Dysperbit – hydroizolacja przyjazna środowisku

Ochrona budynków przed wodą nie jest niczym nowym, chociaż zmieniają się technologie, które są w tym celu wykorzystywane. Kiedyś powszechnie stosowana była smoła, dziś używa się innych produktów, które ją przewyższają w pewnych aspektach.

Dysperbit – czym jest?

Dysperbit to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych produktów stosowanych w dziedzinie hydroizolacji budynków. Jego głównym zadaniem jest ochrona przed wilgocią oraz wodą, która może powodować szereg niekorzystnych skutków, takich jak powstawanie grzybów i pleśni, korozja elementów konstrukcyjnych czy osłabienie właściwości termoizolacyjnych budynku. Dysperbit charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju powierzchni, co sprawia, że jest stosowany nie tylko przy fundamentach i dachach, ale także na ścianach, posadzkach oraz konstrukcjach stalowych.

W skład dysperbitu wchodzi asfalt ponaftowy, który jest modyfikowany za pomocą kauczuku syntetycznego. Dzięki temu produkt jest bardziej elastyczny i odporny na uszkodzenia mechaniczne, co ma istotne znaczenie w przypadku stosowania go na powierzchniach narażonych na wstrząsy i drgania. Emulgatory i inhibitory korozji, które są również składnikami dysperbitu, zapobiegają przedostawaniu się wody i innych substancji do struktury budynku oraz zmniejszają ryzyko powstawania korozji.

Istotną zaletą dysperbitu jest również to, że nie wymaga on podgrzewania do odpowiedniej temperatury, co jest konieczne w przypadku stosowania smoły. Produkt jest gotowy do użycia praktycznie od razu po otwarciu pojemnika, co znacznie przyspiesza proces hydroizolacji budynku i zmniejsza koszty związane z pracami remontowymi. Ponadto, dysperbit posiada właściwości tiksotropowe, co oznacza, że jego konsystencja zmienia się w zależności od siły nacisku. Dzięki temu jest on łatwiejszy do nakładania, nawet na pochyłe powierzchnie, i zapewnia równomierne pokrycie całej powierzchni.

Właściwości i zastosowanie

Jako hydroizolacja dysperbit po rozprowadzeniu i zastygnięciu charakteryzuje się wysoką odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz niskie i wysokie temperatury (od -30°C do 100°C). Dobrze przywiera do powierzchni i wykazuje gumopodobne właściwości, a także opiera się długotrwałemu działaniu wody. Tiksotropowy charakter masy pozwala na jej bezproblemowe nanoszenie również na pochyłe powierzchnie. Ma szerokie możliwości zastosowania w izolacji. Może zostać użyty nie tylko jako środek hydroizolacyjny przy fundamentach oraz dachu, ale również w ochronie przed wodą ścian budynku, poszczególnych pomieszczeń, posadzki, a także konstrukcji stalowych, gdzie pełni również rolę środka antykorozyjnego.

Sposób aplikowania

Chociaż nie wymaga podgrzewania, tak jak ma to miejsce w przypadku smoły, to jednak niezbędne jest stosowanie dysperbitu w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Należy po niego sięgać wyłącznie w temperaturze przekraczającej 10°C, wykluczone jest podejmowanie prac hydroizolacyjnych przy padającym deszczu.

Pierwszym krokiem jest oczyszczenie powierzchni, na której będziemy później rozprowadzać preparat, konieczna jest także likwidacja ewentualnych ubytków. Pierwsza warstwa dysperbitu ma za zadanie zagruntowanie i stosuje się ją po rozcieńczeniu z wodą w stosunku 1:1. Dopiero wtedy nakłada się dwie kolejne warstwy, każda o grubości 1 mm. Cały proces wymaga cierpliwości, ponieważ powłoka o takiej grubości schnie ok. 6 godzin i dopiero po tym czasie można aplikować kolejną. Jeśli środek aplikowany jest na dachu, ostatnim elementem będzie użycie posypki papowej.

Ekologiczna alternatywa

Fakt, że rolę rozpuszczalnika pełni woda jest pierwszą wskazówką odnośnie przyjaznego środowisku charakteru dysperbitu. Tak jest w rzeczywistości, ponieważ środek nie posiada cech szkodliwych dla przyrody, jest nietoksyczny i niepalny. Z powodzeniem może być stosowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dodatkową zaletą jest fakt, że nie wchodzi w reakcje ze styropianem i nie rozpuszcza go. Oznacza to, że z powodzeniem nadaje się do użycia jako izolacja płyt styropianowych, a także powłok, które się z nimi stykają. W oparciu o przedstawione powyżej informacje należy stwierdzić, że specyfik szczególnie dobrze wypada w porównaniu z alternatywnym wobec niego abizolem. Ten środek wykazuje się toksycznością i z tego powodu wykluczone jest jego stosowanie w zamkniętych pomieszczeniach. W dodatku konkurencyjny środek pochłania więcej materiału przy podobnym wykorzystaniu, a także wydziela nieprzyjemny zapach.

Szukając produktu, który będzie cechował się duża wydajnością oraz wszechstronnością zastosowania nie można przejść obojętnie obok dysperbitu. Mając na uwadze, że jest ponadto środkiem wysoce ekologicznym i pozbawionych cech szkodliwych, w tym również dla ludzi, to wybór wydaje się być oczywisty. Najważniejsze, by postępować zgodnie z zasadami jego użycia, a wtedy skuteczna hydroizolacja jest gwarantowana.

Artykuł sponsorowny