Jakie ogrzewanie w mieszkaniu będzie najtańsze

Mieszkania z rynku wtórnego, zwłaszcza te zlokalizowane w starych kamienicach, często pozbawione są centralnego ogrzewania. Myślisz o kupnie nieruchomości tego typu? Podczas poszukiwań wymarzonego „M”, koniecznie zwróć uwagę na dostępny rodzaj ogrzewania lub oceń, czy możliwa będzie ewentualna wymiana instalacji grzewczej na inną. Możesz dzięki temu sporo zaoszczędzić!

Centralne ogrzewanie to nie standard

Mogłoby się wydawać, że w czasach, gdy coraz popularniejsze i coraz łatwiej dostępne stają się innowacyjne technologie grzewcze, właściciele mieszkań nie będą korzystać z pieców kaflowych. A jednak ogrzewanie tego typu wciąż spotykane jest w wielu starych kamienicach. Korzystają z niego osoby starsze, które nie są zainteresowane zmianami lub finansowo nie mogą pozwolić sobie na modernizację instalacji, ale także osoby z młodego pokolenia, które szukają oszczędności lub próbują zachować w swoich mieszkaniach ducha dawnych lat. Więcej o tym, jakie mieszkania kupują millenialsi, przeczytasz tutaj.

Piec kaflowy, czyli jak tanio ogrzać mieszkanie

Jak się okazuje, ogrzewanie piecem kaflowym, może być opłacalne – zwłaszcza w przypadku mieszkań o niewielkim metrażu. Koszt tony węgla to obecnie wydatek nieprzekraczający 1000 zł. Ilość ta powinna być wystarczająca dla ogrzania mieszkania o powierzchni około 30 m2, pod warunkiem, że zima nie okaże się wyjątkowo sroga. W przeliczeniu na cały sezon grzewczy, koszt ogrzewania okazuje się więc całkiem niski. Oczywiście, mimo to, palenie węglem ma mnóstwo wad – od kwestii ekologicznych, zdrowotnych, aż po konieczność składowania i przenoszenia węgla. Z tego względu coraz więcej osób z niego rezygnuje.

Ile kosztuje ogrzewanie gazem?

Jeżeli do budynku doprowadzony jest gaz ziemny, mieszkanie może być ogrzewane właśnie tym paliwem. Oczywiście pod warunkiem, że w lokalu znajduje się sprawna instalacja gazowa. W przeciwnym wypadku konieczne będzie podłączenie jej na własną rękę. Będzie to wymagało dopełnienia formalności i uzyskania stosownych pozwoleń. Koszt wykonania instalacji gazowej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych (cena samego kotła gazowego może wynieść nawet 10 000 zł).

Jak kształtują się ceny ogrzewania gazowego? Dla mieszkania o powierzchni 30 m2 roczne wydatki na ogrzewanie gazowe nie powinny przekroczyć 1 400 zł (przy cenie na poziomie 2,40 zł/m3).

Piece akumulacyjne, czyli ogrzewanie elektryczne

Piece akumulacyjne to nowoczesne, energooszczędne urządzenia, którymi steruje się elektronicznie. Zasada ich działania polega na pobieraniu energii elektrycznej wtedy, gdy jest ona najtańsza (np. podczas taryfy nocnej), kumulowaniu jej i oddawaniu do wnętrza. Koszt pieca akumulacyjnego to kilka tysięcy złotych.

Ciekawą alternatywą może być montowanie grzałek elektrycznych w piecach kaflowych. Zasada działania w tym przypadku będzie taka sama – grzałka nagrzeje piec, który będzie następnie oddawał ciepło przez wiele godzin. Koszt będzie jednak znacznie niższy niż w przypadku zakupu pieca akumulacyjnego.

Przy korzystaniu z taryfy G12, roczny koszt ogrzewania piecem akumulacyjnym 33-metrowego mieszkania, nie powinien przekroczyć 1 500 zł.

Jak widać, ceny ogrzewania gazem, węglem i prądem, są do siebie zbliżone. Różnicę stanowi przede wszystkim koszt podłączenia instalacji oraz komfort użytkowania.

Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!