Izolacje bitumiczne – ochrona przed wilgocią

Izolacja przeciwwilgociowa jest niezbędnym elementem każdej budowy. Chroni budynki przed niepożądanym działaniem wody (gruntowej, pochodzącej z opadów lub występującej w powietrzu), zapewnia trwałość struktury budynku, zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów, pozwala utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach i pozytywnie wpływa na komforty termiczny budynku. Jednym ze sprawdzonych sposobów na jej wykonanie jest wykorzystanie masy bitumicznej.

Co to jest masa bitumiczna?

Bitum jest spoiwem znanym już od starożytności. Dopiero jednak udoskonalenie składu masy i poprawienie jej właściwości hydroizolujących, spowodowały tak powszechne jej wykorzystanie w budownictwie. Masa bitumiczna składa się z kruszywa mineralnego, wypełniaczy, czyli dodatków (barwników i stabilizatorów), syntetycznego kauczuku, zwiększającego elastyczność masy i środków andyhezyjnych, odpowiedzialnych za lepszą przyczepność. Składniki są mieszane w odpowiednich proporcjach, by uzyskać masę bitumiczną o odpowiednich parametrach. Preparaty mogą mieć charakter rozpuszczalnikowy lub bezrozpuszczalnikowy i są obecnie poważną alternatywą dla folii, pap i membran hydroizolacyjnych. Masa bitumiczna ma wiele zastosowań, szczególnie jest popularna przy tworzeniu izolacji bitumicznych.

Gdzie są stosowane izolacje bitumiczne?

Izolacja bitumiczna jest powszechnie wykorzystywana w budynkach podpiwniczonych i niepodpiwniczonych. Tworzy szczelne powłoki, bez spoin, idealnie pokrywając elementy budowlane o nietypowych kształtach. Sprawdza się przy izolacji:

  • fundamentów,
  • ścian piwnic,
  • tarasów,
  • dachów.

Izolacja bitumiczna fundamentów

Nie ulega wątpliwości, że fundamenty domu muszą być zabezpieczone przed wodami gruntowymi i wilgocią. Odpowiedni dobór izolacji bitumicznej zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci do ścian. Na rynku dostępne są trzy rodzaje izolacji bitumicznej przeznaczonej do fundamentów. Dla budynków niepodpiwniczonych, stawianych na glebach piaszczystych i żwirowych, przeznaczona jest izolacja typu lekkiego. Zabezpiecza budynek przed wilgotnym gruntem i wodą deszczową. Izolację bitumiczną typu średniego stosuje się w przypadku budynków lokalizowanych na glebach nieprzepuszczających wody (glina) oraz na glebach lekkich. Izolacja typu ciężkiego wyróżnia się wytrzymałością na nacisk wody i dużą szczelnością. Przeznaczona jest do domów sytuowanych na glebach średnio przepuszczających oraz tych, gdzie woda napiera pod dużym ciśnieniem. Izolacja bitumiczna zapewni bezpieczeństwo fundamentów i ochroni ściany przed wilgocią, dlatego powinna być starannie położona.

Izolacja bitumiczna ścian piwnic

Poważnym zagrożeniem dla ścian piwnic jest woda gruntowa. Izolacje bitumiczne tworzą bezspoinową powłokę, idealnie zabezpieczającą pionowe ściany piwnicy przed wodą gruntową. Sprawdzają się także przy izolacji elementów o skomplikowanych kształtach.

Izolacja bitumiczna tarasów

Taras jest bezpośrednio narażony na działanie wilgoci i wody. Konieczne jest też chronienie murów domu, bezpośrednio przylegających do tarasu. W tym przypadku izolacja bitumiczna powinna się składać z kilku warstw. Najczęściej stosuje się papy bitumiczne, ale innowacyjnym rozwiązaniem jest żywica poliuretanowo-bitumiczna w płynie, którą nakłada się na podłoże pędzlem lub wałkiem. Powłoka jest wtedy bezspoinowa i uniemożliwia przeniknięcie wilgoci.

Izolacja bitumiczna dachu

Właściwie wykonana izolacja bitumiczna może przetrwać wiele lat, co jest szczególnie istotne w przypadku dachu bezpośrednio narażonego na działanie opadów atmosferycznych. W przypadku dachu stosuje się izolację bitumiczną na bazie wody, ale jest to produkt przeznaczony do niewielkich działań renowacyjnych, szczególnie dachów z papy. W przypadku dachu silnie zdegradowanego, stosuje się folię dachową w płynie oraz masy bitumiczne na bazie rozpuszczalnika. Zabezpieczają one dach przed wodą, ale też dodatkowo przed kwasami i zasadami.
Izolacje bitumiczne mogą być też stosowane do elementów drewnianych budynku, co potwierdza ich podstawową zaletę – szeroki wybór produktów przeznaczonych do izolacji na różnych etapach budowy. Jest to również stosunkowo tania forma izolacji, a dodatkowo – prosta w wykonaniu. Masy bitumiczne łatwo się aplikuje. Jeśli poważnie myślimy o hydroizolacji budynku, izolacje bitumiczne są dobrym rozwiązaniem.

Bogumiła Pierzchanowska

Fot. Jensen R, pexels.com