Rynek pierwotny czy wtórny?

Rynek pierwotny czy wtórny

Każdy kiwnie głową w przypadku tezy, że zakup mieszkania w dużym mieście jest ważną decyzją finansową, która prawdopodobnie wpłynie na całe twoje przyszłe życie. Jednocześnie możemy wybrać, ponieważ do dyspozycji mamy rynek pierwotny i rynek wtórny. W tym artykule rozważymy ich rentowność.

Jeśli chodzi o rynek wtórny, potencjalni klienci otrzymają nieruchomości, które była już użytkowana. Tak więc z jednej strony nie muszą się martwić o jej ukończenie, z drugiej strony nie wszystkim to się podoba. Z kolei główne rynki koncentrują się na nowych, wcześniej nieużywanych przestrzeniach mieszkalnych, które można dostosować pod swoje potrzeby.

Rynek wtórny

Główną zaletą nieruchomości na rynku wtórnym jest to, że można je szybko kupić (ze względu na projekt, remont i wyposażenie), a cena jest niższa niż w drugim omawianym przypadku. Ich lokalizacja jest również ważna, dogodna dla osób pracujących i studiujących, którzy jednocześnie mają dostęp do różnego rodzaju usług.

Istnieje jednak druga strona medalu. Kwestia niższych kosztów jest jak najbardziej prawdziwa, ale tylko na początku, ponieważ zwykle instalacje elektryczne i wodne takich domów są przestarzałe. Dlatego w przyszłości będziemy musieli przygotować się na większe opłaty miesięczne.

Rynek pierwotny

W tym przypadku najważniejszą zaletą jest to, że przestrzeń można niemal całkowicie dostosować do twoich potrzeb, niezależnie od tego, czy mieszkanie jest w fazie projektowania, czy dekoracji. Innymi słowy, w pewnym sensie jesteśmy architektami domu, do którego w niedalekiej przyszłości się wprowadzimy. Jeśli chcemy, będziemy mogli zapewnić sobie więcej miejsca na biuro, spiżarnię itp., ewentualnie połączyć dwie przestrzenie obok siebie. Ponadto zastosowanie nowoczesnych technologii w przyjaznej infrastrukturze metropolitalnej pozwala na wdrożenie wielu innowacji, co w dłuższej perspektywie ograniczy nasze miesięczne wydatki mieszkaniowe.

Minusem dla wielu osób w tym przypadku jest wysoka cena nieruchomości, ale, jak wspomniano wcześniej, pozwala ona wdrażać rozwiązania obniżające ceny użytkowe i operacyjne. Musisz także pamiętać o remoncie —  jeśli nie jesteś w stanie wykonać go samodzielnie, niezbędne może się okazać zatrudnienie odpowiednich specjalistów. Idealnym rozwiązaniem jest nabycie nieruchomości w bliskim sąsiedztwie dużego miasta, a nie w jego centrum. Przykładem mogą być mieszkania w Rumi, która znajduje graniczy z Gdynią i dotarcie do Trójmiasta zajmuje naprawdę niewiele czasu. Dzięki dobrej komunikacji można dotrzeć tam zarówno samochodem jak i komunikacją miejską.

Podsumowanie

Wybór oczywiście zależy od wielu czynników. Nie zmienia to jednak faktu, że rynek pierwotny oferuje na ten moment znacznie więcej zalet, w związku z czym warto zainteresować się mieszkaniami z tego obszaru.