Fotowoltaika – cena

Fotowoltaika - cena

Fotowoltaika staje się co raz bardziej popularnym źródłem energii elektrycznej. Od czego zależy całkowita cena instalacji fotowoltaicznej? Przede wszystkimod rodzaju budynku na którym ma być zamontowana. Jeżeli panele PV montujemy w domku jednorodzinnym wówczas całkowity koszt uwzględnia Vat w wysokości 8 %. Jezeli chcemy zamontować fotowoltaikę na budynku gospodarczym wówczas cena netto całej instalacji powiększona zostanie o Vat w wysokości 23 %.

Cena całej instalacji zależy przede wszystkim od trzech czynników.

Pierwszym czynnikiem jest rozmiar instalacji. Im większa instalacja tym więcej pojedynczych paneli PV potrzebujemy. Dodatkowo potrzebujemy inwertera o większej mocy, co również wpływa na cenę całej instalacji fotowoltaicznej.

Do budowy fotowoltaiki można wykorzystać ogniwa monokrystaliczne, które cechują się największą sprawnością. Są tez ogniwa polikrystaliczne, w których widać kryształy krzemu – ogniwa te są mniej produktywne. Są też ogniwa amorficzne, który są najmniej wydajne – oznaczana to, że do wyprodukowanie tej samej ilości energii potrzeba najwięcej tego typu paneli. Przed zakupem poszczególnych paneli wydałoby przekalkulować, który typ się najbardziej opłaca.

Drugiem czynnikiem, który wpływa na ceną fotowoltaiki jest jakość poszczególnych elementów. Im wyższa jakość, tym cała instalacja fotowoltaiczna pracuje bardziej wydajnie, a co za tym idzie produkuje więcej energii elektrycznej. Dodatkowo wysokiej jakości komponenty są bardziej odporne na negatywne czynniki atmosferyczne i pracują wydajniej przez dłuższy czas. Cechują się wysoką żywotnością, dlatego większość firm takich jak Solarx, które używają wysokiej jakości paneli PV udziela na nie np. 25 letniej gwaranacji. Jest jeszcze jeden czynniki, który może mieć pośredni wpływ na cenę fotowoltaki, jest to cena za sam jej montaż. Przede wszystkimi firmy o dużej renomie będą proponować wyższe ceny, co jest związane z tym, że mają większe doświadczenie i świadczą swoje usługi na profesjonalnym poziomie. Firmy, które proponują niskie ceny za fotowoltaikę mogą albo świadczyć usługi na niskim poziomie, powodując, że sam montaż trwa bardzo długo. Może też być to spowodowane z korzystaniem z niskiej jakości poszczególny elementów fotowoltaki – stosowanie np. ognio amorficznych czy inwertera o złej renomie. Gdy decydujemy się na wybór firmy, która specjalizuje się w montażu instalacji fotowoltaicznej, warto poczytać opinie w internecie bądź popytać wśród znajomych czy rodziny czy nie mogą nam kogoś polecić.