Metal zamiast farby – rodzaje, zakres zastosowania i sposób montażu

Montaż metalowej powłoki

 Metal w formie arkuszy blachy zamontowanej na ścianach pomaga stworzyć kuchnię, którą łatwo utrzymać w czystości.

Pierwotnie tę metodę stosowano w lokalach gastronomicznych, ale obecnie z tego rozwiązania korzystają także właściciele mieszkań. Metal przymocowany do ściany zamiast płytek ceramicznych w kuchni umożliwia pokrycie jej jednolitą warstwą, która jest odporna na zabrudzenia i wilgoć, a do tego żaroodporna. Dla utrzymania jej w nieskazitelnym stanie trzeba codziennie oczyszczać powierzchnię. Niemniej jest to prostsze niż w przypadku płytek, ponieważ brud nie gromadzi się w zagłębieniach.

Rodzaje wykorzystywanych materiałów

Metal nadal uchodzi za stosunkowo ekstrawagancki sposób na zaaranżowanie kuchni lub kuchennego aneksu. Najczęściej służy on do ochrony ściany przed zabrudzeniami powstającymi podczas korzystania z kuchenki, albo przed wodą i wilgocią gromadzącą się przy zlewie. Na ścianie w kuchni może znaleźć się blacha z aluminium lub blacha ze stali szlachetnej. Do ciepłych, przytulnych pomieszczeń rekomenduje się blachę z miedzi. Arkusze mogą mieć powierzchnię chromowaną lub matową – w przypadku stali. Dla urozmaicenia wystroju w kuchni można wybrać zamiast gładkich arkuszy specjalną blachę ryflowaną.

Montaż metalowej powłoki

Z uwagi na łatwość utrzymania w czystości i walory dekoracyjne, blachę na ścianie najczęściej stosuje się w kuchni. W innych pomieszczeniach byłaby uznana raczej za awangardowy sposób wystroju, niż wyraz dążenia do osiągnięcia wysokiego komfortu i praktycznego wystroju. Blacha może być mocowana bezpośrednio do ściany, ale najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli z płyty wiórowej, których powierzchnia została wykonana z metalowych arkuszy.

Do solidnego przymocowania paneli do ściany potrzebny będzie klej montażowy o dobrej przyczepności, który szybko się wiąże, ale jednocześnie umożliwia skorygowanie położenia paneli z arkuszami blaszanymi. Ściana, na której będzie montowany panel musi być oczyszczona i wygładzona. Po równomiernym rozprowadzeniu kleju na panelu należy zdecydowanym ruchem przycisnąć go do ściany. Po upewnieniu się, że panel został równo przymocowany trzeba przytrzymać go, aby klej zdążył się związać – informacje na temat czasu wiązania kleju powinny być podane przez producenta.

Mniej popularnym rozwiązaniem są profile montowane na ścianie. Metalowe arkusze są do nich wkładane i można je łatwo wymieniać na inne.

Choć metalowe ściany wyglądają efektownie nie powinny dominować we wnętrzu – w przeciwnym razie mieszkanie przekształci się pod względem wizualnym w nowoczesne pomieszczenie techniczne.