Dobre oświetlenie, czyli szczegółowa analiza

Dobre oświetlenie jest niejako kluczem do sukcesu w naszym życiu. Światło ma bowiem ogromny wpływ na nasze samopoczucie, stan zdrowia czy chęć do pracy. Od oświetlenia w dużej mierze zależy też stan naszych finansów, bo światło zużywa prąd. Co zrobić, by oświetlenie w było odpowiednie? Jak skutecznie zmniejszyć koszty zużycia energii wykorzystując efektywnie dotychczasowe rozwiązania? Kiedy skorzystać z fachowej analizy i wykonać analizę? I czy zmiany w oświetleniu zawsze są korzystne?

halogen-led1

Zmiana oświetlenia, co robić?

Każda zmiana wymaga rozsądnego postępowania. Powód jest banalny. Zmiana w oświetleniu pociąga za sobą odpowiednie koszty. I obojętnie, czy będzie to system oświetleniowy wewnętrzny, czy zewnętrzny, prywatnego domu, szkoły, czy ulic wielkiego lub małego miasta – koszty zawsze są i będą. Dlatego tak bardzo jest istotna…

Gruntowna analiza sytuacji

Zdaniem nadrzędnym przeprowadzanego audytu, czyli analizy warunków oświetleniowych, jest zapewnienie optymalnego oświetlenia i zmniejszenie nakładów finansowych, które są ponoszone z racji wykorzystywania oświetlenia w danym miejscu. Analiza w audycie może dotyczyć zarówno oświetlenia zewnętrznego jak i wewnętrznego.

      • Po pierwsze warto zweryfikować system już istniejący. Należy więc sporządzić dokładną inwentaryzację wszystkich jego elementów, czyli żarówek (zwykłych, halogenowych, żarówek LED), opraw itp. oraz miejsc, gdzie się znajdują i wszystkie te elementy podzielić na odpowiednie grupy. Kryterium podziału to wymiary lokali, wymagany poziom oświetlenia.
      • Po drugie należy zebrać wszelkie informacje o płatnościach – średnie miesięczne wystarczą, by zorientować się w ponoszonych nakładach.
      • Po trzecie trzeba zebrać dane, które dotyczą jakości zastosowanego systemu oświetleniowego.

Zalety analizy

Tak przeprowadzona analiza pozwoli na określenie średnich kosztów zużycia energii przez poszczególne systemy oraz ich najsłabsze punkty. Zostanie także ściśle opisany poziom zaspokojenia potrzeb, jakie są niezbędne dla oświetlenia danego pomieszczenia lub terenu. Taką analizę warto przeprowadzić w każdym miejscu, nawet w mieszkaniu. Warto więc zainwestować w wiedzę fachowaca, który pomoże nam również określić, czy w danym miejscu odpowiednie będą żarówki LED, czy też żarówki halogenowe, energooszczędne czy lepsze będzie światło ciepłe czy zimne? Czy taśmy LED będą lepsze w salonie czy w holu?  Wybór najbardziej optymalnego systemu oświetleniowego nie zawsze musi oznaczać nowoczesne oświetlenie LED, choć należy przyznać , że jest ono najbardziej oszczędne. Kolejnym plusem oświetlenia LED jest możliwość wyboru między oświetleniem ciepłym – zdrowszym dla oczu, a zimnym.  Pamiętajmy jednak, że estetyka to krok dodatkowy, na pierwszym planie stawiajmy oszczędność, ekologię i zdrowie.