Czym różni się szorowarka od polerki do podłóg?

Czym różni się szorowarka od polerki do podłóg

Praca firm zajmujących się profesjonalnie sprzątaniem powierzchni mieszkalnych (zarówno biurowych, jak i sklepowych) polega nie tylko na stosowaniu bardzo skutecznej chemii czyszczącej. Do tego potrzebne są także odpowiednie narzędzia i do takich właśnie należą polerki i szorowarki. Czym są i czym różnią się one między sobą te dwie maszyny sprzątające? Wyjaśniamy – przeczytaj i dowiedz się tego już dzisiaj!

Polerka i szorowarka – czym są, jakie są między nimi różnice, jak pracują?

Zarówno szorowarka, jak i polerka (zwana także przez wielu użytkowników froterką) to jednotarczowe maszyny czyszczące. Obydwie obsługuje się za pomocą ramienia, które podczas sprzątania unosi się do góry. Do obsługi obydwu należy nabyć wprawy podczas praktycznego używania maszyn. Początkowo ich obsługa może wydać się nieco problemowa, ale po wyćwiczeniu odpowiednich ruchów znacznie ułatwiają życie – o czym powinni pamiętać wszyscy pracownicy profesjonalnych firm sprzątających.

Szorowarki do podłóg to jednotarczowe maszyny sprzątające, których przeznaczeniem jest doczyszczanie powierzchni podłóg i posadzek. Jako że szorowarki są urządzeniami sterowanymi ręcznie, najlepiej sprawdzają się na stosunkowo niewielkich powierzchniach. Manewrowanie szorowarką nie jest rzeczą trudną, a ruch obrotowy szczotki zamontowanej na dole osiąga 150-350 obrotów na minutę. Dzięki pracy szczotek nawet mocno zabrudzone podłogi i posadzki odzyskują czystość i połysk, co byłoby dość trudne, gdyby te same zabrudzenia czyszczono tylko ręcznie. 

Co więcej, szorowarka to narzędzie idealne do czyszczenia dywanów. Za pomocą szybkich obrotów unosi włosie i pomaga w usuwaniu plam. To samo tyczy się wykładzin. Jak widać, jest to więc urządzenie niezbędne dla firmy sprzątającej już od samego początku działalności. Bez niej skuteczne sprzątanie będzie znacznie dłuższe i trudniejsze.

Polerki to również maszyny sprzątające jednotarczowe. Zamiennie stosuje się czasem wobec polerki nazwę froterka, co bierze się z faktu, że urządzenie to przeznaczone jest do froterowania na błysk wyczyszczonej już podłogi. To nie jedyna różnica między polerką a szorowarką. Drugą jest ta, że polerka pracuje na znacznie wyższych obrotach, niż szorowarka, gdyż jest to ok. 1500 obrotów na minutę. 

Tak wysoka liczba obrotów pomaga urządzeniu nie tylko wyfroterować, ale również solidnie zabezpieczyć sprzątaną powierzchnię. Podłoga lub posadzka poddana procesowi froterowania odzyskuje swój blask. Dodatkowo użyte podczas tej czynności preparaty czyszczące w wyniku polimeryzacji w wysokiej temperaturze wytwarzają warstwę ochronną, która zabezpiecza powierzchnie przed ponownym szybkim zabrudzeniem. 

Szorowarki i polerki mogą mieć różną moc silnika oraz zakres obrotów. Jednak zasadnicza różnica między rodzajem pracy jednego i drugiego urządzenia polega na tym, że szorowarka pracuje też z padami czyszczącymi albo szczotami. Dzięki temu wykorzystana może być do sprzątania zwykłych podłóg i posadzek, których powierzchnia jest twarda, jak i do usuwania zabrudzeń z wykładzin oraz dywanów. Polerka natomiast pracuje jedynie z padami polerującym oraz froterującymi.

Czym jest jednotarczowa maszyna rotacyjno – orbitalna?

Jednotarczowa maszyna rotacyjno-orbitalna może pracować jako szorowarka i polerka. Jest to więc maszyna wielofunkcyjna. Dzięki systemowi rotacyjno-orbitalnemu maszyna czyszcząca nadaje się do usuwania zabrudzeń z każdego rodzaju podłogi. Urządzeniom tym przypisuje się również dużą oszczędność wody i detergentów. Pracuje jednocześnie do przodu i do tyłu szczotką lub padem. To praktyczne rozwiązanie znacznie zwiększa skuteczność i efektywność pracy.

Maszyna rotacyjno-orbitalna może czyścić powierzchnie posadzek porowatych, dywany, a także wykładziny, parkiety i posadzki drewniane. A za pomocą padów regeneruje posadzki. Szlifuje parkiety i podłogi drewniane. Maszyna taka ma również możliwość usuwania polimerów bez użycia chemii. Jest to niezwykle funkcjonalne i pomocne narzędzie dla każdej firmy sprzątającej.

Artykuł sponsorowany