Miejsce dla zwierząt w domu – jak przygotować

Miejsce dla zwierząt w domu

Kupując mieszkanie, budując dom, wszystkie pomieszczenia urządzamy tak, by czuć się w nich komfortowo. To my jesteśmy głównymi lokatorami i wybieramy poszczególne elementy wyposażenia, by odpowiadały naszym gustom. Tymczasem w domu, bardzo często, przestrzeń życiową dzielą z nami zwierzęta i o nich też powinniśmy pomyśleć w aspekcie urządzania wnętrz. Jeśli nie pomyślimy, to i tak nasz pupil bardzo szybko zawalczy o swoje prawa w domu, a my będziemy się musieli liczyć z konsekwencjami w postaci zniszczonych mebli, odrapanych tapet lub innych tego typu atrakcji.

Kącik dla psa

Najczęstszymi czworonożnymi lokatorami naszych domów są psy. Przygotowanie właściwego dla nich kąta jest koniecznością. Psy bardzo przywiązują się do swojego legowiska. Należy je umiejscowić w miejscu, gdzie pies będzie miał spokój, a jednocześnie nie będzie się ono znajdowało na najważniejszych szlakach komunikacyjnych domu. Na pewno nie może to być kuchnia, nie tylko ze względów higienicznych, ale i dlatego, by nie drażnić psa ciągłymi zapachami. Dużo osób umieszcza legowisko psa w przedpokoju. To również nie jest najlepsze rozwiązanie. Przedpokój jest najczęściej niewielkich rozmiarów i trochę trudno koegzystować z naszym czworonogiem w takiej przestrzeni. Może więc pokój wypoczynkowy, biblioteka, gabinet? Tak, to są najbardziej odpowiednie miejsca, gdzie pies znajdzie swój kącik. Dla psa koniecznie trzeba przygotować odpowiedniej wielkości legowisko z trwałych i mocnych materiałów, które można jednocześnie czyścić lub prać. Duży wybór takich legowisk na rynku powoduje, że można je dobrać kolorem i stylem do wystroju mieszkania.

O tym warto pamiętać?

Mieszkając na jednej przestrzeni z psem lub kotem warto pamiętać, by usunąć z mieszkania potencjalne niebezpieczne przedmioty, albo umieścić je w takich miejscach, by nasz pupil nie miał z nimi kontaktu. Na początek trzeba zabezpieczyć wszelkie kable, które mogą być potencjalnym zagrożeniem dla naszego milusińskiego. Maskownica kosztuje niewiele, a doskonale zdaje egzamin. Można też pomyśleć o specjalnej zakładce na drzwiczki szafek, zwłaszcza te, w których przechowuje się produkty spożywcze lub stoi kosz na śmieci. Lepiej zrezygnować ze szklanych bibelotów, które ozdabiają niższe półki. Nie hodujemy też roślin, mających toksyczne właściwości. I nie chodzi tu tylko o to, że zwierzęta mogą je zniszczyć, ale o to, że po zjedzeniu lub tylko dotknięciu takiej rośliny mogą zachorować. W domach jednorodzinnych dobrym pomysłem jest instalowanie specjalnej klapy w drzwiach, przez którą pies może swobodnie wychodzić i wchodzić.

Jakie posadzki?

Drewniane podłogi w domu, w którym mieszka pies lub kot? To nie jest najlepsze rozwiązanie. Pazury zwierząt zniszczą nawet najpiękniejsze i najtwardsze panele. Jeśli chcemy mieć w domu podłogę drewnianą, to należy wybierać drewno twarde, najlepiej dąb lub drewno egzotyczne. Praktyczniej jest zdecydować się na kafelki, które są produkowane nawet we wzorach imitujących prawdziwą podłogę i łatwo je umyć. Nie jest polecany marmur oraz kamień naturalny, bo niestety nie są odporne na kwasy, a pies pozostawiony długo w domu może nam sprawić nieprzyjemną niespodziankę. Z tego samego powodu nie poleca się w domach, gdzie królują zwierzęta wszelkich dywanów. Wszędzie przyczepia się sierść, a dodatkowo dywany pochłaniają nie zawsze przyjemne zapachy i wilgoć. Jeśli coś na podłogę, to raczej wykładziny o krótkim włosiu.

Dom przyjazny dla zwierząt

Zadbany dom, kiedy ma się zwierzęta? Tak, jest to możliwe. Trzeba tylko osiągnąć przyjazny kompromis. Tak jest na przykład z kanapami i fotelami. Chociaż nie chcemy by nasz pupil rozkładał się na kanapach i fotelach jest to praktycznie nie do uniknięcia. Najlepiej od razu się poddać i po prostu wybrać meble z tapicerką, którą łatwo czyścić. Można ewentualnie kupić specjalne płyny, którymi pryska się na przykład bardzo piękną i drogą kanapę. Niewyczuwalny dla człowieka zapach na pewno odstraszy kota lub psa.  Jeśli mamy w domu małe dziecko, warto ten pokój zabezpieczyć przed niechcianymi wizytami czworonogów. Solidne drzwi z okrągłą klamką na pewno będą dobrym rozwiązaniem. Urządzając mieszkanie, w którym również zamieszkają zwierzęta, należy ten fakt brać pod uwagę przy aranżacji wnętrz.

Artykuł sponsorowany