Czy warto posiadać w domu sejf?

sejf

Sejf w domu? Niektórzy słysząc to pytanie patrzą z niedowierzaniem i już po chwili odpowiadają, że nie mają nic tak cennego, by zdecydować się na zakup i montaż sejfu, kojarzącego się z sensacyjnym filmami, w których, w sejfach, przechowywane są kosztowności, pliki pieniędzy i superważne dokumenty. W takim kontekście sejf domowy wydaje się ekstrawagancją. Tymczasem, nic bardziej mylnego. Każdy z nas ma zgromadzone cenne dla siebie przedmioty czy dokumenty, które chce chronić.

I wcale tu nie chodzi tylko o to, że do domu ktoś się włamie i zabierze złoty pierścionek, który jest pamiątką po babci. W sytuacjach losowych, jakimi są: pożar, zalanie mieszkania, powódź… możemy bezpowrotnie utracić cenne dla nas rzeczy. W sejfie to wszystko ma szansę przetrwać w stanie nienaruszonym. Możemy też przechować przedmioty, do których nie powinny mieć dostępu osoby postronne. Chodzi tu na przykład o broń. Powinna być ona umieszczona w takim miejscu, by zagwarantować domownikom bezpieczeństwo. Tak zresztą stanowi prawo. Sejfy to najlepsze miejsce.

Na co zwracać uwagę przy wyborze sejfu?

Na rynku są dostępne różnorodne sejfy: od zwykłych skrytek zamykanych na klucz, poprzez sejfy montowane w ścianach, podłogach, sejfy przygotowywane na zamówienie, wreszcie szafy pancerne. Przy podejmowaniu decyzji o kupnie konkretnego sejfu zwróć uwagę na wiele czynników: wielkość, zabezpieczenie, rodzaj montażu, materiał z jakiego jest wykonany. To przede wszystkim należy brać pod uwagę. Na pewno jednak nie powinno się kierować ceną. Dobry sejf musi spełniać określone parametry, a to kosztuje.

Klasa bezpieczeństwa sejfów

Sejfy mogą być z atestem lub bez atestu. Atestowane są droższe. Jeśli myślimy o montażu w domu, to choć powinno nam zależeć na dobrych parametrach, nie możemy się też dać zwariować. Sejf do użytku domowego nie musi atestu posiadać, więc będzie znacznie tańszy, ale spełni wysokie standardy.

Rodzaje sejfów

Na rynku można się spotkać z sejfami wolnostojącymi, meblowymi, ściennymi, podłogowymi. Najtrudniejsze do montażu są sejfy ścienne, dlatego decyzja o ich zakupie musi być podjęta w czasie budowy lub remontu domu. Sejfy meblowe są możliwe do instalacji praktycznie w każdym meblu; wolnostojące mogą rezydować praktycznie w każdym wybranym miejscu. Przy montażu sejfu należy pamiętać, by był w pomieszczeniu dostępnym głównie dla domowników, ukrytym przed oczami osób postronnych. Jak bowiem mówią statystyki, większości kradzieży wcale nie dokonują włamywacze, ale osoby pośrednio związane z danym domem: opiekunki do dzieci, ekipy remontowe, sprzątaczki.

Odpowiedni typ zamknięcia

Co jest w sejfie najistotniejsze oprócz zawartości? Oczywiście zamek. Wydaje się, że zamek tradycyjny na klucz przeszedł do lamusa. Nic bardziej mylnego. Jeśli mamy niższy budżet, lepiej jest kupić sejf z zamknięciem tradycyjnym, solidniej wykonanym niż najtańsze modele z zamkiem elektronicznym, bo te są niestety dość zawodne. Bardzo popularny jest zamek szyfrowy mechaniczny. Jest bardzo precyzyjny, co jest oczywiście zaletą, ale jednocześnie dość trudny w obsłudze. Klienci podkreślają, że sporo czasu muszą poświęcić na zapoznanie się z podstawowymi zasadami obsługi. Przebojem na rynek wdarł się zamek elektroniczny. Jest intuicyjny w obsłudze, można błyskawicznie zmienić jego kod, uchodzi za solidny i nowoczesny. Te wszystkie zalety powodują jednak, że sam zamek i sejf są dość drogie. Trzeba się też liczyć z faktem, że w razie zapomnienia szyfru, praktycznie nie ma możliwości otwarcia sejfu. Trzeba to zrobić mechanicznie.

Inne ważne cechy sejfu

Przed wyborem sejfu koniecznie przeanalizuj, do jakiego celu będzie służył, bowiem wszystkie parametry będą tak naprawdę uzależnione od jego przeznaczenia: wielkość, umiejscowienie, rodzaj montażu, a także dodatkowe zabezpieczenia. Klienci zwracają też uwagę na wygląd i dostosowanie do indywidualnych potrzeb. Podejście podmiotowe do klienta liczy się także przy wyborze sejfu.

Artykuł sponsorowany