Na co trzeba uważać przy drzewkach samopylnych?

W ofercie sklepów ogrodniczych można znaleźć coraz więcej drzewek samopylnych. Na co należy zwrócić uwagę podczas ich uprawy, jakie są ich zalety i jakie są ich cechy charakterystyczne? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące drzewek samopylnych można znaleźć, zapoznając się z treścią tego artykułu.

Drzewka samopylne – jakie są ich cechy charakterystyczne?

Określenie obcopylność, jak i samopylność odnosi się do metody zapylania danej rośliny, co prowadzi w późniejszym okresie do owocowania. W przypadku roślin samopylnych pyłek wykorzystywany do procesu zapylenia pochodzi z tej samej rośliny. Jak sama nazwa wskazuje, zapylają się same, dzięki czemu są one samowystarczalne. Wśród drzewek samopylnych można wyróżnić brzoskwinie morele, a także nektaryny. Oprócz tego można znaleźć wiele odmian samopylnych śliw oraz wiśni. W przypadku tych gatunków można wyróżnić również odmiany obcopylne. Choć grusze są w większości częściowo lub całkowicie obcopylne, niektóre spośród znanych odmian są również samopylne. Samopylność dotyczy również krzewów owocowych malin, a także agrestu.

Cherry blossom spring tree. Summer background

Drzewka samopylne – na co powinien uważać ich posiadacz?

Mimo że owocowanie w przypadku tych drzew jest możliwe, nawet w przypadku obecności w ogrodzie tylko jednej roślin czasami warto, jeśli istnieje taka możliwość, zainwestować w więcej odmian. Choć krzewy są w zdecydowanej większości samopylne, warto posadzić w pobliżu również inne odmiany. Dzięki temu m.in. w przypadku borówki amerykańskiej można liczyć na bardziej obfite zbiory. W przypadku brzoskwinie należy zwrócić szczególną uwagę na szczególne wymagania tego gatunku co do odpowiedniego nasłonecznienia. Dodatkowo drzewko powinno być odpowiednio osłonięte przed wiatrem. Choć roślina ta nie ma tak dużych wymagań odnośnie podłoża warto, aby gleba była delikatnie wilgotna, żyzna, odpowiednio przepuszczalna. Zalecane pH w tym wypadku to wartość z przedziału 6-6,5. W przypadku nektaryny należy zwrócić uwagę na regularne podcinanie drzewka. Wymagania tego gatunku samopylnych drzewek owocowych, co do warunków atmosferycznych są podobne, jak w przypadku brzoskwini. Gleba powinna być przede wszystkim ciepła oraz dobrze przepuszczalna. Nektarynki są jeszcze bardziej wrażliwe na oddziaływanie przymrozków oraz ujemnych temperatur, dlatego warunki panujące na wschodzie Polski mogą być niesprzyjające.

Drzewka samopylne
white blooming cherry and apple tree

Drzewka samopylne – dlaczego warto w nie zainwestować?

Drzewka samopylne to idealne rozwiązane dla właścicieli ogrodów, którzy zajmują się ich uprawą w sposób amatorski, ponieważ są one znacznie prostsze w pielęgnacji. W przypadku drzewek obcopylnych brak zapylaczy uniemożliwia otrzymania owoców. Wybór drzew samopylnych jest idealnym rozwiązanie dla osób, którym zależy na oszczędności miejsca ze względu na małą powierzchnie działki. W przypadku odmian obcopylnych, aby uzyskać owoce może być konieczne posadzenie zapylacza. Można tego ewentualnie uniknąć, ale tylko w sytuacji, w której sąsiad jest właścicielem odpowiedniej odmiany. Rozwiązanie to jest również korzystne ze względu na brak konieczności posiadania tak fachowej wiedzy z zakresu uprawy, jak w przypadku odmian obcopylnych. Te drzewka owocowe są również idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących słodki i soczysty smak owoców pestkowych takich jak nektarynki, czy brzoskwinie. Odpowiednia uprawa zapewni co roku obfite plony.

Artykuł sponsorowany