3 rady dla początkującego przedsiębiorcy

Faktoring

Otwierasz własną firmę. Masz głowę pełną pomysłów. Jesteś świetnie przygotowany do wykonywania zleceń, które są wynikiem Twojej pasji, wiedzy, pracowitości. Wierzysz w to, że przedsiębiorczość ma sens – wystarczy dobrze wykonać swoją pracę.

Niestety Twój idealizm może rozbić się o meandry ludzkiej obojętności, chciwości i … kruczków prawnych. Dlatego dziś publikujemy trzy podstawowe informacje jak uniknąć najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących przedsiębiorców, które w naszej ocenie zawinione są wyłącznie przez bezduszne prawo wykorzystywane przez złych ludzi.

1. Nigdy nie bierz zadatku. Nigdy. Jesteś wolnym człowiekiem. Twoja firma to Ty. Ale nie jesteś Bogiem. Nie wiesz co przydarzy Ci się następnego dnia. Możesz zachorować. Możesz źle ocenić terminowość prac. Możesz też trafić na cwanego zleceniodawcę, który tak będzie manipulował zleceniem byś nie mógł go wykonać. Jeżeli zdarzy Ci się wziąć zadatek i nie dotrzymać terminu wykonania zlecenia – zapłacisz podwójnie. Sąd zobliguje Cię nie tylko do zwrotu zadatku ale także do pokrycia „strat” wynikających z niezrealizowanego zlecenia. Jeśli więc szanujesz siebie, swoją firmę, pracę którą wykonujesz, to nie bierz zadatku. Nigdy. Może stać się przyczyną kłopotów finansowych i upadku Twojej firmy.

2. Nie zatrudniaj etatowych pracowników jeśli nie masz stałej umowy, która gwarantuje wypłatę wynagrodzeń. Oczywiście wszyscy chcemy by ludzie, z którymi pracujemy mieli poczucie bezpieczeństwa. Zanim jednak zapewnimy je innym musimy zadbać przede wszystkim o siebie. Zastanów się czy Twoja firma ma wystarczające zaplecze kapitałowe by przetrwać w sytuacji braku bieżących zleceń lub braku terminowych wpływów środków finansowych za wykonane prace. Nie zapomnij, że pracownik etatowy ma prawo do urlopu macierzyńskiego lub tacierzyńskiego i wielu innych świadczeń, które obciążą Twój budżet długoterminowo. Na początku lepiej jest pracować z ludźmi zatrudnionymi tak jak Ty – do realizacji konkretnego zlecenia. Nie tylko sprawdzisz z kim warto nawiązać współpracę na dłużej ale też zbudujesz markę i fundamenty finansowe firmy w sposób bezpieczny dla Ciebie. Twoje bezpieczeństwo prawno – finansowe jest gwarancją wypłat pensji pracowników. Dbaj więc o siebie. W ten sposób najlepiej zadbasz o ludzi, z którymi pracujesz.

3. Nie wierz we wszystko co mówią ludzie, doradcy podatkowi i księgowi. Nikt z nich nie odpowiada za to co mówi. Księgowy nie odpowiada też zazwyczaj za to co robi. Jego odpowiedzialność polega wyłącznie na dotrzymaniu terminów (jeśli klient dostarczy dokumenty na czas) i poprawnym wypełnieniu odpowiedniego druku. Księgowi nie odpowiadają natomiast za żadną podaną na wydruku informację o ile wynika ona z dokumentów klienta. Nie możesz liczyć na pokrycie kosztów przez biuro księgowe jeśli w prywatnej rozmowie doradziło ci ono np. nieprawidłowo naliczoną stawkę podatku lub zaliczenie w koszty czegoś co kosztem być nie powinno.

Odpowiedzialność finansową zawsze poniesiesz sam. Dlatego, mimo ogromnego czasem nakładu pracy i czasu potrzebnych do realizacji wszystkich wymagań urzędu skarbowego warto na początku działalności robić to samodzielnie. Oczywiście wiąże się to z potrzebą zdobycia wszelkich informacji dotyczących prawnych i finansowych aspektów prowadzenia Twojej działalności. Ale bez tej wiedzy nigdy nie będziesz przedsiębiorcą. I tak musisz się tego nauczyć. Samo wypełnienie deklaracji jest czynnością wynikającą z nabytej wiedzy i jedyną trudnością jaką możesz mieć to stale zmieniające się druki i bardzo niejasne instrukcje ich wypełnienia. Pamiętaj jednak, że urząd nie może ukarać Cię za pomyłkę w wypełnianiu druku jeśli tylko wpłacisz prawidłowo naliczoną kwotę podatku. Po prostu dostaniesz wezwanie do złożenia korekty.

Własna działalność gospodarcza jest wyborem wolnego człowieka, który chce pracować według własnych standardów i norm. Pamiętaj jednak, że prywatny przedsiębiorca ma dużo mniej praw i przywilejów od etatowego pracownika. Ponosi też odpowiedzialność prawną, a przy spółkach cywilnych i jednoosobowej działalności również finansową. Bycie wolnym człowiekiem w sferze działalności może skutkować pewnym rodzajem zniewolenia jakim jest system prawny i finansowy.

Nie zniechęcaj się jednak. Warto spróbować własnych sił. Ale bądź człowiekiem rozważnym i rozsądnym. Czasem lepiej zrezygnować z ryzykownego, choć zyskownego kontraktu, niż później przez całe życie spłacać długi.