Styropian na elewację

Styropian na elewacjęWybór materiału na ocieplenie domu nie jest łatwy, gdyż na rynku mamy szeroki wachlarz różnych produktów i wiele ma naprawdę atrakcyjne właściwości oraz ceny. Wydaje się, że jeśli podjęliśmy już decyzję i padło na styropian, to przynajmniej jeden problem już jest z głowy. Nic bardziej mylnego – okazuje się, ze styropian styropianowi nierówny. Wyróżniamy bowiem dwa generalne rodzaje tego materiału – biały i szary, różniące się właściwościami. Ponadto producenci wzbogacają fabrycznie swoje styropiany o różne dodatkowe cechy, więc niestety sprawa wyboru konkretnego egzemplarza może nie być prosta.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie ?

  • lambda – jest to współczynnik przenikania ciepła. Zasada jest taka, że im niższy jest ten współczynnik, tym właściwości termoizolacyjne styropianu są lepsze. Zaleca się, aby do ocieplenia ścian zewnętrznych był on nie wyższy niż 0,040 W/mK.
  • waga – im styropian jest cięższy, tym jego właściwości termoizolacyjne są korzystniejsze, dlatego warto zważyć paczkę z zapakowanym materiałem przed zakupem, jeśli to możliwe. Zalecana minimalna gęstość styropianu to 12,5 kg/m3.
  • jakość – tutaj niestety ciężko jest przewidzieć jak do końca sprawdzi się styropian danego producenta. Oczywiście zawsze na korzyść będą przemawiały różne certyfikaty, a podpowiedzią co do jakości może być także czasem (choć nie zawsze się to sprawdza!) cena – zwykle dziwnie tanie styropiany nie były odpowiednio traktowane podczas poszczególnych etapów produkcji. Warto skonsultować się zatem z zaufanym, doświadczonym fachowcem, który podpowie jaki styropian najlepiej się sprawdzi.
  • odporność na rozciąganie – jest to oczywista właściwość, gdyż zbyt mało wytrzymały na rozciąganie styropian nie wytrzyma naprężeń i obciążenia rozerwie się. Minimalna wartość to 80 kPa.

Jaki styropian nadaje się najlepiej na wykonanie elewacji ?

Rozważając styropian na elewację na pewno trzeba wziąć pod uwagę koszty. Tutaj zdecydowanie na pierwszy rzut oka lepszym rozwiązaniem wydaje się być styropian biały, gdyż jego cena za 1m3 jest dość sporo niższa. Niestety za to jego współczynnik przenikania ciepła wynosi około 0,040 W/mK, a w przypadku styropianu szarego (tudzież grafitowego) około 0,033 W/mK. Cena tego ostatniego jest zazwyczaj wyższa od białego o około 25%, jednak decydując się na styropian na elewację, trzeba brać pod uwagę nie tylko koszty potrzebne na start, ale całkowitą opłacalność inwestycji, która może dopiero dać o sobie znać za rok, lub kilka lat. Ogólnie zainwestowanie w lepszy, grafitowy styropian zdecydowanie się opłaci w dłuższej perspektywie, gdyż zmniejszy wysokość rachunków za ogrzewanie domu.

Jak wykonać ocieplenie elewacji ze styropianu ?

Kładąc styropian na elewację warto pamiętać, że intensywne promieniowanie UV ma zły wpływ na jego właściwości, więc lepiej jest robić to w pochmurne oraz niezbyt gorące dni. Zalecaną porą wykonania tekiego ocieplenia jest wiosna oraz jesień. Na samym początku prac należy przygotować podłoże, czyli oczyścić ściany ze wszelkich zabrudzeń i pokryć je podkładem gruntujący, który wyrównuje powierzchnię i stanowi przyczep dla styropianu. Styropian zazwyczaj jest produkowany w formie płyt gotowych do ułożenia, zatem zaczynamy je przymocowywać, pamiętając o tym, żeby leżały dłuższym bokiem równolegle do ściany. Dodatkowo, aby zwiększyć ich przyczepność, smaruje się je specjalnym klejem w kilku miejscach, zwłaszcza na obwodzie, a ewentualne szczeliny wypełnia się zazwyczaj pianką poliuretanową. Świeżo przyklejonego styropianu nie należy dociskać, ani przesuwać. Należy także pamiętać, że płyty styropianowe układa się tak, aby minięcie krawędzi pionowych wynosiło minimum 15 cm. Na koniec trzeba zeszlifować warstwę ściany ze styropianu, aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię.