Przecinarka plazmowa. Jak działa i w jaki sposób jest zbudowana?

przecinarka plazmowa

Przecinarka plazmowa jest urządzeniem, które zaproponować może dobry producent maszyn CNC. Przecinanie metalu może być dzięki niej bardzo szybkie, skuteczne i relatywnie tanie. Dotyczy to wszystkich materiałów, które są zdolne do przewodzenia prądu. Co jeszcze warto wiedzieć o tego typu przecinarce?

Jakie maszyny tworzą producenci sprzętu CNC? Polska dostarcza wielu skomplikowanych urządzeń takich, jak przecinarka plazmowa. Cięcie dzięki niej elementów metalowych jest coraz bardziej popularne. Wykorzystuje się tutaj plazmowy łuk elektryczny. Samo cięcie jest szybkie, dokładne i może zostać w pełni zautomatyzowane. Co jeszcze warto wiedzieć o takich maszynach?

Czym jest i z czego składa się przecinarka plazmowa?

Jak działa plazma CNC? Czym jest przecinarka plazmowa (ploter plazmowy)? Takie urządzenie przeznaczone do cięcia metalu może działać dzięki wykorzystaniu łuku elektrycznego. Dzięki niemu metal jest topiony i usuwany z powstałego otworu. Czym jest w takim razie plazma CNC? Chodzi o zjonizowany gaz. Jego ogrzanie sprawia, że może on przewodzić prąd elektryczny. Tak powstaje łuk elektryczny przecinający metal.

Przecinarka plazmowa działa dzięki palnikowi gazowemu wyposażonemu w specjalny uchwyt. To nim manewruje się podczas przecinania. Takie urządzenie tworzą też: źródło prądu, panel sterowania, sprężarka i przewód masowy z zaciskiem.

Plazma CNC: do czego służy?

Do czego służy plazma CNC? Zautomatyzowane cięcie plazmą jest odpowiednie dla przecinania tych materiałów, które są zdolne do przewodzenia prądu elektrycznego. Okazuje się więc, że ploter plazmowy może być wykorzystywany zarówno przy jednokrotnym docinaniu na własne potrzeby, jak i w warsztatach lub zakładach działających na dużą skalę. Najczęściej cięte są stal węglowa, stal kwasoodporna, żeliwo, miedź czy aluminium. Ważne jest przy tym to, że takie urządzenie świetnie sprawdza się nawet w przecinaniu powierzchni brudnych i zardzewiałych. Nie ma konieczności ich wcześniejszego oczyszczania, co pozwala oszczędzić czas. Podobnie rzecz ma się z tymi metalami, które pokryto farbą. Nie trzeba ich wcześniej oczyszczać lub matowić powierzchniami ściernymi.

Jak działa ploter plazmowy?

W jaki sposób działa przecinarka plazmowa? Cięcie łukiem plazmowym jest możliwe dzięki temu, że jednocześnie występuje bardzo wysoka temperatura (do 30 tys. K) i niezwykle duża szybkość powstałej wiązki plazmy. Powoduje ona zaistnienie trzech ważnych zjawisk. Pierwszym z nich jest topienie się materiału, kolejnym jego utlenianie, ostatnim zaś usuwanie z otworu. Producenci maszyn CNC słusznie przekonują, że taki typ cięcia pozwala na znaczną oszczędność czasu. Wszystko dlatego, że krawędzie uzyskane dzięki takiemu cięciu są całkowicie gładkie. Nie ma potrzeby ich dalszej obróbki.

Koniecznie trzeba pamiętać, że przecinarka plazmowa jest urządzeniem, które wymaga zwiększonej ostrożności. Przede wszystkim trzeba uważać na możliwość oparzenia spowodowaną wysokimi temperaturami. Pomieszczenia, w których było wykonywane cięcie, należy wentylować. Jest to związane z potrzebą ochrony dróg oddechowych.