Jaką moc powinna mieć kosiarka spalinowa?

kosiarka spalinowa

Nic dziwnego, że kosiarki spalinowe to najczęściej wybierany wybór na potrzeby ogrodu przydomowego i ogrodów działkowych, a także do użytku profesjonalnego. Sprzęt powinien być wygodny, mocny i wydajny, a także nadawać się do koszenia dużych trawników. Oczywiście parametry i materiały danego modelu decydują o jego jakości. Jak wybrać dobrą kosiarkę spalinową w najlepszej cenie? O tym dowiesz się w poniższym artykule.

Najważniejsze parametry kosiarki spalinowej

Wybierając kosiarkę spalinową, kierujemy się zwykle rankingami, renomą producenta czy parametrami. W przypadku ostatniego elementu istnieją dwie ważne kwestie związane z napędami. Jaka moc kosiarki spalinowej będzie odpowiednia i jaki silnik wybrać. Sam Wybór jest zwykle konsensusem między nadzieją (modelem marzeń) a ceną, więc złotej recepty i jednej, idealnej kosiarki dla każdego nie ma.

Parametry, na które należy zwrócić uwagę to przede wszystkim: moc silnika — im wyższa, tym wydajniejsze urządzenie. Ten parametr wpływa również na większe szerokości robocze (i zużycie paliwa). Kosiarki z napędem przeważnie wymagają większej mocy. Najczęściej wybierane są modele o mocy 3,5-5 KM, typ (rodzaj) silnika — niektóre modele są wyposażone w silniki 2- lub 4-suwowe. Te pierwsze są lżejsze, bardziej zwinne i często silniejsze i radzą sobie z nierównym terenem. Ale jednocześnie zużywa więcej paliwa i emituje więcej spalin i hałasu. Kosiarka spalinowa z silnikiem 4-suwowym jest rozwiązaniem bardziej ekonomicznym i ekologicznym. Przy wyborze kosiarki należy również zwrócić uwagę na wysokość koszenia, szerokość roboczą kosiarki oraz mechanizm tnący.

Koszt zakupu kosiarki spalinowej 

Zakup kosiarki spalinowej to koszt od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Cena uzależniona jest od parametrów, technologii oraz jakości użytych materiałów. Istnieje znacząca korelacja między ceną a wydajnością/jakością silnika. To jest najważniejszy czynnik. Ponadto na cenę wpływają również napędy i różne ulepszenia.  Najważniejsze jest dopasowanie parametrów kosiarki do rzeczywistych potrzeb. W ten sposób nie musisz wydawać dodatkowych pieniędzy. Przy wyborze pamiętać jednak należy, iż nie warto bardzo oszczędzać i wybierać jak najtańszy model, dlatego zawsze należy stawiać jakość na pierwszym miejscu.

Kosiarka spalinowa — z napędem czy bez?

Kosiarki bez napędu to tradycyjne maszyny napędzane siłą mięśni użytkownika obsługującego sprzęt. Na płaskich oraz niewielkich powierzchniowo trawnikach ten mechanizm jest w większości przypadków wystarczający. Napęd oferuje jednak bardziej komfortową pracę, bowiem sprzęt posuwa się automatycznie, w związku z czym nie trzeba pchać kosiarki. Jest to szczególnie przydatne w przypadku dużych, cięższych sprzętów (pamiętaj, że kosiarki bez napędu są lżejsze) i nierównego terenu oraz gdy są używane przez osoby starsze. Kosiarki z napędem na tylne koła zalecane są do koszenia nierównego, trudnego terenu. Napęd pozwoli wówczas na płynniejszą jazdę i szybsze wykonanie pracy.

Artykuł sponsorowany