Jak zaprojektować wnętrze przyjazne dzieciom?

Nie trzeba przekonywać nikogo, że narodzenie dziecka jest wydarzeniem zmieniającym wiele w życiu. Tyczy się to również kształtu domu, w którym będzie mieszkało. Maluchy charakteryzują się znaczną ruchliwością oraz ciekawością świata, przez co narażone są na ewentualne zagrożenia. Stąd obowiązkiem rodziców jest takie zaprojektowanie mieszkanie, aby to było przyjazne ich potomstwu.

Może to budzić zdziwienie, ale większość wypadków zdarza się właśnie w domu. Jest to spowodowane tym, że dzieci nie posiadają instynktu samozachowawczego na odpowiednim poziomie. Dociekliwość może ich doprowadzić do negatywnych sytuacji. Jak zatem zaaranżować wnętrze pokoju dziecka?

Meble sporej wielkości powinny być przymocowane do ścian

Małe dzieci lubują się we wspinaczce po wszelkich meblach. Jakkolwiek uroczo może to wyglądać na pierwszy rzut oka, to może się to skończyć tragedią. Każda niestabilna szafa lub komoda, przekraczająca wysokość 60 cm bezwzględnie musi być przymocowana do ściany. W trakcie projektowania dziecięcych czterech ścian trzeba metaforycznie zniżyć się do poziomu dziecka i zaobserwować, co jest w stanie zobaczyć oraz złapać. Dzięki temu lepiej zrozumiemy jego perspektywę i będziemy mieli pewność, na co należy uważać w trakcie aranżacji.

Pamiętaj o schodach!

Miejscem szczególnie niebezpiecznym dla dzieci w domu są schody. Stąd ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie, aby uniknąć wypadków. W tym celu można na górze i dole schodów zamontować dedykowane bramki ochronne. Za ich pomocą dziecko nie będzie w stanie w swobodny sposób przemieszczać się po piętrach domostwa.

Najbezpieczniejsze rodzaje schodów mają krótkie biegi oraz sporą liczbę spoczników. Warto też pamiętać, aby miały wyraźne (12 cm) odstępy zachodzące między umieszczonymi pionowo tralkami. Natomiast większe umożliwią dziecku przeciśnięcie się.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Dziecko nie posiada wiedzy w kwestii tego, co wolno, a czego nie wolno. Stąd kluczowe jest dmuchanie na zimne. Obok okien nie powinny znajdować się: łóżko, fotel, krzesło czy stół, ponieważ  zawsze istnieje ryzyko, że przez nie potomek wdrapie się na parapet. Należy też unikać mebli ze szkła (jak stół) oraz rośli posiadających szkodliwe liście. Warto byłoby również zabezpieczyć wszystkie gniazda elektroniczne za pomocą wtyczek.

Podsumowanie

Mimo że wszystkie opisane wyżej czynności pomagają w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa dziecka, to najważniejsze jest, po prostu, jego pilnowanie.