Praktyczne sposoby zadbania o kostkę brukową

Kostka brukowa

Kostka brukowa jest materiałem bardzo często wykorzystywanym w aranżacji podjazdów garażowych, chodników, ścieżek ogrodowych, tarasów. Chociaż trwała i stabilna, jest jednocześnie narażona na wpływ niekorzystnych czynników atmosferycznych, różnorodne zabrudzenia i plamy. Nawet najpiękniej dobrany kolor i faktura kostki, staranne jej osadzenie w podłożu na niewiele się zda, jeśli nie będziemy kostki odpowiednio impregnować i pielęgnować. Właściciele doskonale wiedzą, że już po niedługim czasie od założenia, na powierzchni pojawiają się zabrudzenia spowodowane: błotem, kurzem, odchodami ptaków, porostami, osadami, mchem, a także plamami oleju. Na pewno nie wygląda to korzystnie, a doczyszczenie takiej powierzchni nie zawsze przyniesie zamierzone efekty i dodatkowo poprzedza je ciężka praca. Destruktywny wpływ na kostkę ma woda, która ułatwia rozwój flory bakteryjnej i inwazję grzyba lub mchu. Zimą, zamarzające cząsteczki wody mogą rozsadzać strukturę betonu.

Kostka brukowa – jaką wybrać?

Dobrej jakości kostkę brukową łatwiej utrzymać w czystości. Przy wyborze należy zwracać uwagę na nasiąkliwość, odpowiednią wytrzymałość na ściskanie (czasami musi wytrzymać nacisk ciężkich samochodów osobowych), odporność na cykle zamrażania i rozmrażania (ważne w okresie srogich zim) i ścieralność. Warto też zwrócić uwagę na kolor kostki. I bynajmniej nie chodzi o walory estetyczne. Specjaliści podkreślają, że nie powinno się kupować kostki, która ma wyraźne ciemne lub białe smugi. Ma to świadczyć o nieprawidłowym wymieszaniu komponentów lub niewłaściwym ich doborze podczas produkcji.

Czy warto impregnować?

Wielu producentów kostki brukowej o impregnowaniu myśli już na etapie produkcji. Kostka brukowa jest zabezpieczona od razu na linii technologicznej. Jednak większość kostek brukowych wymaga pokrycia impregnatem tuż po założeniu. Zabieg powinien być systematycznie powtarzany, bo woda po pewnym czasie wymywa tego typu produkt chemiczny. Wielu ekspertów twierdzi, że zabieg impregnowania nie jest konieczny. Kostka brukowa jest wystarczająco zabezpieczona. Warto jednak podjąć to działanie w miejscach, gdzie kostka jest szczególnie narażona na zabrudzenia. Tak się dzieje przy wjeździe do garażu lub na tarasie, gdzie często się grilluje.

Czym impregnować?

Jak w przypadku innych materiałów chemii budowlanej nie trzeba kierować się reklamą. Dobrze jest zapytać fachowców, a przede wszystkim – przeczytać skład impregnatu. Nie powinno się wybierać środków, które zawierają rozpuszczalnik. Najtańsze, ale i najmniej skuteczne, są preparaty oparte na bazie wody. Chronią powierzchnię najwyżej rok. Dość dobrą renomą cieszą się preparaty oparte na butanolu i silikonie. Oprócz ochrony nadają kostce pewien rodzaj nabłyszczenia wydobywającego barwę. Impregnaty polimerowe są najdroższe, ale najdłużej chronią kostkę brukową przed zanieczyszczeniami i niekorzystnym działaniem wody. Generalnie impregnaty do kostki brukowej powinny być nakładane co 3-4 lata

Czym i jak czyścić kostkę brukową?

Przy czyszczeniu kostki brukowej najważniejsza jest systematyczność. Zabiegi pielęgnacyjne powinny być przeprowadzane na bieżąco. Usuwanie zabrudzeń, piasku, liści należy wykonywać natychmiast, dzięki czemu uniknie się przebarwień. W okresie zimowym nie można skuwać zalegającej warstwy śniegu i lodu za pomocą ostrych narzędzi. Nie należy też posypywać powierzchni solą. Wiosną kostkę brukową należy wyczyścić silnym strumieniem wody, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej. Po takiej operacji niezbędne jest uzupełnienie szczelin piaskiem. Ten zabieg jest konieczny zwłaszcza w pierwszych latach po położeniu kostki, gdyż zapewnia stabilność położonej konstrukcji. Jeśli powierzchnia położonej kostki jest rozległa, do takich prac można wynająć firmę specjalistyczną. Najtrudniejsze do usunięcia są plamy z tłuszczu i oleju. W przypadku tłuszczu, plamę trzeba natychmiast posypać piaskiem, który wchłonie część tłuszczu, a następnie umyć wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. W przypadku zabrudzeń z oleju można zastosować preparaty specjalistyczne w sprayu, które należy używać zgodnie z instrukcją, by nie dopuścić do powstawania nieestetycznych przebarwień.

Odpowiednio zadbana powierzchnia z kostki brukowej będzie ozdobą każdej posesji.