Powłoki ochronne w nowoczesnym budownictwie – dlaczego warto je stosować i o czym trzeba pamiętać?

Powłoki ochronne w nowoczesnym budownictwie

Konstrukcje stalowe są coraz chętniej wykorzystywane przez projektantów zajmujących się nowoczesnych budownictwem. Mają one wiele zalet, dzięki którym są dużo lepszym rozwiązaniem od materiałów tradycyjnych.

Konstrukcje z profil stalowych są plastyczne, wytrzymałe, mogą być poddawane recyklingowi, a ich montaż czy ewentualne wprowadzanie zmian jest prosty i nie zajmuje dużo czasu. Oczywiście są też minusy konstrukcji stalowych. W przypadku wysokich temperatur, do których dochodzi np. podczas pożaru, konstrukcja może szybko zostać zniszczona. Dlatego stworzono powłoki ochronne.

Powłoki ochronne – dlaczego nie można o nich zapomnieć?

Farby pęczniejące to prosty sposób na estetyczne zabezpieczenie wszystkich elementów stalowych, które pozostaną odsłonięte lub takich, których obłożenie płytami jest problematyczne. Oprócz tego farby te są swego rodzaju ochroną przeciwpożarową i są chętnie wykorzystywane na lotniskach, szpitalach czy stadionach.  Bardzo popularne są również okładziny płytowe, których koszt nie jest wysoki. Oprócz niskich cen wyróżnia je także trwałość.

Więcej o tym informacji, dlaczego należy stosować powłoki ochronne w przypadku konstrukcji stalowych, znajduje się na stronie https://www.promat.com/pl-pl/budownictwo/centrum-wiedzy/strefa-eksperta/45891/zabezpieczenie-ogniochronne-kontrukcji-stalowych/

Która powłoka pęczniejąca będzie najlepsza?

Bardzo ważne jest, aby wybrana farba sprawdziła się zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i otwartych. Najlepiej korzystać z takich produktów, które gwarantują wysoką estetykę pomalowanego elementu, trwałość, są łatwe w nakładaniu na odpowiednio przygotowanych podłożach, a warstwa jest jednolita i przede wszystkim cienka oraz są odporne na czynniki zewnętrzne i poddane odpowiednim testom.

Należy pamiętać, że głównym zadaniem produktów pęczniejących jest ochrona przed zawaleniem konstrukcji budynku – warto więc kupować tylko produkty najwyższej jakości. Aby zapewnić bezpieczeństwo, powłoki chroniące przed ogniem muszą być również regularnie sprawdzane, a ich nałożenie najlepiej zlecić fachowcom.