Budowa domu piętrowego – plusy i minusy rezygnacji z parterowego budynku

Budowa domu piętrowego

Domy parterowe cieszą się dużym zainteresowaniem, jednak do dom piętrowy pozwala na lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni w jednym procesie budowlanym.

Dom piętrowy w odróżnieniu od domu parterowego charakteryzuje się bardziej złożoną konstrukcją oraz wymaga montażu schodów, które zajmują pewną przestrzeń i ograniczają jej wykorzystanie. W domu piętrowym na parterze znajdują się pomieszczenia strefy dziennej i część gospodarcza, natomiast sypialnie są zlokalizowane na piętrze. Rozdzielenie obu stref wpływa korzystnie na komfort domowników, zapewniając im poczucie prywatności i spokój.

Dom dostosowany do potrzeb rodziny

Możliwość oddzielenia strefy dziennej od sypialni w sposób, jaki umożliwia to dom piętrowy należy do podstawowych zalet dwukondygnacyjnych konstrukcji. Łatwiej dostosować dom piętrowy do potrzeb rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Parterowe konstrukcje są jednak bardziej przyjazne osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku. Nie dla każdej rodziny dom piętrowy będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Większa przestrzeń rekreacyjna

Rozmieszczenie pomieszczeń na dwóch poziomach pozwala na zmniejszenie obszaru, który dom zajmuje na działce. Będzie on mniej więcej dwukrotnie mniejszy, niż w przypadku domu parterowego o porównywalnej powierzchni netto. Pozwala to na uzyskanie większej przestrzeni rekreacyjnej i zaprojektowania ogrodu oraz przestrzeni do zabawy dla dzieci. W przypadku działek o niewielkich rozmiarach oraz o wąskim kształcie dom piętrowy pozwoli na racjonalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni.

Minimalne nachylenie dachu

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy mogą określać parametry budynków wznoszonych na danym obszarze. Jednym z parametrów ustalanych na poziomie MPZP lub decyzji o warunkach zabudowy jest minimalne nachylenie dachu. Domy parterowe posiadają dach o spadku wynoszącym w granicach 20 – 30 stopni. W przypadku, gdy wymagane jest wykonanie dachu o wyższym spadku, może się okazać, że bardziej opłacalne będzie wykonanie poddasza użytkowego. W przeciwnym razie powstaje duża kubatura poddasza nieużytkowego. Inne kwestie ustalane na poziomie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego to obszar minimalnej powierzchni biologicznie czynnej lub linia zabudowy. W tych przypadkach również dom piętrowy może uratować sytuację.

Różnice w zakresie konstrukcji

Fundamenty domu piętrowego będą znosić większe obciążenia, dlatego muszą mieć większy przekrój niż w przypadku fundamentów domu parterowego. Wiąże się to z wyższymi kosztami realizacji tego etapu prac. W przypadku domu piętrowego dodatkowe koszty są związane z konstrukcją schodów międzykondygnacyjnych oraz koniecznością transportu materiałów budowlanych na wyższą kondygnacje.

Wykonanie stropu i kominów

Dom piętrowy wymaga wykonania stropu. W parterowym domu nie jest to konieczne – niektóre projekty zakładają konstrukcję wykonaną w technologii wiązarów dachowych. Umożliwia to poprawne skonstruowanie więźby, która jednocześnie jest szybka w montażu i nie wiąże się z tak dużymi kosztami jak wykonanie stropu.

Niemniej łatwiej zaprojektować pomieszczenia wymagające wentylacji lub podłączenia do kanału spalinowego lub dymowego jeżeli można umieścić je nad sobą. To jedna z zalet domu piętrowego. Jeżeli nie ma możliwości zgrupowania pomieszczeń, konieczne jest wykonanie więcej niż jednego komina. Podobnie jest w przypadku wywiewek wentylacyjnych.

Pomimo tego, że koszty budowy domu piętrowego są wyższe niż koszty budowy parterowego domu, to w niektórych sytuacjach bardziej korzystne jest wzniesienie domu piętrowego. Ponadto, dwukondygnacyjne budynki w perspektywie długoterminowej są lepszą inwestycją, ponieważ umożliwiają uzyskanie większej powierzchni użytkowej netto w porównaniu z domem parterowym usytuowanym na niewielkiej działce. We współczesnych czasach przestrzeń jest w cenie, a jej wartość stale rośnie. Wydzielając ją za pomocą dwukondygnacyjnego budynku zyskujemy więcej w perspektywie długoterminowej.

Artykuł redakcyjny