Jak dobrać płytki podłogowe do kuchni?

Jak dobrać płytki podłogowe do kuchni

Płytki do położenia na podłogę w kuchni muszą spełniać kilka warunków, aby służyły nam na długo i jednocześnie dobrze wyglądały. Jeżeli chcemy dokonać dobrego wyboru, powinniśmy poświęcić chwilę na porównanie parametrów technicznych – dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o wymianę przez długie lata. Na co zwrócić uwagę wybierając płytki do kuchni? Czy bardziej liczy się ich wygląd, czy właściwości? O czym nie powinniśmy zapominać, jeżeli zależy nam na długotrwałym i satysfakcjonującym efekcie?

1. Dlaczego wybór płytek jest ważny

2. Najważniejsze cechy płytek do kuchni

3. Dobór pod względem wystroju wnętrza

Dlaczego wybór płytek jest ważny

Podłogi to jeden z tych elementów naszego domu, które zwykle ulegają wymianie dopiero przy okazji generalnego remontu. Z tego powodu powinniśmy bardzo uważnie wybierać je do każdego pomieszczenia, aby spełniały wszelkie nasze wymagania. Szczególnie dotyczy to obszarów użytkowych, jak kuchnia, łazienka czy ubikacja, ponieważ w tych miejscach podłoga musi być zazwyczaj odporna na wiele czynników z zewnątrz. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretny wzór terakoty czy gresu, sprawdźmy dokładnie jego właściwości. W przypadku płytek liczy się bowiem nie tylko ich wygląd, ale i trwałość.

Najważniejsze cechy płytek do kuchni

W przypadku kuchni nasza podłoga musi spełniać kilka ważnych kryteriów. Przede wszystkim musi być odporna na uderzenia i upadki przedmiotów na jej powierzchnię. Czasem może się zdarzyć, że upuścimy coś cięższego, lepiej więc aby pojedyncza płytka nie pękła z tego powodu, gdyż wymiana zwykle wiąże się z rozbieraniem znacznej części podłogi. Drugi istotny parametr to łatwość czyszczenia i ogólna odporność na brud – dotyczy to szczególnie obszaru wokół ciągu kuchnia – zlew, gdyż to właśnie tam najczęściej zdarza nam się nabrudzić. Trzecim ważnym zagadnieniem jest antypoślizgowość. Dzięki tej cesze zminimalizujemy ryzyko poślizgnięcia się czy upadku w kuchni. Więcej na ten temat znajdziesz w dziale płytki sklep internetowy RawDecor.pl.

Dobór pod względem wystroju wnętrza

Wybór płytek na podłogę do kuchni to także kwestia designu. Dobrze jest dopasować ich kolor i kształt do zakładanego przez nas projektu kuchni lub zakupić glazurę w kolorze neutralnym, jak odcienie szarości, beże czy biel. Chociaż najpopularniejszym kształtem płytek jest kwadrat, możemy zdecydować się także na inne, bardziej fantazyjne kształty, które sprawdzą się szczególnie w nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych projektach.