to zrobić?

Zmiana dachu na starym domu

 

Każdy właściciel domu wcześniej czy później stanie przed koniecznością wymiany dachu. Mijające lata powodują, że konstrukcja dachu, a szczególnie jego pokrycie, wymagają wymiany. Ponieważ taki remont wiąże się z poważnymi kosztami, właściciele domów często zwlekają z jego wykonaniem, kupując czas regularnymi przeglądami konserwatorskimi. W pewnym momencie zmiana dachu na starym domu będzie koniecznością, zwłaszcza, jeśli wejdziemy w posiadanie domu wiekowego.

Zmiana dachu na starym domu – czy konieczne jest pozwolenie na budowę?

Wszelkie poważniejsze prace remontowe są z reguły nie tylko kosztowne, ale wymagają czasami postępowania administracyjnego, czyli zezwoleń i zgód. Jak jest w przypadku wymiany dachu? Jeśli jego przebudowa odbywa się na działce inwestora, a zakres prac ma doprowadzić do przywrócenia stanu pierwotnego – nie trzeba takich prac remontowych zgłaszać. Prace, polegające na zmianie parametrów technicznych budynku (np. wymiana więźby, wstawienie okna dachowego), uważane są za przebudowę. Fakt przebudowy należy zgłosić, a dodatkowo do zgłoszenia dołączyć projekt przebudowy. Bywają też sytuacje, kiedy zmiana dachu na starym domu wymaga pozwolenia na budowę. Jest ono niezbędne, kiedy:

  • zmiana dachu spowoduje zwiększenie obszaru oddziaływania na sąsiednie działki,
  • dom jest pod nadzorem konserwatora lub wpisany został do rejestru zabytków.

Przed wymianą dachu inwestor powinien zapoznać się planem zagospodarowania przestrzennego, w którym mogą znajdować się określone zastrzeżenia, do których inwestor musi się dostosować.

Zmiana dachu na starym domu – jak to zrobić poprawnie?

Przeciekający dach, konieczność przebudowy strychu lub poddasza, zmiana płyt z azbestu, wilgoć i grzyb – to powody, dla których następuje zmiana dachu na starym domu. Ocenę stanu dachu najlepiej pozostawić dekarzowi. Nie zawsze zmiana dachu jest jednoznaczna z wymianą więźby dachowej. Najczęściej jest ona w bardzo dobrym stanie i wystarczą pewne prace konserwatorskie i może być kryta nowymi warstwami (łącznie z ociepleniem). Jeśli jednak więźba musi być wymieniona, inwestora czeka poważny remont. Podczas oceny stanu dachu, dokonywana jest też ocena wstępnego krycia, odpowiadająca za szczelność dachu. W starych domach jest to najczęściej deskowanie kryte papą. W zależności od ich stanu można usunąć same deski lub papę, ewentualnie obie i wykonać nowe krycie. W nowszych domach pod pokryciem jest najczęściej folia dachowa. Folię popękaną lub nisko paroprzepuszczalną należy bezwzględnie wymienić.

Zmiana dachu na starym domu – co nowego wybrać?

Zmiana dachu na domu wiąże się najczęściej ze zmianą poszycia dachowego. Podstawowa zasada głosi, że materiał na pokrycie dachowe można zmieniać na lżejszy, ewentualnie pozostawiać ten sam. Jeśli inwestor zamierza zmienić materiał na cięższy, koniecznie powinien skontaktować się z konstruktorem, który po dokonaniu obliczeń będzie mógł ocenić jaka jest wytrzymałość dachu i czy wybrany materiał jest odpowiedni. Ważny jest też kształt dachu, bo niektóre materiały nadają się na dachy płaskie, a inne na spadziste. Wśród jakich materiałów możemy wybierać, jeśli następuje zmiana dachu na starym domu?

  • Papa asfaltowa najczęściej jest stosowana na dachy płaskie, ewentualnie jako podkład do dachów zielonych. Jest bardzo lekka.
  • Blacha – najczęściej mamy do czynienia z ocynkowaną, aluminiową, miedzianą i cynkową. Sprzedawana w arkuszach lub taśmach.
  • Dachówka bitumiczna – z wyglądu przypomina płaskie dachówki tradycyjne. Są dość lekkie i łatwe do ułożenia. Można je przycinać i wyginać, dzięki czemu nadaję się na dach skomplikowany, o różnym nachyleniu.
  • Dachówka ceramiczna to materiał z tradycjami. Jest bardzo solidna, elegancka i naturalna. Niewielkie wymiary poszczególnych elementów są idealne do układania dachów o skomplikowanych kształtach. W przypadku uszkodzenia, wystarczy zmienić zniszczone elementy, a nie ma potrzeby usuwać całość pokrycia. Wadą jest waga, bo jeden 1 m2 waży nawet do 75 kg. Nie zawsze nadaje się jako pokrycie więźby w starych domach.
  • Gonty drewniane są wykonywane z drewna drzew iglastych. Nadają się do układania na każdym dachu. Jest to tradycyjne pokrycie dachu, niestety dość ciężkie i stosunkowo drogie. Powinno być też systematycznie konserwowane.
  • Pokrycia z gotowych mas są bezspoinowe i bardzo lekkie. Wykonywane są np. z masy asfaltowo-kauczukowej lub poliuretanowej z dodatkowymi wkładkami zbrojeniowymi. Jest to pokrycie wykorzystywane do dachów płaskich. Zdarza się, że masy są stosowane do naprawiania starych pokryć dachowych.

Zmiana dachu na starym domu – podsumowanie

Zmiana dachu na starym domu to zawsze przedsięwzięcie skomplikowane i wymagające zatrudnienia najlepszych fachowców. Prace powinno wykonywać się w ciepłe i słoneczne dni. Zawsze jest jednak możliwość wystąpienia opadów, więc na tę okazję dobrze jest się zabezpieczyć w dużą plandekę, przeznaczoną ochrony przed deszczem. Na szczęście wymiana dachu to przedsięwzięcie, które robimy raz na kilkanaście, a może i kilkadziesiąt lat.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. tortugadatacorp, Pixabay