Balkon francuski jego zalety i wady

Balkon francuski

Obecność balkonu w domu czy też mieszkaniu nie zawsze oznacza, że będziemy mogli spędzać na nim wolny czas. Często, zwłaszcza w blokach balkon ogranicza się jedynie do posiadania okna balkonowego i balustrady. Są to tak zwane balkony francuskie, które coraz częściej spotkamy nie tylko w starych blokach, ale także w nowoczesnym budownictwie. Co tak naprawdę przyciąga ludzi do balkonów francuskich? Dlaczego zyskują coraz większa popularnośc? O tym przeczytasz w dalszej części naszego artykułu “Balkon francuski jego zalety i wady”.

Zalety balkonów francuskich

Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie dużego, przestronnego balkonu, na którym umieści suszarkę na pranie, stolik, krzesła czy chociażby leżak. Mieszkańcy bloków mają zdecydowanie bardziej utrudnione działanie bo wygląd fasady bloku jest z góry narzucony, tam w szczególności możemy spotkać wspomniane balkony francuskie lub loggie. Jednak coraz większa rzesza ludzi decyduje się na takie rozwiązanie w budynkach jedno i wielorodzinnych. Dlaczego tak jest? To proste – główną zaletą balkonów francuskich jest ich cena. Okna francuskie zazwyczaj nie posiadają podestu ani płyty balkonowej, więc już w momencie budowy odchodzi nam ta wystająca część budynku. Ich konstrukcja jest bardzo prosta, gdyż składają się z drzwi balkonowych bądź wysokiego okna oraz zabudowy okiennej typu portefenetre czyli balustrady przymocowanej do elewacji. Ich kolejną istotną zaletą jest bez wątpienia to, że dostarczają dużo więcej światła do pomieszczeń niż tradycyjne balkony. Z tego względu świetnie odnajdą się w przypadku wąskich i dużych pomieszczeń. Balkon francuski tak samo jak tradycyjny jeśli jest odpowiednio zabezpieczony balustradami będzie bezpieczny dla każdego, zwłaszcza dla dzieci.

Wady balkonów francuskich

Wady balkonów francuskich

Wady balkonów francuskich to z pewnością brak możliwości wyjścia na zewnątrz oraz umieszczenia tam mebli ogrodowych. Ale czy to oznacza, że balkon francuski musi być pusty i mało atrakcyjny? Absolutnie nie! Z uwagi na to, że bariery portefenetre są zdecydowanie mniejsze niż te do tradycyjnych balkonów – możemy nieco zaszaleć i zamówić balustradę na indywidualne zamówienie, taką, która w 100% spełnia nasze oczekiwania.

Zdajemy sobie sprawę, że możliwości aranżacji tego typu balkonów są dużo bardziej ograniczone. Jest jednak sposób na to, żeby nasz balkon wyglądał pięknie. W tym przypadku warto nadać charakteru balkonowi za pomocą kwiatów czy lampek. Możemy wybrać zarówno kwiaty doniczkowe jak i małe krzewy czy drzewka. Dzięki roślinom zasłonimy dolną część okna co ograniczy widok przechodniów, a kwiaty wiszące oraz rośliny pnące umieszczone bezpośrednio na balustradzie stworzą klimat mini ogródka. Jednak przy wyborze roślin warto pamiętać, aby zwrócić uwagę na nasłonecznienie. Nie każda roślina lubi być przez cały dzień w pełnym słońcu.

Jak widzicie balkon francuski również może być piękny. Oprócz wyżej wymienionych zalet i w sumie braku wad niezwykle ważna jest również bogata oferta balustrad na tego typu balkony. Wybór zależy tylko i wyłącznie od gustu i potrzeb klienta.

Tekst powstał przy współpracy z https://budros.pl/