Drzwi przeszklone czy pełne – które wybrać do różnego typu pomieszczeń?

Drzwi przeszklone czy pełne

Wybór drzwi wewnętrznych do domu lub mieszkania to kwestia zarówno estetyki i dostosowania ich do stylu całego wnętrza, jak i wygody i aspektów praktycznych. W tym kontekście szczególnie warto pochylić się na decyzją czy wybrać modele przeszklone czy pełne,
a może dostosować ich rodzaj do konkretnego pomieszczenia? Przeczytaj nasz artykuł i zdecyduj jakie drzwi wewnętrzne zastosujesz w swoim domu lub mieszkaniu.

Gdzie stawiać na drzwi pełne?

Zacznijmy od nieco popularniejszych i chętniej wybieranych drzwi pełnych. Zdecydować się na nie należy wszędzie tam, gdzie chce się zachować prywatność, intymność, a także większy spokój. Pełne modele drzwi zapewniają nie tylko większą prywatność, ale również izolują bardziej
od dźwięków i hałasu.

W związku z tym, drzwi pełne z oczywistych względów powinno się rozważać w takich pomieszczeniach jak sypialnia, gabinet czy łazienka. Pełnych drzwi do swojego pokoju będzie z pewnością domagał się też każdy nastolatek. Teoretycznie można drzwi przeszklone w takiej sytuacji dodatkowo zasłonić plakatami, ale na pewno nie poprawi to wygłuszenia, które jest również niezwykle istotne. Nie tylko dla mieszkańca pokoju, ale również dla wszystkich pozostałych domowników. Zwłaszcza, gdy nastolatek będzie chciał głośniej posłuchać muzyki. W części kolekcji do wyboru są drzwi, które w miejscu przeszkleń mają płycinę, dzięki czemu stylistycznie można dopasować je do innych drzwi w domu czy mieszkaniu, równocześnie dopasowując je do potrzeb nastolatka.

Drzwi przeszklone – gdzie je stosować?

Drzwi przeszklone, oprócz estetyki, niosą ze sobą również walor praktyczny. Doświetlają pomieszczenie, wpuszczają do niego więcej naturalnego światła, więc idealnie sprawdzą się w pokojach, które są nieco ciemniejsze lub mają północną ekspozycję w mieszkaniu. Można je stosować tam, gdzie prywatność nie jest aż tak istotna. Dodatkowo przeszklone drzwi mogą dawać optycznie wrażenie większej przestrzeni, więc na małych metrażach można je wykorzystać, aby wizualnie wnętrze wydawało się bardziej przestronne.

W związku z tym drzwi przeszklone swoje zastosowanie znajdą do oddzielenia salonu od reszty mieszkania, sprawdzą się również dobrze w jadalni czy kuchni, gdzie i tak w wielu przypadkach będą pozostawały otwarte przez większość czasu.

Wybierając drzwi przeszklone, warto zwrócić uwagę na to, jaka szyba jest w nich zastosowana. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem jest tak zwana szyba matowa. Przepuszcza ona światło,
ale jednocześnie zapewnia większą prywatność niż szyba przezroczysta.  

Rozwiązanie pomiędzy drzwiami pełnymi a przeszklonymi

Warto pamiętać też o tym, że na rynku dostępnych jest wiele modeli drzwi, które łączą w sobie zalety drzwi pełnych i przeszklonych. Na przykład zastosowana szyba jest niewielka i znajduje się tylko w górnej części skrzydła. Taki model będzie idealny na przykład w łazience. Z jednej strony doświetli pomieszczenie. To szczególnie istotne, bo zwłaszcza w blokach łazienki rzadko kiedy mają okna.
Z drugiej, pozwoli zachować prywatność.

Podobne częściowe przeszklenie można zastosować w innych pomieszczeniach. Przez przeszklone szczeliny do środka będzie wpadać światło, ale w żaden sposób nie wpłynie to negatywnie na intymność na przykład w sypialni.

Szczególnym rodzajem przeszklonych drzwi są drzwi z lustrem lub tablicą magnetyczną. Te można zastosować na przykład przy wejściu do garderoby lub do sypialni. O użyteczności takiego rozwiązania nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać.

Drzwi przeszklone czy pełne? Wybór należy do Ciebie!

Zasady dotyczące doboru rodzaju drzwi do konkretnych pomieszczeń są dość płynne i elastyczne. Oprócz nich warto kierować się również własnym gustem i upodobaniami. Może się okazać, że przeszklone drzwi świetnie sprawdzą się w pokoju u nastolatka, który akurat woli więcej naturalnego światła, a drzwi pełne z kolei idealnie oddzielą kuchnię od reszty domu czy mieszkania. Wykończenie wnętrza jest w końcu sprawą bardzo indywidualną! Dodatkowo wybór w zakresie drzwi wewnętrznych każdego rodzaju jest obecnie bardzo bogaty. Wystarczy spojrzeć chociażby na tę ofertę: https://www.porta.com.pl/produkty/drzwi-wewnetrzne. Spośród dosłownie tysięcy modeli każdy będzie
z pewnością w stanie wybrać idealny model dla siebie.

Bez względu jednak na wybrany rodzaj drzwi, zawsze warto stawiać na najwyższą jakość i sprawdzonych producentów. To gwarancja satysfakcji i estetycznego wyglądu na długi czas.

Artykuł sponsorowany

Grafika: Porta

Artykuł sponsorowany