Wodomierze i najczęstsze problemy

wodomierze

Wodomierz w domu pełni dość ważną funkcję – precyzyjnie określa ilość zużywanej przez domowników wody i pozwala oszacować uczciwą stawkę za jej wykorzystanie.

Szczególnie w blokach i domach wielorodzinnych jest to urządzenie niezwykle przydatne, gdyż dzięki indywidualnym wodomierzom, każde gospodarstwo płaci za wodę faktycznie wykorzystaną przez mieszkańców – bez nich dostawcy zmuszeni byliby do uśredniania i dzielenia kosztów mediów pomiędzy wszystkich lokatorów.

__nc_widgets.push([’C04E-094F-FC83-ADFF-1bSiVy’, 'budnews.pl’, 'recommendation’, 1, 1]);

(function() {
var __nc = document.createElement(’script’); __nc.type = 'text/javascript’; __nc.async = true; __nc.id = 'Nextclick_Manager’;
__nc.src = 'http://nextclick.pl/widget/widget.recommendation.1.js’;
var s = document.getElementsByTagName(’script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(__nc, s);
})();

Wodomierz to zatem bardzo ważne urządzenie i spełnia praktyczną rolę – oczywiście pod warunkiem, że działa prawidłowo. Jakie problemy z miernikami wody występują najczęściej i jak radzić sobie w przypadku awarii?

Wodomierze – nieprawidłowy montaż przyczyną problemów

Wodomierze to dość proste urządzenia, w których mechanizm licznika obraca się napędzany przez strumień przepływającej cieczy. Nie oznacza to jednak, że jedynie wnętrze licznika odpowiada za prawidłowy lub nieprawidłowy odczyt. Równie duże znaczenie może mieć sam montaż urządzenia, nieszczelności oraz układ instalacji doprowadzającej wodę – zasady dotyczące zgodnego ze sztuką montażu mówią iż: pomiędzy rurą główną a licznikiem powinien znajdować się prosty przewód o długości co najmniej pięciokrotności jego średnicy. Za wodomierzem powinien zostać zainstalowany odcinek rury o długości co najmniej trzykrotności jej przekroju. Wszelkie kolanka powinny być montowane tak, aby zachować układ wyżej wymienionych odcinków prostych. Czemu to takie ważne? Przewód zniekształcony przez kolanko powoduje, że przepływająca woda odbija się o ścianki wewnętrzne rur i miesza z powietrzem co powoduje odczyty niezgodne ze stanem faktycznym. Mając podejrzenia, że powyższe zasady nie zostały zachowane warto zwrócić się z prośbą o ekspertyzę i ewentualne poprawki w sposobie montażu licznika.

Wodomierze – awaria mechanizmu licznika

Wodomierze to urządzenia mechaniczne i czasami ulegają uszkodzeniom. W takim wypadku do czynienia możemy mieć z zatrzymaniem się wodomierza, nieprawidłowym odczytem przepływu lub skokowym działaniem samego licznika. Samodzielne naprawy nie wchodzą w grę – urządzenia zabezpieczone są plombami i każda ingerencja w mechanizm wodomierza jest nielegalna. Można jednak sprawdzić łatwo, czy wodomierz prawidłowo nalicza przepływ wody. W tym celu należy zaopatrzyć się w litrowe naczynie (najlepiej z czytelną podziałką). Każdy wodomierz posiada niewielką wskazówkę ze skalą od 0 do 9. Każda cyfra oznacza w tym wypadku 100 ml wody. Odkręcamy delikatnie kran i pozwalamy płynąć wodzie, aż wskazówka znajdzie się na zerze. Potem podstawiamy pod kran litrowe naczynie i powoli napełniamy je wodą. Gdy wskazówka obróci się jednokrotnie i powróci na pozycję zerową, w pojemniku powinniśmy mieć dokładnie litr wody. Mniejsza lub większa ilość cieczy w naczyniu zdradza problemy z pracą lub wyskalowaniem miernika, co natychmiast należy zgłosić.

Wciąż kręcący się licznik na wodomierzu zdradza problemy

Zawyżone rachunki za wodę lub nagły wzrost zużycia sprawia, że w pierwszej chwili podejrzewamy nieuczciwość osób dokonujących odczytów, oszustwo ze strony dostawcy lub awarię samego wodomierza. Przed postawieniem takich oskarżeń warto jednak rzucić okiem na sam licznik. Po zakręceniu w domu wszystkich kranów i odbiorników wody licznik powinien stać w miejscu. Jeżeli jednak wskazówka powoli porusza się do przodu, to może oznaczać, że wina takiego stanu rzeczy leży po stronie nieszczelnej instalacji w domu. Cieknące krany, niedokręcona obejma przy pralce lub spłuczce, albo pęknięcie przewodu w ścianie czasami nie są widoczne na pierwszy rzut oka. W takim wypadku należy skontrolować stan instalacji – najlepiej z pomocą wykwalifikowanego hydraulika. Bardzo często uszczelnienie rur i kranów rozwiązuje wszelkie problemy z zawyżonymi wskazaniami wodomierzy – dopiero mając pewność, że domowa instalacja nie ma przecieków możemy podejrzewać, że nieprzerwany ruch wskazówki jest wynikiem awarii samego urządzenia. W żadnym wypadu nie należy jednak podejmować się samodzielnej naprawy – zerwanie plomby może skutkować oskarżeniem o próbę manipulacji wynikami odczytu.

Ospel czyli rozświetlić mrok