Jak chronić zewnętrzne drewniane elementy?

Farby do drewna

Kochamy drewno za wiele rzeczy – zwłaszcza za to, że jest tak trwałe, szlachetne, jedyne w swoim rodzaju. Pięknie pachnie, urzekając swoimi niepowtarzalnymi słojami. I za to też, że z każdej deski można wydobyć niezwykły stylowy charakter. Niestety, jak każdy inny materiał, narażone jest na zniszczenie, szczególnie te, które znajduje się na zewnątrz… Na szczęście jest na to sposób – specjalna farba do drewna.

W czym może pomóc farba do drewna na zewnątrz?

Farby do drewna do zastosowania zewnętrznego to specjalnie opracowane emulsje, których właściwości pozwalają zachować piękno drewna na długie lata. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku ogrodowych drewnianych elementów stale narażonych nie tylko na zmienną pogodę, ale też inne zanieczyszczenia. 

Konstrukcje i elementy drewniane – te większe, jak altany, płoty, domki narzędziowe i mniejsze – huśtawki, ławki, stoliki, muszą znosić kaprysy naszego nieprzewidywalnego klimatu, dzielnie walcząc z nimi przez długi czas, w końcu niestety kapitulując. Drewno pozostawione samo sobie na pewno sobie nie poradzi ani z warunkami atmosferycznymi, ani z czynnikami biotycznymi, czyli niszczącymi je grzybami i pasożytami. Dobra farba do drewna pomoże im odeprzeć te ataki. Jak jednak mieć pewność, że wybrana przez nas emulsja rzeczywiście się sprawdzi?

Gdzie poszukiwać idealnej farby do drewna?

Poszukując idealnego produktu do malowania drewna, warto odwiedzać sprawdzone sklepy, w których oferowane się farby do drewna zewnętrzne najlepszych producentów, jak np. Beckers do drewna. Godnym polecenia jest sklep internetowy, który znajdziemy pod adresem https://www.pigmentologia.pl/oferta/farby/farba-do-drewna. Znajdziemy tu całego bogactwo najlepszych farb do drewna, zarówno gdy chodzi o wygląd faktury drewna (dostępne są matowe farby do drewna, jak i pozostawiające na powierzchni drewna połysk), kolor drewna (oferowane są kolorowe farby do drewna, klasyczne białe farby do drewna, ale też złote farby do drewna, turkusowe farby do drewna, szare farby do drewna itp), jak i inne czynniki (ekologiczne farby do drewna, transparentne farby do drewna itp.). 

Farba do malowania drewna – jej najważniejsze parametry

Farby do malowania drewna na zewnątrz różnią się od innych emulsji pod wieloma względami. Poniżej wskażemy najważniejsze parametry, które świadczą o ich wyjątkowości.

  • Maksymalnie wodoszczelne – takie są farby zewnętrzne do drewna, dzięki czemu drewno pozostaje całkowicie suche, nie będąc narażone na powolne, acz systematyczne gnicie;
  • Maksymalnie elastyczne – to kolejny niezwykle ważny parametr, który zapobiega pękaniu, łuszczeniu się i wybrzuszeniu drewna;
  • Paroprzepuszczalne, co pozwala drewnu oddychać;
  • Niezwykle odporne na różne negatywne czynniki – nie tylko atmosferyczne (deszcz, śnieg, grad, wahania temperatury, silny wiatr, promieniowanie UV), ale również na czynniki biotyczne (grzyby, pleśń), chemiczne i mechaniczne (co ma szczególnie znaczenie, gdy poszukujemy farby do parkietu);
  • Poza tym, farby zewnętrzne do drewna powinny być łatwe w aplikacji, dzięki czemu dobrze przyczepiają się do większości podłoży. 

Malowanie drewna na zewnątrz to całkowicie inne zadanie niż pokrywanie farbą elementów wewnątrz domu. Te schowane w pomieszczeniach są narażone na zniszczenia, ale w nieporównywalnie mniejszym stopniu. Dlatego też, jeśli chcemy, aby nasze piękne drewniane konstrukcje i elementy były z nami na bardzo długo, postawmy na porządną emulsję do drewna.