Ciekawe pomysły na aranżacje inspirowane szkocką kratą. Czyli jak detale mogą zmienić wiele

Niewątpliwie pewne desenie są ponadczasowe nie tylko w modzie, ale również aranżacjach. Należy do nich szkocka krata. Taki motyw można wykorzystać w wielu wnętrzach. W dzisiejszym poradniku pokażemy, że detale mogą zmienić naprawdę wiele.

Szkocka krata na ścianach – dlaczego nie?

Oczywiście warto rozpocząć od ścian, gdzie może zacząć się nasza fascynacja szkocką kratą. Są wszak tapety, na które można techniką cyfrową nanieść wszelakie wzory. Jeśli wydaje Ci się, że czerwono czarna krata nie jest najlepszym pomysłem do salonu, to zawsze możesz zdecydować się na taki motyw w kuchni i wybrać panel szklany w szkocką kratę. Taki element urozmaici monochromatycznie urządzoną kuchnię i wprowadzi nutę nietuzinkowego designu. Oczywiście do przyklejenia takiego panelu nie potrzebujesz ekipy remontowo-budowlanej i z taką pracą możesz poradzić sobie samodzielnie, wystarczy, że zaopatrzysz się w profesjonalne kleje w sklepie Ataszek.pl. Znajdziesz tam zresztą spoiwa do wszelakich materiałów, zatem z łatwością przykleisz w salonie tapetę winylową w szkocką kratę.

Szkocka krata na podłogach, czyli o ceramice słów kilka

Wśród dostępnych materiałów wykończeniowych możesz znaleźć mnóstwo tych w szkocką kratę. Wśród nich jest także ceramika, np. gres podłogowy. Tutaj oczywiście potrzebne są odpowiednie kleje do ceramiki. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w spoiny do wypełnienia szczelin. Warto dobrać je kolorystycznie do kraty, zatem jeśli linie są czarne, to taką fugę warto zastosować, a jeśli białe lub szare, to najlepiej także postawić na monochromatyzm.

Tekstylia zawsze wpływają na odbiór całego pomieszczenia

Jeśli nie zdecydujesz się na wykończenie ścian lub podłóg w szkocką kratę, to ten motyw możesz wykorzystać wybierając tekstylia, zarówno obrusy, jak i zasłony czy narzuty, kapy oraz poszewki na poduszki. Oczywiście krata nie może znajdować się wszędzie, dlatego jeśli motyw ten znajduje się na jednej ścianie można na takie dodatki się zdecydować. Jeśli jednak pokrywa cały pokój, to już będzie tego zbyt wiele. Inaczej rzecz ma się z meblami wypoczynkowymi. Do tych z kraciastą tapicerką dobrze będzie dobrać jednolite poduszki dla kontrastu, ale równie udanym rozwiązaniem będzie wybór kraciastych poduszek dekoracyjnych, oczywiście dobranych idealnie do odcienia tapicerki. Jeśli ściany są jednolite, to kraciaste zasłony będą doskonałym dodatkiem urozmaicającym wnętrze. Szkocka krata sprawdzi się również na stole jadalnianym w pomieszczeniu urządzonym w stylu kolonialnym.

Szkockie dodatki, czyli przedmioty z motywem szkockiej kraty można wykorzystać w domu

Nie tylko meble czy materiały wykończeniowe mogą mieć motyw szkockiej kraty. Świetnie sprawdzą się lampy z taką obudową. Jeśli jest ona nieco przejrzysta to cień będzie padał na ścianę, tworząc na nie ów wzór. Ramki na ścianę wcale nie muszą być nudne i te zwykłe drewniane można ozdobić wykonując decoupage. Wystarczą tylko serwetki w szkocką kratę i klej do decoupage. Efekt będzie zachwycający. A jeśli już jesteśmy przy tej technice, to warto w ten sam sposób ozdobić szkatułkę na biżuterię stojącą na toaletce albo kufer na pościel lub zabawki stojący w sypialni. Możliwości mamy całkiem sporo. Jeśli mieszkasz w kawalerce, to motyw szkockiej kraty możesz wykorzystać na parawanie dzielącym dwie części pokoju.

Do jakich aranżacji pasować będzie szkocka krata?

Jak już wspomnieliśmy motyw szkockiej kraty można zastosować w aranżacji w stylu kolonialnym, wszak Szkocja należy do Wielkiej Brytanii, a to właśnie ekspansja kolonialna Brytyjczyków dała początek stylowi kolonialnemu. Ten motyw świetnie będzie współgrał z drewnianymi meblami w głębokich kolorach, nie tylko tych wykonanych z drewna egzotycznego, ale również choćby dębowego. Szkocka krata bardzo dobrze współgra również ze stylem rustykalnym, zatem tworząc wnętrze w takiej estetyce również można ją wykorzystać. Świetnie sprawdzi się również do ożywienia pastelowej kolorystyki stylu skandynawskiego czy surowości industrialnego. Jednym słowem można ją wpisać w praktycznie każdą aranżację, nawet tę glamour, jeśli wybierze się połyskujące tekstylia w wersji premium.

Detale mogą zmienić naprawdę wiele. Szkocka krata jest tego świetnym przykładem i warto się na nią zdecydować.