Samodzielny remont mieszkania: od czego zacząć i o czym pamiętać?

jak zaplanować remont w mieszkaniu

Samodzielny remont mieszkania wymaga nakładu czasu i prac. To znacznie bardziej obciążające przedsięwzięcie niż wówczas, kiedy wynajmujemy ekipę do pomocy. Kiedy, jednak środki finansowe lub inne kwestie nie pozwalają na zatrudnienie fachowców wówczas warto dobrze zaplanować samodzielne działania logistyczne i ocenić możliwości finansowe. Oto kwestie o jakich warto pamiętać na czas samodzielnego remontu mieszkania.

Samodzielny remont mieszkania – wady i zalety

Zalety samodzielnego remontu mieszkania to przede wszystkim satysfakcja i przekonanie, że samemu zapracowało się na efekt finalny. Często jest to, jednak okupione nawałem pracy i czasu, który trzeba poświecić, rezygnując z innych rzeczy. W efekcie samodzielnego remontu oszczędza się znaczącą kwotę pieniędzy, którą należałoby wydać na opłacenie ekipy fachowców, w zamian jednak np. rezygnując z urlopu wypoczynkowego w pracy i przeznaczając go na prace remontowe w mieszkaniu.

Kontenery mieszkalne od Saba Steel

Z kolei wady samodzielnego remontu mieszkania to przede wszystkim brak czasu, natłok prac i brak wsparcia i pomocy innych osób. Może to być uciążliwe, ponieważ samodzielny remont oznacza, że nikt nie pomoże nawet w pracach porządkowych na które nie będzie się mieć sił i ochoty np. po całym dniu malowania ścian lub układania płytek.

remoentowanie mieszkania

Do najważniejszych minusów samodzielnego remontu zalicza się też brak pomocy i sugestii, co jest trudne przy założeniu, że większość prac trzeba umieć wykonać samemu. Nie każdy to potrafi, a w rzeczywistości np. układanie paneli na podłodze przerasta możliwości nie jednej osoby. Dlatego samodzielny remont nie jest rozwiązaniem dla każdego. Jeśli, już jednak decydujemy się na niego wówczas warto zadbać o właściwe planowanie prac i organizację.

Jak zaplanować samodzielny remont mieszkania?

Zanim zaczniemy prace w mieszkaniu warto zadać sobie pytanie: od czego zacząć remont mieszkania?
Remont w mieszkaniu to duże wyzwanie logistyczne. Zanim je zaczniemy należy usiąść, zaplanować kolejność prac i ocenić możliwości domowego budżetu, przeznaczając pewną sumę na niezapowiedziane wydatki. Harmonogram remontu umożliwi panowanie nad wydatkami.

remont mieszkania

Remont mieszkania – od czego zacząć?

Kiedy posiadamy już harmonogram prac wówczas warto zadbać o materiały budowlane i akcesoria. Remont w mieszkaniu wymaga podstawowych narzędzi, elektronarzędzi i akcesoriów do malowania, układania paneli, płytek itp. Kosztorys remontu powinien uwzględniać je w wydatkach, ponieważ stanowią one znaczną kwotę budżetu przeznaczonego na remont. Tym bardziej, gdy dotychczas nie robiliśmy remontu i wszystkie narzędzi trzeba od nowa kupić.

Także plan remontu powinien przewidywać czas przeznaczony na zakup akcesoriów i materiałów budowlanych. To ważny etap remontu, ponieważ od ich posiadania, ilości i jakości zależy w dużej mierze powodzenie inwestycji.

Remont mieszkania – ile materiałów kupić?

Materiały na remont oraz narzędzia do remontu to absolutna konieczność. Wiele osób nie wie, jednak ile ich kupować. Czy warto zapatrzeć się w znaczną nadwyżkę?

Specjaliści są zgodni, że wydawanie znacznych kwot na duże ilości materiałów budowlanych nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ później okazuje się zbędne i nie zawsze mamy co z nimi zrobić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest obliczenie ilości np. płytek, które będziemy potrzebować oraz innych materiałów, typu farby, szpachle, kleje itp. Jeśli nie umiemy tego zrobić sami poprośmy o pomoc sprzedawcę w sklepie lub skorzystajmy z kalkulatora dostępnego w sieci.

remont mieszkania narzędzia

Wszystkie materiały na czas remontu warto kupować w dobrych sklepach budowlanych, takich jak Castorama. Co więcej, poleca się korzystanie z aplikacji, które można pobrać z:

Aplikacja daje dostęp do 40 000 produktów z opcjami sprawdzenia dostępności w wybranych sklepach. Umożliwia szukanie produktów, inspiracji i porad. Podpowiada jak właściwie obliczyć ilość potrzebnych np. farb lub płytek do sklepu. Można z jej zastosowaniem tworzyć listy zakupowe oraz zapamiętywać je na swoim koncie, przenosząc też na inne urządzenia. Aplikacja pozwala też na zakupy z odbiorem w konkretnym sklepie.

Podsumowanie: o tym warto pamiętać!

Wiele osób zastanawia się jak zaplanować remont mieszkania krok po kroku. W praktyce nie jest to tak trudne, jak może się wydawać, o ile zastosujemy się do wygodnych i praktycznych rozwiązań. Dostępne obecnie aplikacje dają możliwość podpowiedzi co do inspiracji, wyboru rodzaju i ilości materiałów i pozwalają szybko skompletować cały zestaw niezbędny na czas remontu. Dzięki temu można znacząco ułatwić sobie pracę i ograniczyć czas przeznaczony na zakupy.

Decydując się na samodzielny remont mieszkania warto pamiętać też, że duża ilość prac może być demotywująca, jeśli będziemy chcieli wykonać ją w szybkim czasie. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest realizacja zadań krok po kroku. Warto prace podzielić na etapy, a po każdym z nich zrobić sobie choćby niewielką przerwę. Działa to motywująco i pokazuje postęp prac i sukces w zakresie postępu remontu.