Blat kuchenny

Remontując kuchnię, zmieniając kuchenne meble, musimy w pewnym momencie zastanowić się jaki blat kuchenny wybrać. Jest to kwestia warta zastanowienia, bo blaty będą służyły nam przez lata i muszą być nie tylko estetyczne, pasować do pomieszczenia, ale powinny być wytrzymałe. Na rynku jest wiele materiałów, które używane są na blaty kuchenne. Nawet najbardziej wymagający inwestorzy znajdą coś dla siebie. Jaki więc blat wybrać? Drewniany, marmurowy, szklany, z laminatu, konglomeratu, a może kamienny? Warto zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań.

Blat drewniany – przede wszystkim przemawia za nim estetyka i piękno. Idealnie pasują do kuchni w stylu rustykalnym. Najtrwalsze są blaty z drewna egzotycznego, zwłaszcza to pokryte lakierem akrylowym, ale bardzo dobrą jakością charakteryzują się blaty z drewna rodzimego: dębu, jesionu, grabu, jaworu, buku. Drewno jest podatne na obróbkę i łatwo można mu nadać pożądany kształt. Odpowiednio pielęgnowane blaty drewniane mogą przetrwać lata, jeśli dodatkowo są pokryte powłoką ochronną (lakier, olej, akryl, wosk). W przypadku blatu drewnianego warto pomyśleć o odpowiedniej jego grubości. Ten klasyczny ma 30 mm, ale lepiej zdecydować się na grubość 40 mm.

Blat laminowany – to jeden z popularniejszych rodzajów materiałów. Jego zaletą jest nie tylko stosunkowo niska cena ale także możliwość  dowolnego wyboru wykończeń. Laminat może imitować kamień naturalny, drewno, być matowy, z połyskiem, w dowolnym kolorze, albo wielokolorowy. Różnorodność jest w tym zakresie imponująca. Są odporne na wysoką temperaturę – max 170°C, łatwe w montażu, nie zmieniają koloru pod wpływem promieni słonecznych. Niestety nie są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie powinno się na nich bezpośrednio kroić żadnych produktów, bo łatwo je porysować, a takich uszkodzeń nie można naprawi – blat trzeba po prostu wymienić. Laminat też trzeba odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią.

Blaty kamienne – to niezwykle efektowne rozwiązanie, chociaż dość kosztowne. Najczęściej do wytwarzania blatów kamiennych stosuje się granit i marmur. Blat z granitu jest wyjątkowo odporny i wytrzymały. Wytrzymuje wysokie temperatury, zarysowania, nie odbarwi się pod wpływem soku z cytryny lub octu. Występuje w szerokiej barwie kolorystycznej od smolistej czerni poprzez szarości, błękity, zmatowiałe zielenie, delikatny róż, aż po przygaszone beże. Dużą popularnością cieszy się też marmur, chociaż nie jest tak wytrzymały jak granit. Jego powierzchnia jest podatna na działanie kwasów i tłuszczu. Marmur jest jednak kamieniem niezwykle szlachetnym i pięknym. Nawet jeśli powstaną na nim rysy lub zadrapania, dodaje to marmurowi szlachetnej patyny. Wadą blatów kamiennych jest nie tylko cena ale i trudności z cięciem blatów. Można to zrobić jedynie za pomocą specjalistycznych urządzeń.

Blat z konglomeratu

Ostatnio sporym zainteresowaniem cieszą się blaty z konglomeratu, inaczej kamienia sztucznego. Jest to materiał, który wizualnie jest podobny do kamienia naturalnego, chociaż nie jest tak ciężki i drogi, a także przyjemniejszy w dotyku. W składzie konglomeratu znajduje się kruszywo kamienne i żywice. Blaty z tego materiału są twarde, wytrzymałe, odporne na zarysowania, wytrzymałe na działanie wysokich temperatur, kwasów i zasad. Łatwo je wyczyścić, a nawet odnowić. Oczywiście są osoby, które mówią, że konglomerat nie zastąpi materiału naturalnego. Zapewne nie, ale posiada inne zalety, które powodują duże zainteresowane klientów. Dodać trzeba, że nie jest to materiał tani.

Blat ze szkła – są dość odważną ale interesującą propozycją w nowoczesnych kuchniach. Powstają z połączenia kilku tafli szkła hartowanego, dodatkowo wzmocnionych zbrojeniem. W przypadku blatów szklanych, ważna jest ich grubość – im grubsze, tym lepiej. Minimalna nie powinna być mniejsza niż jeden cm. Nowoczesna technologia pozwala, by szklany blat był w dowolnym kolorze, można nawet wybrać grafikę lub zdjęcie, którą chcemy mieć „wydrukowane” na tafli szkła. Blaty ze szkła hartowanego są wytrzymałe na wysokie temperatury, nie wchłaniają płynów i tłuszczów, nie trzeba ich konserwować i impregnować. Niestety blaty szklane są dość drogie – za metr zapłacimy około 800 złotych, a dodatkowo szybko się brudzą. Widać na nich każde dotknięcie palcem, wszystkie smugi.

Blat kuchenny – jaki wybrać?

Blaty kuchenne na co dzień mają do czynienia z wodą, tłuszczem, zarysowaniami, wysokimi temperaturami, uszkodzeniami mechanicznymi. Warto o tym pamiętać, kiedy wybieramy blaty nowych mebli kuchennych lub stary blat chcemy zastąpić nowym. Na tym elemencie kuchennego wyposażenia nie warto oszczędzać.

Artykuł sponsorowany