Balustrada do schodów wewnętrznych – jak wybrać?

Aranżując wnętrze warto skupić się na praktycznych i jednocześnie ozdobnych dodatkach. Tego rodzaju elementy mogą wnieść do naszego mieszkania powiew świeżości, a tym samym podkreślić jego niebanalny styl. Jednym z nich jest balustrada do schodów wewnętrznych, która zapewnia bezpieczeństwo i jednocześnie pełni funkcję dekoracyjną. Jakie propozycje pod tym względem mamy do dyspozycji i co musimy o nich wiedzieć?

Balustrada drewniana – kiedy się na nią zdecydować?

Drewno to rozwiązanie, które sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach urządzonych w stylu tradycyjnym. Jest to jednocześnie wybór bezpieczny, gdyż balustrady drewniane nie rzucają się w oczy i dobrze współgrają z innymi elementami wyposażenia. W wersji matowej odnajdą się świetnie w stylistyce rustykalnej, a lakierowane pasują doskonale do nowoczesnych pomieszczeń. Trudno jednak w ich przypadku o oryginalność, dlatego osoby, którym zależy na ciekawych rozwiązaniach, powinny postawić na inny materiał.

Balustrada szklana – nie tylko do eleganckich wnętrz

Szkło to materiał, który wygląda niezwykle imponująco i szlachetnie, a jednocześnie nie wprowadza chaosu. Balustrady całoszkane idealnie wpasują się do nowoczesnych mieszkań, gdzie króluje minimalizm i prosta forma. Taki wybór ma jeszcze jedną, ważną zaletę – pozwoli optycznie powiększyć naszą przestrzeń, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że wyda się ona ciasna. Każdy, kto chce się bliżej przyjrzeć szklanym balustradom, powinien zerknąć na https://gigastal.pl/balustrady-caloszklane-profile-i-okucia-do-szkla-c-155.html. Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie szkło hartowne, gdyż wyróżnia je bardzo wysoka trwałość.

Balustrada metalowa – imponujący wygląd i tradycyjna stylistyka

Stal i mosiądz to jedne z najchętniej wykorzystywanych materiałów do produkcji balustrady do schodów. Rzadko kiedy wykorzystuje się je jednak do wnętrz mieszkań. Znacznie częściej metalowe balustrady spotkamy na zewnątrz. Mogą stać się także elementem ozdobnym pomieszczeń o dekoracyjnym charakterze, np. sal weselnych. Metalowa balustrada pokryta jest dodatkowo proszkową farbą, co zapewnia jej ochronę przed korozją. Zazwyczaj stosuje się ją w przypadku schodów kręconych.

Którą balustradę wybrać?

Wybór konkretnej balustrady do schodów wewnętrznych powinien zostać uwarunkowany przede wszystkim stylem mieszkania. Wydaje się jednak, że obecnie prym wiodą szczególnie balustrady wykonane ze szkła. Takie rozwiązanie prezentuje się nad wyraz gustownie i jest jednocześnie praktyczne, gdyż szkło możemy łatwo wyczyścić. Wypada także całkiem korzystnie jeśli weźmiemy pod uwagę kwestię finansów.