Budowa garażu – jakie opcje wybrać?

Budowa garażu – jakie opcje wybrać

Planując budowę garażu, trzeba zastanowić się nad tym, jakie rozwiązania projektowe wybrać. Podstawowe decyzje, jakie musi podjąć inwestor, dotyczą wyboru między: garażem murowanym – a blaszanym, wolnostojącym – a przylegającym do budynku mieszkalnego oraz różnymi typami bram garażowych.

Garaż murowany czy blaszany?

Garaż wykonany z blachy zazwyczaj jest tańszy, szybszy w budowie, nie wymaga też dopełnienia tak wielu formalności, jak budowa garażu murowanego. Garaże murowane jednak są trwalsze, zazwyczaj także dużo bardziej estetyczne, lepiej też chronią pojazdy przed skrajnymi temperaturami. Rozwiązania murowane dają również większe możliwości w zakresie wyboru bramy garażowej i rozwiązań antywłamaniowych.

Garaż blaszany to rozwiązanie dla osób, dla których podstawowym kryterium jest cena, a estetyka garażu ma drugorzędne znaczenie. Klienci, którym zależy na tym, aby garaż skutecznie chronił auto, a także służył przez długie lata, powinni wybrać raczej budynek murowany.

Garaż murowany czy blaszany

Garaż wolnostojący a przylegający do części mieszkalnej

Zarówno garaż wolnostojący, jak i taki będący częścią bryły domu, mają swoje zalety. W przypadku garażu wolnostojącego, nieco mniej istotne są ocieplenie i izolacja akustyczna – chłód i dźwięki z garażu i tak nie będą przedostawały się do pomieszczeń mieszkalnych. Nie ma też ryzyka, że smród spalin dostanie się do domu. Taki garaż może też bez problemu zostać zbudowany już po tym, jak budowa domu została ukończona. Często także łatwiej wybrać miejsce na jego budowę, by zapewnić sobie możliwość wygodnego manewrowania na podjeździe.

Jeśli chodzi o garaż przylegający do bryły domu, to pozwala on zaoszczędzić miejsce na działce. Pomiędzy garażem a częścią mieszkalną zwykle da się takze przechodzić, nie wychodząc na zewnątrz. Dzięki temu można zaoszczędzić czas oraz uniknąć przechodzenia do garażu w deszczu czy na mrozie. Konieczne są wprawdzie wyższe wydatki na ocieplenie – z drugiej strony jednak ułatwia to utrzymanie w garażu optymalnej temperatury.

Różne są także koszty. W w przypadku garażu murowanego trudno tutaj wskazać jednoznacznie, które rozwiązanie będzie najtańsze. Garaż przylegający do bryły domu potrzebuje z pewnością bardzo dobrego ocieplenia, należy także szczególnie zadbać o wentylację i zabezpieczenia, a to generuje wydatki. Z drugiej strony – budując garaż wolnostojący trzeba zamówić osobny projekt, często także większe są nakłady pracy i ilości materiałów potrzebnych do budowy.

Garaż wolnostojący a przylegający do części mieszkalnej

Brama garażowa: skrzydłowa, uchylna, segmentowa czy rolowana?

Jeśli chodzi o bramy garażowe, to do wyboru mamy między innymi bramy skrzydłowe (rozwierne i uchylne), segmentowe oraz rolowane.

Rozwierna brama skrzydłowa to rozwiązanie stosowane już raczej rzadko i wykorzystywane przede wszystkim w przypadku garaży blaszanych. Jedyna zaleta tej opcji to niskie koszty zakupu. Nieco lepsze i nowocześniejsze są bramy uchylne – to rozwiązanie również niezbyt drogie, ale bardziej estetyczne i wygodniejsze w użytkowaniu niż bramy rozwierne.

Najlepszy, dostępny na rynku produkt w tej kategorii to jednak bramy segmentowe. Jest to rozwiązanie najbardziej uniwersalne, gwarantujące nie tylko uzyskanie dobrego efektu wizualnego , ale przede wszystkim najlepsze parametry użytkowe: zwłaszcza w zakresie termoizolacji. Niewątpliwym walorem bram segmentowych jest też fakt, że do otwarcia nie wymagają one dodatkowego miejsca na podjeździe – ułatwia to manewrowanie autem na nawet niewielkiej przestrzeni.

– Dobrej jakości brama segmentowa, której panel zbudowany jest bezfreonowej pianki poliuretanowej oraz ocynkowanej stalowej blachy, będzie nie tylko trwałe i odporna na warunki atmosferyczne, ale także pozwoli ograniczyć straty ciepła – wyjaśnia specjalista marki DAKO, producenta wysokiej jakości bram garażowych, okien i drzwi.

Brama segmentowa to więc najbardziej polecana opcja. Rozsądną alternatywą wobec niej mogą być bramy rolowane – działające podobnie jak rolety zewnętrzne: płaszcz zwijany jest do skrzynki. Dzięki temu są odpowiednim rozwiązaniem tam, gdzie nie ma za wiele miejsca na podjeździe i w garażu, co uniemożliwia montaż prowadnic bram segmentowych pod sufitem – trzeba jednak liczyć się z tym, że bramy rolowane również nie gwarantują wysokiej termoizolacji.

Trudno mówić o jednym, najlepszym projekcie garażu, wiele bowiem zależy od indywidualnych priorytetów i potrzeb jego użytkowników. Jednak wielość dostępnych rozwiązań pozwala na znalezienie takiego, które sprawdzi się najlepiej.