Jak wybierać bramę garażową, by znaleźć najlepszą?

bramy

Na co zwracać uwagę podczas zakupu bramy garażowej? Które parametry techniczne są najważniejsze dla klienta? Czy każda brama może zostać wyposażona w napęd?

Brama wjazdowa do garażu powinna spełniać kilka wymogów, m.in. być trwała, estetyczna, a przede wszystkim bezpieczna i łatwa w obsłudze. W poniższym artykule zastanowimy się, na co zwracać uwagę, dokonując wyboru bramy, i który rodzaj będzie najbardziej przyjazny dla użytkownika.

Rozmiar

Szerokość bramy garażowej powinna być o co najmniej 5 cm większa od otworu garażowego, w którym ją instalujemy i musi być dopasowana (zbyt mały otwór garażowy powoduje prześwity oraz straty ciepła). Brama ma mieć co najmniej taką samą wysokość jak otwór – może być nieco wyższa, ale nie na tyle, żeby część ściany przysłoniła kaseton. Do instalacji wykorzystujemy standardowe szyny montażowe, które wymagają nadproża o wysokości 320 mm (dla bramy z zamkiem ręcznym), bądź 350 mm (dla wersji z automatyką). Wysokości są liczone od sufitu do górnej krawędzi panelu. W przypadku niemożności spełnienia powyższego wymogu konieczne jest zastosowanie specjalnych szyn montażowych do niskiego nadproża, dla którego wysokość wynosi analogicznie 180 mm i 150 mm. Ściana, w której instalujemy bramę, musi mieć przynajmniej szerokość bramy plus 228 mm. Do montażu potrzebne jest 114 mm z każdej strony ściany, aby zmieściły się prowadnice.

Przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się ze sprzedawcą w sprawie wymogów instalacyjnych – każdy producent może mieć bowiem własne wymagania.

Który rodzaj bramy?

Najczęściej wybieranymi rodzajami bram są uchylne i segmentowe. Bramy uchylne, wykonane z kawałka blachy trapezowej, są proste w obsłudze i stosunkowo tanie. W czasie użytkowania wjeżdżają pod sufit jako cały element. W większości stosujemy je w nieogrzewanych garażach oraz w garażach wewnątrz budynków – są jednak mało ekonomiczne, bo generują straty ciepła. Bramy segmentowe, zbudowane z dwóch blach umocowanych w odległości kilku centymetrów od siebie, składają się z czterech paneli załamujących się w czasie wjeżdżania i ustawiających się pod sufitem. Zarówno jedne jak i drugie posiadają klamkę i zamek patentowy. Jeżeli nie chcemy otwierać ich ręcznie, możemy zainwestować w napęd elektryczny, który podłączymy do bramy w wiacie, oraz w pilota.

Kolor

Oprócz funkcjonalności i bezawaryjności bramy klienci zwracają szczególną uwagę na jej wygląd i kolor. Brama garażowa powinna pasować do drzwi wejściowych, okien i elewacji, dlatego największym zainteresowaniem wśród klientów cieszą się bramy białe oraz brązowe.

Na wybór odpowiedniej bramy składa się kilka czynników, dlatego nie warto podejmować decyzji pochopnie.