Bidet – niedoceniane urządzenie sanitarne w łazience

bidet

Urządzając czy remontując łazienkę mamy w głowie gotowy zestaw urządzeń sanitarnych, które muszą się tam znaleźć: umywalka, sedes, prysznic lub wanna. Przyzwyczajeni do niewielkiego metrażu łazienek często zapominamy, że i ich metraż w nowych domach się powiększył, i że są jeszcze inne urządzenia sanitarne, które warto tam zamontować. Mowa między innymi o bidecie. Bidet ułatwia dbanie o codzienną higienę, jest wygodny dla dzieci i osób starszych. Jest dużym udogodnieniem dla kobiet podczas menstruacji i będących w ciąży. Bywa pewną alternatywą dla kąpieli lub prysznica, których w określonej sytuacji nie możemy wziąć. Popularny w krajach śródziemnomorskich, w ostatnich latach zyskuje uznanie i w naszym kraju.

Bidet – zbędna fanaberia?

Niektórzy uważają, że bidet jest fanaberią, na którą nie bardzo można sobie pozwolić w naszych niewielkich łazienkach. Takie podejście jest być może związane z historią urządzenia, które w XVIII wieku używane było jedynie przez władców i arystokrację. Z czasem bidet stał się we Francji, Hiszpanii i Grecji urządzeniem powszechnie używanym, ze względu na łatwość odświeżenia się w ciągu dnia i konieczność utrzymania higieny intymnej w śródziemnomorskim klimacie. We Włoszech jest niemal tak popularny jak umywalka. Wielu cudzoziemców, przyjeżdżających do Polski w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, było niemile zdziwionych brakiem bidetów w hotelach i domach prywatnych. Obecnie, powoli się to zmienia, ale wciąż jeszcze nie wszyscy mają świadomość, że bidet nie jest przeznaczony tylko do mycia stref intymnych, ale i innych czynności higienicznych. Może być np. wykorzystywany w leczeniu stanów zapalnych. Ponieważ w bidecie zainstalowane są kurki na zimną i ciepłą wodę, tą ostatnią zapełniamy muszlę, dolewając do niej odpowiednie lekarstwo. Jest to idealne miejsce na wymoczenie chorych części ciała. Można też w nim umyć nogi, co z całą pewnością docenią dzieci.

Bidet – gdzie zainstalować?

Bidet powinien być montowany w miejscu, w którym można z niego swobodnie korzystać. Ze względów praktycznych jest on instalowany obok muszli klozetowej, w odległości przynajmniej 30 cm. Przed bidetem trzeba zachować 50-60 cm odległości. Toaleta wymaga tak naprawdę przestrzeni jedynie z przodu. W przypadku bidetu musi być większa swoboda, bo inaczej korzystanie będzie niewygodne. Oba urządzenia powinny być na tej samej wysokości. Jeśli łazienka jest niewielka i nie ma miejsca na kolejny gadżet, możemy kupić muszlę klozetową z funkcją bidetu. Zanim zdecydujemy się na instalację bidetu, warto sprawdzić, czy w ogóle istnieje możliwość jego zamontowania. Wymaga on bowiem dodatkowego odpływu, a tego może po prostu nie być.

Rodzaje bidetów

Bidety, ze względu na budowę, dzielimy na dwa typy:

  • stojące,
  • podwieszane.

Obie opcje mają swoje zalety i wady. Jeśli chodzi o same miski bidetowe, to występują one w podobnych kształtach, rozmiarach i kolorach jak miski WC. Standardowa ma więc 60 cm długości i 40 cm szerokości i jest najczęściej w kolorze białym (odcienie różnią się u poszczególnych producentów). Można też kupić bidety w kolorach pastelowych. Jeśli kupujemy bidet, warto wybrać komplet z toaletą, bo wtedy odcień i kształty będą idealnie współgrać. Niektóre bidety są wyposażone w słuchawkę prysznicową, ale zazwyczaj są to kraniki z ruchomą wylewką, dzięki której strumień wody można skierować w pożądanym kierunku. Decydując się na zakup bidetu, lepiej wybrać modele pochodzące od znanego i markowego producenta. Nie będzie wtedy żadnego problemu z doborem właściwych baterii i montażem. Bidety są wykonywane z ceramiki. Najtańsze są fajansowe, a najdroższe wykonane z porcelany. Zazwyczaj mamy do czynienia z ceramiką nieszkliwioną i szkliwioną. Ta ostatnia jest zdecydowanie odporniejsza na uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia bidetu jest matowa, polerowana lub pokrywana powłoką ułatwiającą utrzymanie jej w czystości.

Jaka bateria do bidetu?

Baterie do bidetu są podobne do baterii umywalkowych. Dobrze jest wybrać baterię z tej samej linii wzorniczej, co umywalkowa. Jeśli łazienka jest w stylu minimalistycznym, to takie baterie trzeba dobrać. Jeśli zaś urządzona jest w stylu retro lub klasycznym, poszukajmy baterii o takim charakterze.

Bidet – jaka cena?

Bidet nie jest szczególnie drogim urządzeniem. Na rynku, bez problemu, można kupić modele za kilkaset złotych, ale bywają takie za dwa, trzy tysiące. Wszystko zależy od zasobności portfela i preferencji estetycznych. Niewątpliwie jednak warto pomyśleć o jego zainstalowaniu, bo to doskonałe udogodnienie dla kobiet, osób chorych, ale i tych pragnących szybko się odświeżyć. Jeśli wielkość łazienki jest wystarczająca, bidet powinien stać się obowiązkowym jej wyposażeniem.