Ocieplenie domu – przegląd systemów

Termoizolacja jest bardzo ważnym krokiem do uzyskania komfortowego mieszkania lub domu. Praktycznie wszystkie nowe budynki jednorodzinne i wielorodzinne są termoizolowane. Podobnie się dzieje w przypadku budynków starych, które zyskują nowe, prawidłowe ocieplenie. Dzięki temu domy zyskują dodatkowe walory estetyczne i użytkowe, zapobiega się stratom ciepła, chroni budynek przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i eliminuje rozwój grzybów oraz pleśni. Odpowiednio ocieplone ściany pozwalają zachować w domu odpowiednią temperaturę, pomagają obniżyć rachunki za ogrzewanie, a w lecie – za klimatyzację. Pośrednio, w ten sposób chroni się środowisko naturalne. Krótko mówiąc, ocieplenie jest jednym z filarów komfortowego domu.

Jaki powinien być system ocieplenia?

System ocieplenia jest kompleksowym zestawem materiałów i technologii niezbędnych do poprawnego ocieplenia domu i estetycznego ich wykończenia. Aby był prawidłowy, powinien spełniać szereg warunków. Przede wszystkim musi:

  • Zapewniać prawidłową przyczepność do ścian na długie lata.
  • Być szczelny i odporny na zmienne warunki atmosferyczne.
  • Spełniać wymagania w zakresie odporności na uszkodzenia mechaniczne, odspojenia i spękania.

Najlepiej, jeśli inwestor zdecyduje się na zakup systemu ociepleń od jednego producenta. Tylko wtedy istnieje gwarancja, że system ocieplenia jest przetestowany i działa bezusterkowo. Oryginalny zestaw powinien zawierać Krajową Ocenę Techniczną, w której zawarty jest spis komponentów i ich właściwości. To gwarantuje jakość i prawidłowość parametrów. Nie warto ryzykować sytuacji, kiedy komponenty pochodzą od różnych producentów. Nigdy nie wiadomo, ile czasu takie ocieplenie „wytrzyma”, a dodatkowo nie mamy gwarancji na całość systemu.

Ściany – system ocieplenia

Ściany można ocieplać metodą lekko mokrą lub lekko suchą. Metoda lekko mokra jest określana inaczej BSO lub ETICS i polega na przymocowaniu do muru, za pomocą specjalnego kleju, wełny mineralnej lub styropianu, a potem nałożeniu na całość tynku. Zaletą tej metody jest niewielki ciężar ocieplenia, wynoszący 10 – 30 kg/m2. Nazwa „mokra” pochodzi od tego, że do kleju i tynku niezbędna jest woda. Ściana ocieplona tym systemem ma bardzo dobre parametry termiczne, niestety można ją realizować jedynie przy sprzyjającej temperaturze, Nie może być zbyt intensywnego słońca, nie powinien padać deszcz i wiać wiatr. Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą spowodować spadek wytrzymałości konstrukcji oraz niską przyczepność do ściany. Metoda lekko sucha polega na wykonaniu rusztu z drewna sosnowego lub świerkowego (ewentualnie może być to ruszt stalowy), który w późniejszym etapie wypełniony będzie wełną mineralną. Niektórzy producenci mają w ofercie własne ruszty systemowe. Elementy rusztu wypełniane są wełną – najlepiej sprawdzą się płyty z wełny mineralnej, a potem nakłada się folię wiatroizolacyjną. Do wykończenia ściany ocieplanych metodą lekką suchą używa się desek, chociaż są droższe i wymagają konserwacji, sidingu winylowego lub nowoczesnych paneli elewacyjnych z PCV.

Dachy – system ociepleń

Ocieplenie dachu jest różne w zależności od jego konstrukcji. W wypadku dachu spadzistego stosuje się wełnę mineralną, pianki poliuretanową lub płyty PIR. Najchętniej jest wykorzystywana wełna, stosunkowo tania i mająca różne możliwości technologiczne. Wkłada się ją miedzy krokwie, następnie nakłada ruszt i kolejną warstwę wełny uzupełnioną folią paroszczelną. Ocieplenie przykrywa się drewnianymi deskami lub panelami. Można też użyć pianki poliuretanowej szczelnie izolującą ocieplaną przestrzeń, ale jest to metoda droższa. W przypadku dachu płaskiego dobrym pomysłem jest użycie wełny mineralnej, pianki poliuretanowej albo twardych płyt styropianowych. Ocieplający materiał układa się na izolacji przeciwwilgociowej, a następnie przykrywa np. dwoma warstwami papy termozgrzewalnej.

Termoizolacja budynku jest dość poważnym i kosztownym przedsięwzięciem, jednak niezbędnym i opłacalnym w perspektywie lat. Analizy Narodowej Agencji Poszanowania Energii wskazują, że właściwie wykonane ocieplenie budynku pozwoli zaoszczędzić nawet 60% kosztów ogrzewania. Warto to wziąć pod uwagę wybierając system ocieplenia domu.

Artykuł sponsorowany