Wszystko o przeciwpożarowym wyłączniku prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu to urządzenie często spotykane w przestrzeni publicznej. Mało kto jednak wie, czemu dokładnie ma służyć i jakie jest jego działanie.

PWP (przeciwpożarowy wyłącznik prądu) ma za zadanie odłączyć zasilanie budynku od źródła energii elektrycznej w sytuacji wystąpienia nagłej i ekstremalnej sytuacji, jaką jest pożar na terenie obiektu. Odcina on dopływ prądu do wszystkich urządzeń elektrycznych w budynku z wyjątkiem tych, których funkcjonowanie jest konieczne w przypadku pożaru. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu uruchamiany jest za pomocą guzika, który znajduje się za szklaną szybką. Czasami obok PWP można znaleźć mały młoteczek do zbicia szybki, jednak jego obecność nie jest wymagana.

Po co stosuje się przeciwpożarowy wyłącznik prądu?

W czasie trwania akcji ratowniczo-gaśniczej do gaszenia ognia najczęściej używa się wody. Powszechnie wiadomo, że woda świetnie przewodzi prąd, dlatego połączenie obydwu tych czynników nie jest najlepszym pomysłem, jeśli chcemy poskromić żywioł. Niewyłączenie prądu w czasie pożaru stanowi duże zagrożenie dla ekipy ratowniczej pracującej na miejscu zdarzenia.

Dodatkowo płynąca w przewodach energia elektryczna może w trakcie trwania pożaru zwiększyć szkody wywołane przez ogień. PWP jest zatem stosowany po to, by zapobiec wystąpieniu efektu domina i zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa w sytuacji awaryjnej.

W momencie uruchomienia przeciwpożarowego wyłącznika prądu energii elektrycznej nie zostają pozbawione między innymi:

  • czujki pożarowe,
  • windy ewakuacyjne,
  • klapy dymne,
  • ostrzegacze dźwiękowe,
  • pompy pożarowe.

Regulacje prawne związane z przeciwpożarowym wyłącznikiem prądu

W obecnych czasach przepisy budowlane są bardzo restrykcyjne. Funkcje, jakie ma spełniać przeciwpożarowy wyłącznik prądu określono w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku.

Rozporządzenie to informuje między innymi, gdzie obowiązkowo musi znajdować się urządzenie. Przeciwpożarowy wyłącznik prądu należy stosować w strefach pożarowych o kubaturze przekraczającej 1000 metrów sześciennych lub zawierających strefy zagrożone wybuchem. Ponadto musi być usytuowany blisko głównego wejścia budynku lub złącza oraz odpowiednio oznakowany.

Nie ma wielu wytycznych, które regulowałyby kwestie technicznego wykonania PWP. Jedynie w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 17 listopada 2016 roku znajduje się zapis: „PWP to zestaw składający się z urządzenia uruchamiającego, urządzenia sygnalizującego i urządzenia wykonawczego”. Zestaw PWP zainstalowany po dniu 1 lipca 2018 roku musi posiadać szereg dokumentów:

  • Krajową ocenę techniczną,
  • Certyfikat stałości właściwości użytkowych,
  • Krajową deklarację właściwości użytkowych.

Przeciwpożarowy wyłącznik prądu ma przyporządkowany system 1 oceny zgodności. W praktyce oznacza to, że poza uzyskaniem krajowej oceny technicznej urządzenie musi jeszcze otrzymać krajowy certyfikat stałości właściwości użytkowych. Ze względu na konieczność spełnienia norm prawnych instalacja przeciwpożarowego wyłącznika prądu nie należy do najtańszych. Należy jednak pamiętać, że przepisy mają na celu maksymalne zwiększenie bezpieczeństwa obiektu.

Polskie prawo reguluje również kwestię przeglądu zestawu PWP. Co najmniej raz w roku osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia elektryczne w zakresie eksploatacji (E) i dozoru (D) musi wykonać przegląd urządzenia. Sporządzany jest wówczas protokół kontrolny. Nawet najlepszym urządzeniom na rynku zdarzają się usterki, dlatego kwestia kompleksowego przeglądu jest bardzo ważna.

Jak działa przeciwpożarowy wyłącznik prądu?

Zasada działania PWP nie jest na szczęście tak skomplikowana jak normy prawne, które urządzenie musi spełnić. Uruchomienie wyłącznika następuje poprzez naciśnięcie przycisku. Oznakowany jest on za pomocą tabliczki z napisem „Przeciwpożarowy wyłącznik prądu”.

Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają wbudowaną diodę LED. Zaświecenie się zielonej diody oznacza, że urządzenie zadziałało prawidłowo i budynek został odcięty od energii elektrycznej. Analogicznie zaświecenie się czerwonej diody oznaczać będzie powrót prądu do instalacji elektrycznej.

Tekst: Agnieszka Dec

Fot. David Gierth, pexels.com

Klapy dymowe – ważny element systemu przeciwpożarowego