Jakie rozmiary powinien mieć kojec dla psa do ogrodu?

kojce dla psow

Wiele osób mieszkających w domkach jednorodzinnych lub szeregowych decyduje się na zakup psa. Mając ogród, w którym zwierze może się swobodnie wybiegać, obecność psa wydaje się wręcz oczywista. Jednak nie wszyscy chcą, aby pupil mieszkał z nimi w domu. Zdarza się, że w grę wchodzi uczulenie, obecność starszej osoby lub małego dziecka. Wtedy najlepiej zdecydować się na kojec dla psa postawiony na dworze – w ogródku. Dzięki temu pies zyska nowoczesne, solidne schronienie, a właściciele komfort codziennego funkcjonowania z nowym członkiem rodziny. Jak wybrać odpowiedni kojec dla psa? Jakie powinien mieć wymiary?

Kojce dla psów – przeznaczenie

Kojec dla psa to konstrukcja, która jednocześnie jest schronieniem dla psa oraz zapewnia bezpieczeństwo dla osób odwiedzających posesję. Kojce można porównać z dużą klatką mającą podłogę oraz spadzisty dach. W ten sposób zwierze ma ochronę przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, takimi jak śnieg, czy deszcz.

W kojcach umieszcza się budy, które powinny być ocieplone i wyścielone legowiskiem. Dzięki dostępności różnych rozmiarów kojców można dopasować ich wymiary do konkretnej wielkości psa i zapewnić mu komfortowe i bezpieczne warunki bytowania.

Warto także zauważyć, że kojec zapewnia bezpieczeństwo również osobom postronnym. Zdarza się, że psy mają silne instynkty obronne lub po prostu nie lubią obcych osób. W razie czego zawsze można zamknąć psa do kojca i zaprosić gości do ogrodu.

Jakie wymiary powinien mieć kojec dla psa ogrodowy?

Kojce dla psów powinny mieć wymiary, które zagwarantują zwierzęciu swobodne poruszanie się. Musi znaleźć się także miejsce na miskę z wodą i legowisko bądź budę. Nie musi zajmować on jednak pół ogrodu, ponieważ pies będzie spędzał w kojcu tylko część dnia.

Przyjmuje się, ze mały pies powinien mieć minimum 4 m². Dla psów w okolicy 50 cm w kłębie najlepiej, aby kojec miał około 9 m². Natomiast dla większych pupili warto pomyśleć już o przestrzeni w okolicy 12 m² lub większej.

Ostatecznie wiele zależy także od możliwości, jakie mają w ogródku właściciele czworonogów. Trudno będzie zdecydować się na duży kojec w przypadku małej przestrzeni do zagospodarowania. 

Kojec dla psa podwójny

Zdarza się, że miłośnicy psów, postanawiają powiększyć stado i dokupić kolejnego czworonoga. W takim wypadku konieczne jest zapewnienie odpowiedniego miejsca dla każdego zwierzęcia z osobna. Psy powinny mieć swoje miejsca, w których będą mogły odpoczywać i obserwować otoczenie. Zapewnienie pupilom odpowiedniego schronienia, które będzie przeznaczone dla każdego psa indywidualnie to także ważna kwestia ze względu na możliwość wystąpienia konfliktów między psami.

Gryzące się psy ciężko rozdzielić, a jeśli dodatkowo będą zamknięte w jednym kojcu, może dojść do eskalacji agresji. Podwójny kojec dla psa to spokój zarówno właściciela, jak i psiaków.

Gdzie kupić kojec dla psa?

Kojec dla psa można zbudować samodzielnie, warto jednak pamiętać, że powinna to być mocna, wytrzymała konstrukcja stworzona z odpowiednich materiałów. Osoby, które nie najlepiej czują się w tego rodzaju pracach lub po prostu nie mają czasu na budowanie kojca, mogą skorzystać z już gotowych konstrukcji. Takie kojce można kupić również w sklepach internetowych, które oferują różnego rodzaju blaszane i stalowe wyroby przeznaczone do użytku zewnętrznego.

Profesjonalne firmy oprócz sprzedaży kojca, zajmą się również jego transportem i montażem, dzięki czemu jedynym obowiązkiem właściciela będzie odpowiednie przymocowanie konstrukcji do podłoża. Co więcej, zazwyczaj klienci mogą skorzystać z usługi darmowego doradztwa, ponieważ firmy działające w sieci stawiają duży nacisk na kompleksową obsługę klienta.

Kojce dla psów – jak wybrać?

Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, i Twój pupil jeszcze nie ma swojego miejsca, z pewnością zastanawiasz się, jak wybrać odpowiedni kojec dla psa. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników takich jak:

  • rozmiar psa,
  • ilość psów w gospodarstwie domowym,
  • dostępna przestrzeń.

Kojec ma zapewnić psu wygodę i ochronić go przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, dlatego bardzo ważne jest to, aby cała konstrukcja miała drewnianą podłogę wykonaną z grubych desek. Istotny jest także spadzisty dach, który powinien mieć niższą krawędź skierowaną poza obszar kojca. W ten sposób deszcz nie będzie zalewał przestrzeni psa, tylko zostanie odprowadzony poza kojec.

Kojec musi mieć również trwałe drzwi z odpowiednim zabezpieczeniem. Jest to szczególnie ważne w przypadku większych psów, które równocześnie dysponują większą siłą. Słabe zamki mogą okazać się niewystarczające, gdy naskoczy na nie 40 kg mięśni.

Z czego powinny być zbudowane kojce dla psów?

Niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy, czy kojec dla psa podwójny, duży czy mały, powinien być on wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcja stoi na dworze, więc będą oddziaływać na nią deszcz, śnieg, mróz, grad lub wiatr. A czasami wszystko na raz. Dlatego tak istotne są materiały i półprodukty użyte do budowy kojca.

Najlepiej, aby pręty wykonane były z dobrej jakości stali, natomiast daszek może być blaszany. Taki świetnie sprawdzi się w przypadku deszczu lub śniegu. Warto jednak pamiętać, że blacha może nagrzewać się w słońcu i potęgować temperaturę wewnątrz kojca, dlatego bardzo ważne jest także umiejscowienie konstrukcji w zacienionym miejscu np. od razu przy zewnętrznej bocznej ścianie domu.

FAQ:

  • Jakie przeznaczenie mają kojce dla psów?

Kojce dla psów to miejsca, gdzie zwierze można znaleźć schronienie – dobrze, aby pies w kojcu miał budę, w której będzie mógł odpoczywać. Kojec zapewnia także bezpieczeństwo dla gości odwiedzających posesję. Pies, który nie przepada za obcymi, może na czas wizyty zostać zamknięty w kojcu.

  • Jak wybrać kojec dla psa?

Kojec dla psa powinno się dopasować przede wszystkim do rozmiarów psa, jak i do dostępnej przestrzeni. Pupil powinien mieć w kojcu swobodę ruchu oraz możliwość przespacerowania się. Kupując kojec, warto też zwrócić uwagę na materiały użyte do budowy i obecność solidnego zamknięcia.

  • Jakie wymiary powinien mieć kojec dla psa ogrodowy?

Wszystko zależy od wielkości psa. Przyjmuje się jednak, że dla małych psów minimalne wymiary to 4 m², natomiast w przypadku większych psów (około 50 cm w kłębie) powierzchnia kojca powinna zwiększyć się już do około 9 m². Zwierzęta powyżej 50 cm w kłębie muszą mieć minimum 12 m².