Jak zaprojektować nowoczesną jadalnię?

Jak zaprojektować nowoczesną jadalnię

Odpowiednie urządzenie jadalni jest jednym z najważniejszych elementów wystroju naszego domu. To właśnie w tym pomieszczeniu będziemy przyjmować gości na wszelkiego typu przyjęcia i wystawne kolacje. Od sposobu urządzenia naszej jadalni będzie zależał także nastrój codziennych spotkań przy rodzinnym stole. O czym należy pamiętać projektując nowoczesną jadalnię? Jakie możliwości mamy do dyspozycji?

Jadalnia – gdzie powinniśmy ją usytuować?

Umiejscowienie jadalni to pierwsza rzecz, którą powinniśmy uwzględnić w trakcie sporządzania jej projektu. Z reguły będziemy ją łączyć – w zależności od naszych preferencji – z salonem lub kuchnią. Sytuacje, w których jadalnia stanowi odrębne pomieszczenie zdarzają się w nowoczesnych domach niezmiernie rzadko.

Każde ze wspomnianych wyżej rozwiązań ma swoje wady i zalety. Jadalnia urządzona w salonie pozwoli nam oddzielić jej przestrzeń od kuchennego rozgardiaszu i przyjmować gości w przyjemnych dla oka okolicznościach. Takie jej usytuowanie z pewnością przypadnie również do gustu rodzinom, mającym w zwyczaju oglądanie telewizji w trakcie posiłku.

Jeżeli chodzi o umiejscowienie jadalni w kuchni – to rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej pragmatyczne. Serwowanie posiłków oraz sprzątanie po zakończonym obiedze stanie się dzięki temu szybsze i wygodniejsze niż miałoby to miejsce przy ulokowaniu jadalni w innej części domu. Tę opcję w szczególności możemy polecić osobom, którym bardziej niż na reprezentatywnej przestrzeni jadalnej zależy na wygodnym spożywaniu posiłków i możliwości ich przyrządzania wraz z całą rodziną.

Nowoczesna jadalnia – jak ją urządzić?

Projektując jadalnię pamiętajmy przede wszystkim o jej aspekcie użytkowym. Proste, minimalistyczne wzory mebli i dodatków to podstawa, na której osadza się nowoczesny styl urządzania wnętrz. Odpowiednio dobrane akcesoria do jadalni pomogą nam wyeksponować jej indywidualność zachowując jednocześnie wrażenie prostoty i spójności.

Projektując jadalnię w stylu nowoczesnym warto z góry opracować konkretny zestaw kształtów geometrycznych stołu, krzeseł i elementów dekoracyjnych, które zastosujemy we wnętrzu. Jeżeli zaś chodzi o kolorystykę – tutaj mamy do wyboru całkowitą spójność (wszystkie meble w tym samym kolorze) lub dobór kontrastujących ze sobą kolorystycznie elementów wyposażenia. W drugiej sytuacji najlepiej sprawdzi się połączenie czerni z bielą skontrowane geometryczną formą mebli dostosowaną do naszego wnętrza.

Jaki kształt stołu wybrać?

Prostokątny, kwadratowy, a może okrągły? W tym wypadku decyzja będzie zależna nie tylko od naszych preferencji, ale także od metrażu przestrzeni przeznaczonej na jadalnię. W przypadku małych wnętrz świetnie sprawdzą się stoły kwadratowe i okrągłe – które w niektórych wariantach mogą być dodatkowo rozkładane. Dzięki temu zapewnimy sobie komfort na co dzień, nie rezygnując przy tym z możliwości zamiany naszej jadalni w miejsce spotkań w większym gronie przyjaciół.

Jeżeli jednak dysponujemy większą przestrzenią, a nasza rodzina nieustannie się rozrasta – najlepszym wyjściem będzie zainwestowanie w tradycyjny, prostokątny stół. Dzięki temu w pełni wykorzystamy zajmowaną przez niego przestrzeń, a także znacząco poprawimy walory estetyczne naszej jadalni.

Artykuł sponsorowany