Czysta podłoga – 4 typy odkurzaczy do naszego domu

Odkurzacz

Odkurzacz to jeden z tych przedmiotów, bez którego trudno sobie wyobrazić domowe porządki.

Nieważne, czy na podłodze leżą dywany, wykładziny czy goły parkiet – odkurzacz bez problemu usunie wszelkie zanieczyszczenia. Jaki typ jednak wybrać? Na aukcjach internetowych można znaleźć sporo różnych rodzajów i czasami trudno się zdecydować. Dla niektórych najlepszym wyjściem będzie zakup odkurzaczy klasycznych, inni postawią na nowoczesność i zaawansowane technologicznie modele. Tak czy inaczej, odkurzacz to sprzęt, który znajduje się w prawie wszystkich domach, zapewniając czystość podłogi. Jakie rodzaje odkurzaczy są najpopularniejsze?

  1. Odkurzacze workowe
  2. Odkurzacze bezworkowe
  3. Odkurzacz z filtrem wodnym
  4. Odkurzacz pionowy

Odkurzacze workowe

Odkurzacz workowy to najstarszy typ tych urządzeń, który mimo upływu lat nadal cieszy się sporą popularnością. Jego nazwa wzięła się stąd, iż do gromadzenia odpadków służą wymienne worki, wykonane z papieru lub też materiału. Worki papierowe są jednorazowe – należy je wymieniać, gdy się napełnią, natomiast te wykonane z materiału wystarczy tylko opróżnić. Niezależnie od tego, na który z rodzajów worków się zdecydujemy, będą one stanowiły dodatkowy filtr dla drobin pyłu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla alergików. Odkurzacze workowe wyróżniają się wśród innych modeli niską ceną, należy jednak pamiętać, iż dochodzi wówczas koszt zakupu regularnie wymienianych worków. Na szczęście nie są one zbyt drogie.

Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacz bezworkowy jest urządzeniem nieco bardziej skomplikowanym, jeśli chodzi o zasadę działania. Szybki przepływ powietrza przez stożkowaty element wywołuje efekt cyklonu, w którym zanieczyszczenia opadają w dół, a oczyszczone powietrze opuszcza odkurzacz. Zanieczyszczenia trafiają do specjalnego pojemnika (często przezroczystego), który należy po zapełnieniu oczyścić i umyć. Jednak czynność ta powoduje unoszenie się pyłków w powietrzu, dlatego odkurzacze bezworkowe nie są polecane dla alergików. Są one również nieco głośniejsze niż inne typy, jednak ich używanie nie generuje dodatkowych kosztów. W dodatku w odkurzaczach workowych siła ssania uzależniona jest od zapełnienia worka, w przypadku odkurzaczy bezworkowych taka zależność nie występuje.

Odkurzacz z filtrem wodnym

Odkurzacz z filtrem wodnym to rozwiązanie, którego zalety docenią zwłaszcza osoby z alergią. Sprzęt taki posiada dodatkowy zbiornik, w którym znajduje się woda. To tam lądują wszelkie zanieczyszczenia, a dzięki zastosowaniu dodatkowego filtra HEPA z odkurzacza wydobywa się jedynie czyste powietrze. Odkurzacz taki sprawdzi się również w domach miłośników zwierząt, skutecznie usuwając wszelkie kłaczki, pozostawiane w różnych miejscach przez czworonogi. Planując zakup warto zwrócić uwagę zwłaszcza na jego moc, pojemność zbiornika na wodę oraz to, czy posiada dodatkowo funkcję prania. Odkurzacz z filtrem wodnym powinien również być wyposażony w zestaw końcówek, umożliwiających dotarcie do każdej części domu.

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy to rozsądna alternatywa dla osób mieszkających w małych mieszkaniach. Jest on bardzo poręczny i lekki, można go używać zachowując wygodną pozycję ciała. Większość modeli nie wymaga podłączenia urządzenia do sieci, posiadają one wbudowany akumulator zapewniający dużą mobilność. Zapewnia to również bardzo cichą, w porównaniu z innymi rodzajami odkurzaczy, pracę. Śmieci gromadzone są bezworkowo, w pojemnikach umieszczonych przeważnie przy rączce – wystarczy go regularnie opróżniać, by zachować odpowiednią czystość i funkcjonalność urządzenia.