Wentylator, klimatyzer czy klimatyzator? Wybierz swoje urządzenie chłodzące!

Urządzenia chłodzące pomagają w walce z upałami. Wybór odpowiedniego modelu wpływa na to, czy schłodzisz się doraźnie, czy stale, jak dużo zapłacisz za eksploatację, a także z ilu dodatkowych funkcji będziesz mógł skorzystać. Sprawdź, co odpowiada Twoim potrzebom: wentylator, klimatyzer czy klimatyzator!

Pomoc doraźna: wentylator domowy

Kiedy nadchodzi fala upałów, ludzie gromadnie wybierają się do sklepów, by kupić wentylatory. To podstawowe, najprostsze w obsłudze oraz najtańsze urządzenia do chłodzenia. Dają efekt doraźny, ale za to natychmiastowy. W zależności od modelu schładzają jedną osobą bądź pewien obszar pokoju i wszystkich znajdujących się na nim ludzi.

wentylator klimatyzer czy klimatyzator

Wśród wentylatorów wyróżniamy przede wszystkim:

  • modele stojące – są dedykowane do schładzania części pokoju. Zaspokoją potrzeby jednej osoby, ale również dobrze kilku. Warto zadbać, by wentylator tego typu miał obrotową głowicę. Dzięki nóżce o regulowanej długości nada się do pracy przy biurku, leżenia na łóżku czy siedzenia na kanapie – zawsze będzie wiał na odpowiedniej wysokości. Manewrowanie głowicą umożliwi ukierunkowanie powietrza we właściwą stronę,
  • modele biurkowe – to urządzenia o niższej mocy od wentylatorów stojących. Sprawdzają się jako sprzęt orzeźwiający dla pojedynczej osoby. Pobierają mniej prądu, a co za tym idzie są mniej efektywne. Cechuje je większa mobilność. Możesz z nich korzystać w domu, ale bez problemu zabierzesz je do pracy lub na wakacje.

Bez względu na model – choć na więcej pozwala stojący – wentylatory mogą mieć kilka trybów pracy. W zależności od temperatury otoczenia czy pory dnia będziesz mógł skorzystać z pracy lekkiej, średniej lub mocnej. Z uwagi na mnogość wariantów kolorystycznych bez trudu dopasujesz wentylator do stylu i kolorystyki swojego mieszkania.

Urządzenie do schładzania i nawilżania powietrza: klimatyzer

Klimatyzer, zamiennie zwany klimatorem, to urządzenie o trzech funkcjach. Podstawową jest oczywiście ochładzanie powietrza. Podobnie do wentylatora działa przede wszystkim doraźnie, jednak jest w stanie nieznacznie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

Działanie klimatora polega na zasysaniu ciepłego powietrza, filtrowaniu go i wypuszczaniu schłodzonego (korzyść pierwsza). Filtr ma strukturę plastra miodu i jest nasączony wodą. Sprawia to, że powietrze oddawane do pomieszczenia jest nawilżone (korzyść druga) i oczyszczone (korzyść trzecia). W wodzie pozostają kurz, pyłki i roztocza. Urządzenie jest więc świetne dla alergików.

A co z mobilnością? Klimatyzer jest równie mobilny, co omówiony wyżej wentylator. Możesz go przenosić między pokojami, ciesząc się rześkością w miejscu, w którym akurat przebywasz.

3 wentylator klimatyzer czy klimatyzator wybierz swoje urządzenie chlodzace

Urządzenie uniwersalne – całoroczne: klimatyzator

Najlepszy pod względem trwałego obniżania temperatury jest klimatyzator. To urządzenie całoroczne i uniwersalne – w zimie z powodzeniem zastąpi Ci grzejnik gazowy, ocieplając mieszkanie. Lepszymi parametrami odznacza się model montowany na stałe na ścianie. Zużywa on jednak więcej prądu i nie jest w stanie ogrzać całego mieszkania, zwłaszcza gdy jest duże.

Klimatyzatorem steruje się wygodnie, bo za pomocą pilota. Kilkoma przyciskami ustalasz temperaturę, do jakiej ma dążyć urządzenie, moc nawiewu, a także kierunek. Klimatyzator pozwala na najwięcej, dlatego ma najwyższą cenę. To rozwiązanie trwałe i na lata. Warto je wybrać, gdy mieszka się w domku jednorodzinnym, a nawet stworzyć w oparciu o nie cały system klimatyzacji.

Jeśli interesuje Cię korzystanie z klimatyzatora, sprawdź poradnik: Klimatyzator – 5 parametrów, na które powinieneś zwrócić uwagę. W łatwy sposób przeprowadzi Cię przez tematykę wyboru klimatyzatora w pełni dopasowanego do Twoich potrzeb.