Boazeria angielska w polskim domu

Boazeria angielska

Boazeria w aranżacji wnętrza kojarzy się nam z wąskimi pionowymi panelami pokrytymi żółknącym lakierem w stylu absolutnie nie przystającym do współczesnych wnętrz. Jeszcze nie tak dawno przeżywaliśmy w naszych domach etap zrywanie niemodnych boazerii i zastępowania ich nowocześniejszymi rozwiązaniami. Jeśli chodzi o boazerię angielską jest to zupełnie inna bajka. Jest ona stałym i pożądanym elementem większości domów w Wielkiej Brytanii. Jej historia ma podłoże w praktycznym podejściu Anglików do urządzania wnętrz. Dawniej wykonywana z drewna olchowego miała chronić ściany przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Przez wieki przeszła swoistą metamorfozę zyskując status ekskluzywnej.

Historia boazerii angielskiej

Boazeria w angielskim budownictwie pojawiła się w XVI wieku, by zastąpić zimny i wilgotny kamień będący w tym czasie podstawowym materiałem okładzinowym w budynkach mieszkalnych. W owym czasie boazeria pełniła przede wszystkim funkcję użytkową. Miała izolować, ocieplać i chronić ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Z czasem zaczęła pełnić dodatkowe funkcje dekoracyjne.

Boazeria angielska – czym się różni od tradycyjnej?

Boazeria angielska jest rodzajem dekoracji ściennej. Klasyczna jest wykonywana z desek. W przypadku angielskiej stosuje się wiele różnorodnych materiałów. Przeważają różne gatunki drewna, ale może być też fornir, a także płyta MDF. W przypadku tradycyjnej nie ma żadnych dodatkowych ozdób, powierzchnia jest gładka, angielska jest zdobiona różnymi formami dekoracyjnymi.

Boazeria angielska dopełnieniem wnętrz

W Polsce boazeria angielska ma swoich zwolenników. Są to głównie osoby ceniące styl klasyczny, glamour hampton, czy kolonialny. W ostatnich latach coraz więcej osób  przekonuje się do montażu takiej boazerii, bo nadaje ona wnętrzu piękna, elegancji i klasy. Idealnie sprawdza się w takich wnętrzach jak: klatka schodowa, przedsionek, korytarz, kuchnia, salon. Oczywiście do każdego z typu pomieszczeń wybiera się innego typu boazerię. W pomieszczeniach typowo użytkowych jest prosta, pozbawiona ozdobników, wręcz minimalistyczna, ma przede wszystkim funkcję użytkową. W salonie boazeria angielska pełni funkcję ozdobną, jest doskonałym wykończeniem ścian. Ma nadawać wnętrzu wyrazu, dopełniać aranżacji wnętrza. Boazeria tego typu występuje najczęściej w kolorze białym lub w czystych głębokich pastelach. Zazwyczaj jest układana do wysokości około 90 cm, mierząc od podłogi

Rodzaje boazerii angielskiej

Mamy następujące rodzaje boazerii:

  • Panelowa występuje w dwóch odsłonach. Pierwsza to wąskie deski wykończone na dole i górze poprzecznymi listwami. Najczęściej występuje w kolorze białym. W drugiej opcji wykorzystuje się dość szerokie deski z odzysku o nieregularnych kształtach, pomalowane na jasny kolor, idealnie sprawdzające się choćby we wnętrzach industrialnych.
  • Kasetonowa – jest utworzona z paneli o wypukłych zdobieniach. Zdobienia występują w różnych konfiguracjach. Najczęściej są to prostokątne ramki. We wnętrzach eleganckich natomiast dominują motywy florystyczne.
  • Płycinowa – jest niezwykle ozdobną formą paneli. Ozdobniki są bardzo bogate, efektowne, rozbudowane. Dominuje kolor biały, ale zdarzają się też panele w kolorze starego złota, które pięknie wyglądają w sypialniach, pomieszczeniach buduarowych.
  • Kasetonowo- płycinowa jest połączeniem obu wcześniejszych rodzajów. Tego typu boazeria jest najczęściej wykonywana na zamówienie do eleganckich klasycznych pomieszczeń. Architekci wnętrz przygotowują je na specjalne zamówienie i dostosowują do konkretnego pomieszczenia. Tego typu konstrukcja jest stosunkowo droga, ale jednocześnie inwestor ma pewność, że zyskał produkt niepowtarzalny i najwyższej jakości.

Cena i montaż

Cena boazerii angielskiej jest uzależniona od materiału z jakiego jest wykonana. Najtańsza jest boazeria z płyt MDF, której cena za metr bieżący nie przekracza 200 złotych. Oczywiście nie uwzględnia się tu samego montażu. W przypadku prawdziwego drewna cena sięga kilkaset złotych za metr bieżący. Do tego dochodzą tez zdobienia. Im bardziej skomplikowane, tym cena wyższa. Czasami za metr można zapłacić nawet dwa tysiące złotych. Przy najprostszej boazerii, montażu możemy się podjąć sami. Jednak boazeria dobrej jakości wymaga zaangażowania profesjonalnej firmy.

Artykuł sponsorowany