Grzejnik pionowy

grzejniki pionowe

Nowy typ grzejnika nie tylko dla nowoczesnych wnętrz

Grzejnik kojarzy się z prostokątnym kształtem usytuowanym poziomo przy ścianie, najczęściej pod oknem. Żeliwne kaloryfery nadal stosowane są stopniowo wypierane przez lżejsze, bardziej wydajne grzejniki, które zajmują mniej miejsca i charakteryzują się prostszą formą, którą łatwiej utrzymać w czystości. Nowością na rynku budowlanym są natomiast pionowe grzejniki.

Pionowy grzejnik jako element systemu grzewczego pojawił się w nowoczesnym budownictwie jako odpowiedź na potrzebę zachowania maksymalnej przestronności mieszkań oraz wypełnienia ich naturalnym światłem. Poziomy grzejnik nie może być zamontowany pod oknem o dużych wymiarach. Nie sprawdzi się on także w salonie, gdzie znajduje się okno balkonowe lub wyjście na taras. W takich pomieszczeniach optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie pionowych grzejników. Pionowe grzejniki sprawdzą się także w łazience, w korytarzu i w przedsionku.

Prostota kontra dekoracyjny charakter

Największym zainteresowaniem cieszą się białe, gładkie grzejniki, które na tle białych ścian są niemal niewidoczne. Dzięki temu nie powodują efektu przytłaczającego – są dyskretne. Alternatywą dla prostych, minimalistycznych grzejników są dekoracyjne elementy grzewcze. Ich konstrukcja jest zbudowana z płaskich paneli, kolektorów o kwadratowym, albo owalnym przekroju. Niektórzy producenci proponują także bardziej oryginalne formy, które sprawdzą się w aranżacjach retro lub eklektycznych.

Wykonane ze stali lub aluminium

Pionowe grzejniki są produkowane ze stali oraz aluminium. Stalowe grzejniki mają formę płyt – składają się z ożebrowania zamontowanego w otoczeniu estetycznej obudowy. Pionowe grzejniki aluminiowe są złożone z członów połączonych w jedną konstrukcję. Co ciekawe, oprócz grzejników o prostej, nowoczesnej formie, są dostępne także grzejniki stylizowane na styl retro.

Blask lub mat

Powierzchnia pionowych grzejników może być pokryta matową warstwą lub błyszczącą powłoką. Pierwsza wersja jest bardziej szlachetna, wygląda elegancko i mniej się brudzi. Błyszcząca powłoka jest bardziej widoczna i mogą być na niej widoczne ślady zabrudzeń, ale z drugiej strony, odbijająca światło tafla może dać optycznych efekt powiększenia.

W mniejszych pomieszczeniach sprawdzają się grzejniki w jasnych kolorach (beżach, bielach, szarościach). Natomiast w większych pomieszczeniach barwa grzejników może być bardziej urozmaicona – nawet w kolorze czarnym lub grafitowym.

Na to zwróć uwagę przy zakupie Przed zakupem grzejnika warto się upewnić, czy zawory przyłączeniowe, odpowietrzniki i inne elementy niezbędne do prawidłowego montażu zostaną dołączone do zestawu przez producenta lub dystrybutora. Nie wszyscy producenci oferują kompleksowy zestaw montażowy i grzejnik pionowy. Grzejnik powinien być dostosowany do warunków technicznych w miejscu montażu – istniejącej instalacji, dostępnej przestrzeni oraz potrzeb grzewczych charakterystycznych dla danego pomieszczenia. Do grzejnika powinna być dołączona karta gwarancyjna zawierająca informacje na temat okresu gwarancji i jej warunków.