Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca?

Polacy bardzo chętnie inwestują w nieruchomości. Zakup mieszkania pod wynajem, ziemi, czy domu traktowany jest często jako korzystna lokata kapitału, która może przynieść większy zysk, niż bezpieczne produkty bankowe, a jednocześnie wiąże się z mniejszym ryzykiem niż gra na giełdzie.

Duże zainteresowanie inwestorów

Analiza rynku mieszkaniowego przeprowadzona przez REAS wykazała, że w drugim kwartale 2017 roku zakupiono aż 18 tysięcy mieszkań w celach inwestycyjnych. Badanie dotyczyło 6 największych miast Polski, a ciekawostkę stanowić może fakt, że 54% spośród tych transakcji realizowanych było bez wsparcia kredytowego, przy czym udział zakupów ze środków własnych nabywców w Warszawie i Wrocławiu utrzymywał się na poziomie 70%. Można więc uznać, że rynkiem nieruchomości interesują się w dużej mierze inwestorzy, którzy zgromadzili już jakiś kapitał i chcą go korzystnie pomnażać. Osoby nie posiadające doświadczenia w tej kwestii powinny zaś wiedzieć, że ewentualny zysk zależny jest od rodzaju nieruchomości i kilku innych czynników.

Lokalizacja, plan rozwoju miasta, stan techniczny…

Nie jest tajemnicą, że największy potencjał inwestycyjny mają nieruchomości znajdujące się w dużych miastach, gdzie łatwiej o pracę i zarobki są stosunkowo wyższe, co przekłada się na większy popyt, ale też wyższe stawki za wynajem. Oprócz lokalizacji na mapie Polski, ważne jest też, czy nieruchomość znajduje się w atrakcyjnej okolicy. Prestiżowa dzielnica, centrum miasta, łatwy dostęp do infrastruktury czy atrakcyjne sąsiedztwo, gdzie odpocząć można po pracy, z pewnością będą cieszyć się największym zainteresowaniem wśród wynajmujących lub potencjalnych kupców. Zapoznanie się z planami zagospodarowania przestrzennego pozwoli też sprawdzić, czy w najbliższym czasie nie powstaną w pobliżu obiekty mogące mieć wpływ na wartość nieruchomości. Oczywiście podczas poszukiwania mieszkania bądź domu jednorodzinnego należy sprawdzić, czy wykonany on został z solidnych materiałów wysokiej jakości. Zakup nieruchomości to z pewnością inwestycja długoterminowa, dlatego lepiej ograniczyć ryzyko, że po kilkunastu latach jej stan techniczny zniechęci potencjalnych kupców do transakcji.

Określenie grupy docelowej

Jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy warto inwestować w nieruchomości jest trudna. Wiele zależy bowiem od wyboru domu lub mieszkania, a także – grupy docelowej. Osoby samotne i bezdzietne pary najchętniej wybierają mniejsze lokale, zaś w przypadku większych rodzin ważne jest nie tylko przestronne lokum, ale też to, czy w okolicy znajdują się przychodnie, przedszkola oraz parki, w których można wypocząć. Podjęcie rozsądnej decyzji już na etapie poszukiwania nieruchomości jest więc kluczowe i zarówno dzięki wynajmowi, jak i korzystnej sprzedaży można dzięki temu osiągnąć zysk. Zapoznanie się z rynkiem nieruchomości oraz ze stanem technicznym budynku – zwłaszcza z rynku wtórnego – z pewnością pozwoli dokonać dobrego wyboru.

Szukasz domu w Warszawie? Sprawdź ofertę Rezydencji Pałacowa.

artykuł sponsorowany