O czym należy pamiętać przy malowaniu metalu?

Malowanie metalu to proste zadanie. Co więcej: zadanie, z którym poradzą sobie nawet ci, którzy nie mają dużego doświadczenia w pracach technicznych czy renowacyjnych. Nie oznacza to jednak, że panuje tu pełna dowolność! Aby osiągnąć zadowalające rezultaty, należy kierować się kilkoma prostymi zasadami.

Po pierwsze, przygotuj metal do malowania

Nakładanie nowej warstwy farby na powierzchnię metalu bez jej uprzedniego przygotowania to bardzo kiepski pomysł. Wkrótce nowa powłoka złuszczyłaby się i odspoiła od podłoża wraz ze starą. Przed malowaniem musimy zatem:

  • pozbyć się warstwy luźnej rdzy – ścieramy ją np. drucianą szczotką lub gruboziarnistym papierem ściernym,
  • usunąć stare powłoki malarskie, jeśli są w złym stanie,
  • wyrównać powierzchnię i pozbyć się zadziorów, a następnie ją zmatowić (za pomocą drobnoziarnistego papieru ściernego),
  • odpylić powierzchnię,
  • umyć ją – tym bardziej, jeśli stare powłoki usunęliśmy tylko z fragmentów powierzchni; usuwamy zabrudzenia, organiczne naloty, zatłuszczenia, a na koniec odsłonięty, surowy metal przecieramy rozcieńczalnikiem.

Po drugie, wybierz dobrą farbę

To, jaki produkt się sprawdzi, zależy przede wszystkim od lokalizacji metalowych elementów (wewnątrz lub na zewnątrz budynku) oraz oddziałujących na nie czynników. W przypadku ogrodzenia czy metalowej balustrady przy balkonie dążymy do zapewnienia ochrony przed działaniem zmiennych temperatur, promieniowania UV, deszczu itp. Jeśli problemem jest korozja, sprawdźmy, czy produkt można stosować na rdzę i czy ma działanie antykorozyjne, jak np. Nobiles Stalochron.

Oprócz tego zastanówmy się, czy lepszy będzie wyrób bezpodkładowy, czyli farba typu 3 w 1, czy może zestaw typu podkład plus farba. W drugim wariancie farbę możemy aplikować bezpośrednio na malowaną powierzchnię wyłącznie w przypadku, gdy nie usunęliśmy poprzednich powłok. W innej sytuacji surowy metal należy najpierw zabezpieczyć podkładem. Dzięki temu osiągniemy powłoki o jak najlepszych parametrach wytrzymałościowych.

hand with brush painting metal block

Po trzecie, przeprowadź test!

Jeśli nie usunęliśmy w całości poprzednich powłok malarskich, w pierwszej kolejności przed malowaniem właściwym powinniśmy przeprowadzić test, czyli wymalowanie próbne. Wystarczy nałożyć farbę na niewielki i schowany przed wzrokiem fragment powierzchni. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy nie doszło do powstania jakichkolwiek niepożądanych efektów. Jeśli tak, oznacza to, że należy jeszcze raz przygotować metal do malowania, tym razem usuwając z niego stare powłoki malarskie w całości.

Man painting a guard rail on a balcony

Po czwarte, szukaj informacji

Zanim rozpoczniemy malowanie właściwe, upewnijmy się… jak malować. Każdy produkt rządzi się innymi prawami, jeśli chodzi o warunki malowania, niezbędne akcesoria czy liczbę warstw i czas schnięcia. Najważniejsze i wiążące są zalecenia producenta, które znajdziemy w karcie technicznej farby.

Malowanie metalu to jeden z zabiegów, dzięki którym w pełni zabezpieczymy powierzchnię przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych. Aby prace przyniosły oczekiwane rezultaty, najpierw dokładnie poznajmy produkt oraz zasady jego aplikacji.