Schody czyli ciekawe i atrakcyjne rozwiązanie do domu

Schody

Schody są jednym z najważniejszych elementów wystroju domu dwupoziomowego. Pełnią one niezwykle dekoracyjną rolę we wnętrzu, ale muszą być też praktyczne do poruszania się w górę i w dół, oraz zwyczajnie wygodne. Ma to duże znaczenie w przypadku tych domów, w których mieszkają małe dzieci czy osoby starsze. Po niektórych schodach śmiga się lekko do góry, inne natomiast wymagają dużo więcej wysiłku w czasie wspinania się.

Modne schody zabiegowe i inne do Twojego domu

Okresowo pojawiają się różne mody dotyczące wyboru modelu schodów do domu. Współcześnie popularne są na przykład schody zabiegowe, które mają bardziej skomplikowaną konstrukcje niż proste schody. Ich plusem jest natomiast to, że na górnym poziomie będzie ciszej – taka konstrukcja przeciwdziała między innymi przedostawaniu się hałasów z poziomu 0 na poziom pierwszy. Delikatnie zakręcone schody wyglądają intrygująco, ale mogą być bardziej niewygodne do wchodzenia. Warto zatem przemyśleć swoje potrzeby i zastanowić się odrobinę dłużej nad wyborem schodów do domu. Dobrze, by były one zaprojektowane bezpośrednio dla konkretnych inwestorów. Wtedy najłatwiej jest odpowiedzieć na potrzeby konkretnej rodziny.

Schody zabiegowe Nice 4 od Fontanot

Inne modne rodzaje schodów do domu

Wybór konstrukcji schodów w dużym stopniu uzależniony jest od budżetu przeznaczonego na ten cel. Proste schody bezspoczynkowe są najtańsze i można je wykonać kosztem nie większym niż kilka tysięcy złotych. Drugi ważny parametr wpływający na cenę to sam sposób konstrukcji i wybór materiału. Schody wykonane z prawdziwego drewna będą droższe niż schody wylewane z betonu. Konkretny model musi dobrze współgrać z wnętrzem, dlatego lepiej zarezerwować trochę większą kwotę na wybór schodów. Kolejnym osobno liczonym wydatkiem będzie też balustrada schodowa. Balustrady schodowe najczęściej produkowane są z drewna, ale można zamówić je również z różnego rodzaju metali, w tym również balustrady kute na indywidualne zamówienie, czy wreszcie balustrady ze szkła lub plexi. Te ostatnie fantastycznie prezentują się w nowoczesnych domach. Schody z takimi balustradami prezentują się bardzo lekko, nawet jeżeli wykonane są z betonu.

Inwestycja w schody

Inwestycja w schody to nawet kilkanaście tysięcy zł. Wydatki można podzielić, zamawiając balustradę w późniejszym terminie. Schody to jednak stały element wystroju domu, którego nie zmienia się przez wiele lat. Mając to na uwadze, dobrze jest wybrać schody, które docelowo będą podobały się nam przez długi czas. Bardzo zyska na tym przestrzeń i wnętrze domu.