Beton z gruszki czy samodzielna produkcja mieszanki betonowej?

Inwestorzy i wykonawcy, którzy zajmują się budownictwem jednorodzinnym, często stają przed dylematem, czy wykonać mieszankę betonową samodzielnie na placu budowy, czy zamówić z profesjonalnej betoniarni tak zwany „beton z gruszki”. Co jest lepszym rozwiązaniem?

Samodzielna produkcja mieszanki betonowej na placu budowy

Przygotowanie mieszanki betonowej w betoniarce bezpośrednio na placu budowy, ma oczywiście swoje zalety, ale niestety nie brakuje mu też wad. Jedną z najważniejszych zalet jest tutaj elastyczność produkcji. Oznacza to, że możemy wyprodukować tylko taką ilość betonu, którą będziemy w stanie wykorzystać na naszej budowie. Jest to szczególnie korzystne w sytuacji, gdy betonujemy niewielkie elementy, jak na przykład podlewki. To są praktycznie wszystkie zalety samodzielnego przygotowania mieszanki betonowej na budowie.

Niestety samodzielna produkcja mieszanki betonowej ma bardzo dużo wad. Pierwszą z nich jest niedokładność w dozowaniu objętościowym składników, co ma wpływ na jakość gotowej mieszanki. Stosowane na miejscu kruszywa są nierzadko niewiadomego pochodzenia. Produkując beton na placu budowy zwykle nie mamy możliwości stosowanie domieszek i dodatków mineralnych, które poprawiają jakość i właściwości zarówno mieszanki, jak i stwardniałego już betonu. Na właściwości końcowego produktu ogromny wpływ będzie miał także „czynnik ludzki”.

Do tego wszystkiego dochodzą takie problemy, jak brak możliwości podania mieszanki betonowej pompą oraz wysokie wbrew pozorom koszty robocizny, wynikające chociażby z konieczności stałego dostępu do energii elektrycznej. Trzeba także pamiętać, że w przypadku samodzielnej produkcji mieszanki betonowej nie będziemy mieli możliwości udokumentowania składu poszczególnych zarobów.

Nie bez znaczenia jest też powstający na placu budowy bałagan w postaci leżących wszędzie hałd piasku, papierowych worków po cemencie oraz kruszyw. Również warunki BHP mogą pozostawiać tu wiele do życzenia, gdyż w praktyce budowlanej podczas prac z betoniarką wolnospadową często zdarzają się porażenia prądem, czego lepiej unikać.

Beton z gruszki

Tak zwany beton z gruszki to określenie stosowane dla betonu towarowego, czyli mieszanek betonowych przygotowanych w profesjonalnych betoniarniach. Natomiast wspomniana tutaj gruszka to potoczna nazwa zarówno betonowozu, czyli pojazdu przeznaczonego do transportu wytworzonej w betoniarni mieszanki betonowej, jak i betonomieszarki o gruszkowatym kształcie, w którą betonowóz jest wyposażony. Betonomieszarka cały czas się obraca, dzięki czemu przewożona w niech mieszanka betonowa nie zwiąże podczas transportu.

W przypadku mieszanki betonowej zamówionej z profesjonalnej betoniarni nie musimy obawiać się wystąpienia problemów i wad, jakie towarzyszą samodzielnej produkcji betonu na placu budowy. Beton z gruszki jest produktem najwyższej jakości, z udokumentowanym składem poszczególnych zarobów i gwarancją. Warto przy tym wiedzieć, że jego jakość kontrolowana jest przez laboratoria na bieżąco. Zyskujemy dzięki temu pewność, że materiał budowlany, który otrzymujemy, jest zgodny z tym, jaki przewidział konstruktor podczas realizacji projektu. Zamówiona w betoniarni mieszanka betonowa może być dostarczona na plac budowy w krótkim czasie oraz w dużych ilościach. Dzięki temu zyskujemy na czasie, a koszty robocizny spadają.

Podsumowując

Samodzielne przygotowanie mieszanki na budowie ma swoje zalety, ale i mnóstwo poważnych wad, przez które w starciu z betonem towarowym przywożonym z betoniarni, przegrywa z kretesem. Zamawiając beton z gruszki nie musimy obawiać się o proporcje składu, obecność właściwych domieszek oraz końcową jakość stwardniałego już betonu, z którego powstanie nasz dom. Nie warto więc ryzykować z samodzielną produkcją, która może pociągnąć za sobą niemiłe konsekwencje. Lepiej zamówić mieszankę ze sprawdzonego źródła, oszczędzić czas i pieniądze, mieć spokojną głowę i cieszyć się wysoką jakością.