Czym jest fornir i jakie ma zastosowanie?

fornir

Fornir to pojęcie, które wielu osobom nie mówi zbyt wiele. Tymczasem wielu z nas posiada go w swoim domu. Fornir to nic innego, jak cienki plaster drewna, który wykorzystywany jest do produkcji mebli, frontów szafek kuchennych i łazienkowych, szaf wnękowych czy garderoby. Fornir wyróżnia się walorami dekoracyjnymi i to właśnie dzięki niemu możemy cieszyć się pięknym umeblowaniem swoich mieszkań.

Czym dokładnie jest fornir?

Fornir to szlachetny materiał, który wykorzystuje się do oklejania np. powierzchni meblowych, paneli ściennych czy drzwi. Jest to bardzo cienki plaster drewna, dostarczany w różnych grubościach w zależności od przeznaczenia. Wiele osób może mylić fornir z okleiną lub laminatem, jednakże różnica jest znacząca. W przypadku forniru mamy bowiem do czynienia wyłącznie z drewnem, bez dodatku tworzyw sztucznych.

Standardowa grubość fornirów Alpi to 0,06 cm. Taka grubość pozwala uniknąć problemów związanych ze szlifowaniem czy przebijaniem kleju już na etapie obróbki.

fornir ALPI

 

Jak powstaje fornir?

Aby zacząć produkcję forniru, konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiału. Drewno musi zostać odparowane z nadmiaru wilgoci. Następnie pień drewna poddawany jest skrawaniu, w wyniku czego otrzymuje się cieniutkie arkusze. Istotny jest również sposób skrawania kłody, który ma wpływ na rysunek uzyskanego forniru.

W przypadku fornirów Alpi, skrawa się wcześniej sprasowane i barwione arkusze drewna. Taka technologia pozwala na uzyskanie forniru o powtarzalnym usłojeniu i kolorze zachowując jednak piękno i różnorodność naturalnego drewna.

zdjęcie: proces produkcji forniru ALPI w fabryce w Modiglianie we Włoszech.

W jaki sposób wykorzystywany JEST FORNIR?

Fornir to materiał, który wyróżnia się szerokim zastosowaniem. Może być użyty na różnego rodzaju nośnikach. Przede wszystkim służy do oklejania powierzchni meblowych i wyposażenia wnętrz apartamentów, hoteli czy biur. Jest to również idealny materiał do paneli ściennych i drzwi.

Dodatkowo fornir Alpi to popularnym materiał do wyposażenia wnętrz jachtów, łodzi i samochodów.

Rodzaje forniru

Fornir produkowany jest w dwóch podstawowych wariantach: naturalnym oraz rekonstruowanym (modyfikowanym). Fornir naturalny nie jest w żaden sposób odbarwiany czy klejony. Dzięki temu posiada naturalne, nieregularne usłojenie.

Do produkcji rekonstruowanych fornirów Alpi wykorzystuje się drewno topoli, lipy oraz ayousu, następnie przetwarza się je, co pozwala na uzyskanie ogromniej różnorodności wzorów powierzchni dekoracyjnych. Unikalne, doskonałej jakości dekory, wolne od wad typowych dla naturalnego drewna, dają nieskończone możliwości zastosowań. Co najistotniejsze, charakteryzuje je powtarzalność koloru i wymiaru, również dla zamówień odległych w czasie.

Zalety i wady forniru

Jak każdy materiał, tak również fornir posiada swoje mocne i słabe strony. Niewątpliwą zaletą forniru jest to, że powstaje z naturalnego drewna i w pełni oddaje jego urok zarówno wizualny jak i dotykowy. Kolejną zaletą forniru jest jego bogata różnorodność wzorów i kolorów. Jednak ze względu na swój naturalny surowiec, fornir drewniany nie jest tak tani jak okleiny czy laminaty, które imitują naturalny wygląd drewna.

Szeroki wybór wzorów i wariantów kolorystycznych

Szeroki wachlarz dostępnych wzorów, kolorów jak i intensywności usłojenia dostępnych na rynku sprawia, że fornir doskonale sprawdza się zarówno w przypadku klasycznych, tradycyjnych mebli, jak i w nowoczesnych, niecodziennych rozwiązaniach.

Co więcej, aby poszerzyć ofertę o niestandardowe wzory fornirów, firma Alpi postanowiła zaprosić do współpracy cenionych projektantów ze świata designu i architektury. Efektem tej współpracy jest bardzo bogata w różnorodne wzory (niekoniecznie występujące w przyrodzie) kolekcja fornirów tworzona pod okiem Piero Lissoni i prezentująca niepowtarzalne dekory od światowych projektantów takich jak: GamFratesi, Atelier Mendini, Studio Font czy Campana Brother i wielu innych.

wzory fornirów ALPI, fot. atpol.com.pl

Jak dbać o fornir w swoim mieszkaniu?

Aby fornirowane meble prezentowały się doskonale, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Czyszczenie forniru powinno odbywać się przy pomocy środków do mycia drewna. Jednocześnie pamiętajmy o tym, by używać ich w bardzo małych ilości. Fornir nie chłonie bowiem preparatu. Do polerowania mebli używajmy delikatnej, miękkiej szmatki. Fornir, podobnie jak okleiny, może odkleić się lub odprysnąć od mebla np. z powodu uderzenia w jego kant.

Podsumowując, fornir drewniany to doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu meble, drewniane elementy wyposażenia domu, mogą prezentować się znacznie bardziej efektownie. Nic więc dziwnego, że z materiału tego korzysta obecnie większość producentów mebli.

Artykuł napisany we współpracy z firmą Atpol: https://www.atpol.com.pl/

Artykuł sponsorowany