Jak wybrać sofę do małego mieszkania?

Wyobraź sobie, że po długim dniu w pracy przychodzisz do domu i chcesz odpocząć. Albo w jesienny czy zimowy wieczór potrzebujesz chwili dla siebie, aromatycznej herbaty i książki. A może marzy Ci się weekend pod kocem i z ulubionym serialem? Wszystkie te domowe sytuacje łączy jeden mebel: sofa. To na niej odpoczywamy, na niej spędzamy leniwie czas i na niej czytamy.

Kanapa jest zdecydowanie najważniejszym meblem pokoju dziennego. Jak ją wybrać, jeśli dysponuje się niewielkim mieszkaniem? 9design.pl ma dla Ciebie kilka rad oraz propozycji, dzięki którym wybór stanie się prostszy.

sofa chester white 2 osobowa

Krótka historia sofy

Zanim przejdziesz do wybierania idealnej sofy, warto zapoznać się z jej historią. Pierwowzorem mebla, który dziś jest powszechnie znany, były egipskie trony faraonów. W starożytnym Rzymie sofy służyły zaś do zabawy i wspólnego biesiadowania. Dopiero z czasem stały się symbolem luksusu i błogiego odpoczynku.

Jednocześnie warto wiedzieć, że dzisiejsze określenia „sofa” oraz „kanapa”, choć używane zamiennie, wcale nie oznaczają tego samego. Meble te różnią się od siebie. Sofa bowiem to miękki, dość niski mebel, często ozdobny, przypominający kształtem bardzo rozłożysty fotel. Z kolei kanapa zazwyczaj jest wyższa, większa oraz posiada funkcję rozkładania.

Poniżej będziemy używać wymiennie nazw „sofa” i „kanapa”, ponieważ w potocznym znaczeniu te różnice zacierają się i jak najbardziej możemy spotkać dzisiaj luksusowe, rozkładane sofy, jak te od marki LaForma.

sofa rozkladana kail jasnoszara laforma

Przed wyborem i zakupem

Idealna sofa do małego mieszkania niekoniecznie sama musi być niewielkich rozmiarów. Kluczem jest odpowiednia aranżacja małej przestrzeni. Przed zakupem kanapy zmierz dokładnie pomieszczenie, w którym stanie mebel. Pamiętaj, że to właśnie sofa jest najważniejszym elementem salonu, więc to na niej powinna skupić się koncepcja aranżacyjna.

sofa narozna confort szara z funkcją spania

Nie masz pomysłu, gdzie postawić sofę, aby prezentowała się jak najlepiej? Masz dwie opcje. Przy naprawdę małym, zamkniętym pomieszczeniu najlepiej ustawić kanapę pod ścianą. To świetna propozycja, jeśli planujesz zrobić galerię ścienną ze zdjęć, cytatów czy wycinków z gazet. Jednak jeśli dysponujesz małym salonem otwartym na kuchnię czy jadalnię, jak to często bywa w przypadku kawalerek, możesz ustawić kanapę tak, aby była granicą między tymi wnętrzami. Pamiętaj tylko, że w przypadku zakupy sofy z funkcją spania musisz mieć miejsce na jej rozłożenie.

Czym się kierować podczas zakupu?

Urządzanie małego mieszkania zawsze jest trudniejsze niż aranżacja dużych przestrzeni. Niewielkie wnętrza wymagają większej wiedzy, wyobraźni przestrzennej, ale przede wszystkim kreatywności. Jak więc kupić sofę do małego salonu, żeby później nie żałować?

Po pierwsze, kieruj się wymiarami. Nie bez powodu radziliśmy, by przed zakupem zmierzyć pomieszczenie i wybrać konkretne miejsce, w którym postawisz mebel. Wiesz już teraz mniej więcej, na jaką wielkość kanapy możesz sobie pozwolić. Być może będzie to oznaczało, że niektóre meble odrzucisz na starcie.

Po drugie, małe pomieszczenia powinny być jasne i wyważone kolorystycznie, aby wydawały się większe. Dlatego polecamy zakup sofy w beżowym, kremowym bądź jasnoszarym kolorze. Dzięki temu unikniesz wrażenia, że kanapa dominuje nad całą resztą mieszkania. Chcesz zaszaleć z kolorem? Masz dwa wyjścia: wybierz kilka kontrastujących dodatków, na przykład zielonych czy turkusowych, albo utrzymaj całą aranżację w bardzo neutralnych barwach, a kup kanapę w takim odcieniu, który Ci się podoba. Ta pierwsza opcja jest jednak bezpieczniejsza.

Po trzecie, jeśli mieszkanie jest naprawdę małe i nie masz oddzielnej sypialni bądź potrzebujesz dodatkowego miejsca noclegowego chociażby dla gości, wówczas zdecyduj się na praktyczną sofę z funkcją spania. Nie myśl jednak, że kanapa będzie wyglądała jak wersalki rodem z PRL-u. Współczesne rozkładane sofy i kanapy są gustowne, nowoczesne i prezentują się idealnie. Przykładem niech będzie trzyosobowa sofa Clouds marki Interior, która jest wygodna, ale przy tym elegancka i subtelna.

sofa clouds 3 os lniana beżowa

Jak widzisz, wybór sofy do małego mieszkania nie zawsze musi być trudnym zadaniem. Wystarczy, że najpierw zmierzysz pomieszczenie, przemyślisz koncepcję aranżacyjną, a potem wybierzesz mebel, który odpowie zarówno Twoim gustom, jak i potrzebom.