Blachodachówka – co trzeba o niej wiedzieć

 Podczas przygotowań do budowy domu należy przemyśleć wiele aspektów, które nie tylko wpłyną na efekt wizualny, ale również funkcjonalność budynku. Jedną z poważniejszych decyzji na placu budowy jest wybór dachu, a właściwie jego pokrycia. Obecnie wariantów jest bardzo wiele, zarówno pod kątem materiałów, z jakich jest wykonane pokrycie, jak równieżkształtu i koloru. Jedną z najpopularniejszych opcji jest blachodachówka. Co należy o niej wiedzieć?

Jaka jest różnica między blachodachówką a dachówką?

Przede wszystkim dachówka to oddzielne płytki, które montowane są na dachu. Na polskim rynku najczęściej wybierane są ceramiczne lub cementowe. Charakteryzują się wysoką trwałością, są odporne na niekorzystne warunki pogodowe oraz korozję. To bardzo solidny wariant, jednak jest on również dość drogi. Dlatego na rynku pojawiła się blachodachówka, stanowiąca niejako imitację klasycznej dachówki. Wykonana jest z ocynkowanej blachy, dzięki czemu wytrzyma wiele lat w doskonałym stanie. Do jej zalet z pewnością należy łatwość montażu oraz cena, która jest o wiele korzystniejsza. Jednak to nie wszystko, tańsza opcja jest również dużo lżejsza, przez co nie narusza konstrukcji dachu, a koszt transportu jest często dużo niższy. Co ważne, nie wymaga konserwacji i  jest łatwiejsza w czyszczeniu. Można ją umyć za pomocą myjki wysokociśnieniowej z użyciem specjalnego środka dedykowanego blachodachówkom. Ponadto tego typu pokrycie można dowolnie dociąć w zależności od potrzeb oraz jej przeznaczenia.

Wybór blachodachówki

Blachodachówki różnią się od siebie rodzajem surowca, powłoki, jaką są pokryte, rodzajem struktury, jak również kształtem i wytłoczeniami. Rdzeń takiego pokrycia może być wykonany ze stali lub aluminium. Im wyższa jakość surowca, tym powłoka będzie trwalsza i będzie nam dłużej służyła. Do wyboru są blachodachówki imitujące drewno, lakierowane i połyskujące oraz zupełnie matowe, dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego dla swojego projektu.

Montaż

Przed instalacją pokrycia dachu należy zakończyć prace polegające na wykonaniu krokwi wraz z warstwą izolacyjną, łat i kontrałat. Wówczas można przystąpić do założenia arkuszy blachodachówki. Montaż przeprowadza się bazując na tym, gdzie znajdują się rowki odprowadzające wodę. Jeśli rowek znajduje się po prawej stronie, to arkusz montujemy od strony lewej i odwrotnie. Na zakończenie prac montowany jest cały system rynnowy.

Odgłosy

Wiele osób wyklucza tego typu pokrycie ze względu na obawy co do odgłosów podczas intensywnego deszczu. Aby zniwelować hałas najlepszym wyborem będzie blacha o strukturze gofrowanej. Kluczową sprawą decydującą o poziomie hałasu podczas ulewy będzie przede wszystkim odpowiednio wykonana izolacja poddasza za pomocą wełny mineralnej, jak również wykorzystanie ciężkich płyt kartonowo-gipsowych. Te czynniki mają bardzo duży wpływ na akustykę.

Kolorystyka

Jedna z najprzyjemniejszych czynności to wybór koloru blachodachówki. A jest w czym wybierać, ponieważ na rynku dostępnych jest już kilkadziesiąt jej odcieni. W związku z tym, że pokrycia dachowe są montowane przed wykończeniem elewacji oraz ze względu na to, że jest to element stały, mający służyć kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, jest to decyzja o charakterze kluczowym. Należy zatem wybrać kolor, który został odpowiednio przemyślany i będzie odpowiedni do charakteru danego miejsca. Przy prawidłowej izolacji kolor dachu nie powinien mieć wpływu na wzrost temperatury we wnętrzu. Jednakże praktyka potwierdza, że ciemny dach oraz blacha zawsze się bardziej nagrzewa i oddaje ciepło, które może być odczuwane na poddaszu budynku.