5 czynników, które mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych

5 czynników, które mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych

Mimo że panele fotowoltaiczne na rynku energetycznym pojawiły się stosunkowo dawno, wciąż budzą kontrowersje. Zastanawiasz się, jakie czynniki mają bezpośredni wpływ na wydajność instalacji fotowoltaicznej? Poniżej przedstawiamy 5 najważniejszych, tj. decydujących o ilości wytworzonej przez nią energii. 

Co wpływa na wydajność paneli fotowoltaicznych?

Czynniki, które mają wpływ na wydajność paneli fotowoltaicznych, w dużym stopniu decydują o krążących wokół instalacji stereotypach. Należą do nich warunki klimatyczne, temperatura, kąt nachylenia i stopień zacienienia instalacji, zanieczyszczenia (w tym zanieczyszczenie powietrza, brud, a zimą – śnieg) oraz wiek paneli fotowoltaicznych. Które z nich i czy rzeczywiście przekreślają zasadność montażu fotowoltaiki w Polsce?

1. Warunki klimatyczne

Wydajność paneli fotowoltaicznych zawsze będzie zależeć od warunków klimatycznych. Głównie dlatego charakterystyczna dla Polski sezonowość, stosunkowo duża zmienność temperatur i często skrajne warunki atmosferyczne są postrzegane, jako czynniki przekreślające zasadność montażu instalacji fotowoltaicznej. Tymczasem wszystkie te czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych, ale nie uniemożliwiają ich prawidłowej pracy. Okazuje się, że efektywność fotowoltaiki w Polsce jest duża – każdy  metr kwadratowy instalacji to 1000 kWh rocznie, pod warunkiem montażu paneli PV pod właściwym kątem. 

2. Temperatura

Kolejnym, istotnym czynnikiem, mającym wpływ na wydajność instalacji jest temperatura powietrza – głównie ze względu na właściwości materiałów półprzewodnikowych, powszechnie stosowanych w produkcji paneli fotowoltaicznych. Za optymalną przyjmuje się nie wyższą niż 25 stopni Celsjusza, dlatego, że sprawność ogniw rośnie odwrotnie proporcjonalnie do temperatury powietrza. Chcąc osiągnąć możliwie najwyższą wydajność fotowoltaiki, warto skorzystać z bezpłatnego doradztwa fotowoltaicznego, proponowanego przez TAURON. 

3. Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych 

Poziom nasłonecznienia i kąt padania promieni słonecznych w ciągu roku ulegają zmianie. Dla największej efektywności fotowoltaiki konieczne jest ustalenie jak najkorzystniejszego kąta nachylenia paneli PV. Za taki, w warunkach polskich przyjmuje się kąt 30 – 40 stopni. Dobór optymalnego rozwiązania pozwoli na możliwie najbardziej wydajną pracę instalacji. 

4. Stopień zacienienia 

Zagrożeniem dla wydajności instalacji fotowoltaicznej jest stopień zacienienia paneli PV, spowodowany nie tylko jakimś obiektem, ale również – zanieczyszczeniem (w tym zanieczyszczeniem powietrza, np. na skutek pylenia na powierzchnię paneli) lub zalegającym śniegiem. W celu poprawy efektywności fotowoltaiki zaleca się regularne czyszczenie powierzchni paneli fotowoltaicznych lub montaż optymalizatora (jeśli uniknięcie przysłonięcia paneli PV przez obiekt jest niemożliwe). 

5. Wiek paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne z wiekiem ulegają degradacji. Przyjmuje się, że z każdym rokiem stopień degradacji wynosi średnio 0,5%, a po 10 latach ich wydajność (w stosunku do wydajności początkowej) będzie o około 40% niższa. Korzystając z darmowego audytu, profesjonalnego doradztwa i indywidualnej analizy zapotrzebowania na energię elektryczną w TAURONIE zyskasz pewność, że uzysk po długim (nawet 30-letnim) okresie użytkowania instalacji fotowoltaicznej będzie możliwie  najwyższy.